Adalet Bakanı Gül’den yeni anayasaya dair son dakika açıklaması

Adalet Bakanı Gül, İnsan Hakları Eylem Planı ve yeni anayasa çalışmalarına dair açıklamalarda bulundu. Gül; "AK Parti'nin kurulduğu günden beri sürekli ve kesintisiz sürdürdüğü reform yolculuğunun bir adımı" ifadesini kullandı.

Adalet Bakanı Gül’den yeni anayasaya dair son dakika açıklaması

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Anadolu Ajansı Editör Masası’nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İşte Adalet Bakanı Gül’ün açıklamalarından satır başları:

“Cumhurbaşkanımız 2019’da bir belge açıkladı, yargı reformu strateji planı, devamında İnsan Hakları Eylem Planı açıklandı. Amacımız özgür bir birey, güçlü toplum ve demokratik Türkiye. Toplumun her kesimi ile çalışmalar yapıldı. Açıklanan plan reform yolculuğunu bir adımı. Esas itibari ile toplumsal hayat birbirine bağlı değişim içinde. Bir ülkede demokrasi açığı varsa bütçe açığı vardır. Anayasa eksiği varsa yatırımcı gitmez, hukuk güvenliğinin olduğu yere gider.

ÖZGÜRLÜK ARTARSA REFAH ARTAR

Anayasa’nın hukukun toplumun birlikte yürüme açısından çok önemli olduğunu görüyoruz. Özgürlük artarsa refah da artar. Anayasa uzlaşmayı gerektiren belge. Anayasa ilgili 19 kez değişiklik yapıldı. Biz diyoruz ki 2023’e gidiyoruz, yol değişmiş yeni bir araba. Niye şimdi AK Parti geldiği günden beri vesayetçilerle mücadele etti. AK Parti demokrasisini ayakta tuttu. Nasıl bir anayasa yapalım diye müzakereci bir yaklaşım izliyoruz. Bir anayasaya ihtiyaç var tüm partiler olarak katılımda bulunalım diyoruz. Önce insan dedik her kesimin görüşü ortaya konuldu.

VATANDAŞLARIMIZIN RAHATLIĞINI HİSSEDECEĞİ BİR SÜREÇ

Eleştiriler çok değerlidir, büyük titizlikle inceleyeceğiz, yapıcı, ciddi eleştirileri dikkate alacağız. Bu bir kanun metni değil, iyi niyet metni. Kanun düzenlemesinde öneriler değerlendirilir. İnsan haklarına dayalı olması çok önemlidir. İnsan Hakları Eylem Planı’nın iki yıllık uygulama süreci var. Tüm faaliyetler iki yıl içinde tamamlanmış olacak. Reform dediğimiz sihirli bir değnek değildir, reform bir zihniyettir. İnsan Hakları Eylem Planı sadece mahkemelere, hakim ve savcılara değil, her alanla ilgili kamuya verilen bir hatırlatma. Vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren konuların gecikmeksizin kanunlaşacağını düşünüyorum. Vatandaşlarımızın rahatlığını hissedeceği bir süreç.”

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar