Ahmet Kırlıoğlu  “Hayvancılık Kesimin Bugünlerde  Zor Günler Geçiriyor”

Manisa İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kırlıoğlu, sağlık açısından faydalı olan sütü, yoğurdu, peyniri üreten çiftçi kesiminin, hayvancılık kesimin bugünlerde çok zor günler geçirdiğini, hayvancılık işletmelerinin kapanmaya başladığını söyledi.

Ahmet Kırlıoğlu  “Hayvancılık Kesimin Bugünlerde  Zor Günler Geçiriyor”

Kırlıoğlu, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Kamil Özcan’ın, Ulusal Süt Konseyi’nden çiğ süt fiyatlarını artırmamasından dolayı istifa ettiğini açıkladı. Kırlıoğlu, Manisa’da 33 bin kişinin buradan ekmek yediğini, böyle devam ederse insanların hayvancılıktan uzaklaşacağını vurguladı.

Ulusal Süt Konseyinin sütün referans fiyatını belirlediğini ifade eden Kırlıoğlu, “Bu işle uğraşanlar için bir tavsiye fiyatı. Bu fiyat bir yıllık plan için diyorlar. Bir yıl uzun bir dönem hareketli bir sektör için. Girdi maliyetleri sürekli artıyor. Elektriğe zam geliyor, bizim işimiz mazotla mazota zam geliyor. Yeme zaten sürekli zam geliyor. Yemi bir türlü önleyemiyoruz. Yeme neden zam geldiği sorduğumuzda yemin hammaddesinin yüzde 60’ının ithal edildiğini söylüyorlar. Aslında bizim ülkemizde her şey yetişiyor niye bu kadar ithal ediliyor bende ona anlam veremiyorum. Biz dolarla edilen ürünle besleniyoruz Türk lirasıyla satıyoruz sütümüzü. Tabi ürünümüz yıl içerisinde çok değer kaybediyor. Hayvancılık sürekli erimekte. Kuzu eti karkas 52 lira iken, süt ve et kurumunun aldığı karara göre 48 liraya düştü. Dolaysıyla bizim üreticimizin her türlü girdisi artarken, çıkardığı ürünler gerileyince bu sefer bu iş yapılamaz, tiksinir hala geliyor. Bizim hayvancılarımız çok zarar ettiği için sektörden çıkıyorlar. Bu da bizi üzen olaylardan bir tanesi. Biz üretmek zorundayız. Dünyanın en temel, en sağlıklı gıda maddesini üretiyoruz ama en değersiz toplum haline geldik. Sabahları kalktığımız zaman sağlık açısından faydalı olan sütü, peyniri, yoğurdu, her türlü ürünü üreten çiftçi kesimi, hayvancılık şu günlerde hiçbir zaman hakkını alamaz oldu. Tamam bir pandemi dönemi geçiyor, sıkıntılı bir dönem geçiyor onu da kabul ettik. Ama bizim girdilerimiz artıyor. Hiç olmazsa bizim girdilerimizi frenleyin. Devlet tarafından çiftçiye akaryakıt, enerji konularında indirimler yapılmalı. Yatı olan, gemisi, olan Passat marka arabası olan bir adamla biz üretim yapan çiftçinin mazot fiyatı aynı. Bu olmamalı. Hiç olmazsa akaryakıttaki ÖTV’yi kaldırın. Hayvansal üretim yapan işletmelerimizin kullandığı enerjide KDV’yi kaldırsınlar. Hayvancılıkta enerjiyi bağımlıyız. Çiftliklerimizde sütlerimizi soğutuyoruz. Sağım yaparken enerjiden faydalanıyoruz. Bundan dolayı ürün maliyetlerimiz çok yüksek. Bunların indirilmesi gerekiyor. Geçen gün gıda komitesi toplanmış, toplantıda süt ve hayvancılıkla alakalı hiçbir karar geçmemiş” diye konuştu.

Girdiler yükseldiğinde kimsenin umurunda olmadığını aktaran Kırlıoğlu, “Bizim girdilerimiz artarken hiçbir bakanlığımızın umurunda değil. Fakat bizim süt fiyatına zam verilmesi gerektiği zaman Maliye Bakanlığı, Sanayi Bakanlığı, Tarım Bakanlığı müdahale ediyor. Aman zammı vermeyin, enflasyonu patlatırsınız diye. Bir tek bizim ürün mü enflasyonu patlatıyor. Üyelerimiz eylem yapalım falan diyor ama bizler onları frenliyoruz. Bu dönemde bunun uygun olmayacağını ifade ediyoruz. Sanki haklarını aramıyormuşuz gibi üyelerimiz hissediyor ama biz onların haklarını arıyoruz. Üreticimizin bir nabzını almamız lazım, bir şeyler yapmamız lazım. Bugünlerde zor tutuyoruz üreticilerimizi. Turgutlu’da, Selendi’de, Gördes’te, Salihli’de insanlar bu mesleği yapamaz hale geldiler” dedi.
Sütün bugün referans 2,3 TL olduğunu vurgulayan Kırlıoğlu, ama bazı kesimlerde 2 liraya, 1,9 liraya verenlerin olduğunu söyledi. Bu fiyatlarda hayvancılığın yapılamayacağını belirten Kırlıoğlu, “Bundan dolayı sektörden insanlar çıkıyor. Yani çanlıya bakmak kolay değil, zor” dedi.
Manisa’da kapanan işletmelerle birlikte 33 bin insanın bu sektörden ekmek yemeye çalıştığına dikkat çeken Kırlıoğlu, “Ama geriliyoruz, kapanıyoruz. Kapanan çok işletmemiz var. Biz iğnenin deliğinden çıkarıyoruz soba bacası gibi yerden yediriyoruz. Eskiden köylü kendi peyniri, yoğurdunu yapardı. Şimdi köylere tavuk, süt satmaya gidenler var. Yani çok ayıp bir şey. Köye yumurtacının girmesi, yumurta arabası giriyor. Ne hale geldik. Köylüler ambalajlı yoğurt tüketiyor. Eskiden köylerimizde Yeniköy, Selimşahlar, Karaağaçlı’da 500-600 sığır vardı, meralar vardı. Şimdi meralar başka yönlere yönlendiriliyor. Başka meraları tarım dışına çıkarıyorlar. En çok rahatsız olduğum konu tarım dışına çıkan araziler var, betonlaşıyor. Yarın öbür gün biz beton mu yiyeceğiz, ne yiyeceğiz. Bu tarımın, hayvancılığın çok büyük destek görmesi gerektiğine inanıyorum. Hele hele ithalatımız hiç durmadı. Biz kurulduğumuz günden beri bunu üretiyoruz. Sürekli yurt dışından ülkemize hayvan pompalanıyor. Tahıl desen o da öyle. Biz üretmiyor muyuz. Afyon, Uşak tahıl bölgesi ama üretemiyor” dedi.
Pandemi döneminde sektörlerin yüzde 90’ının durduğunu ama tarım sektörünün devam ettiğini kaydeden Kırlıoğlu, “Üretim olmadan olmaz. Eğer tarımda dursaydı çok büyük facia olurdu. Gübre, yem fiyatları sürekli artıyor” dedi.

 

Manisa İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kırlıoğlu, sağlık açısından faydalı olan sütü, yoğurdu, peyniri üreten çiftçi kesiminin, hayvancılık kesimin bugünlerde çok zor günler geçirdiğini, hayvancılık işletmelerinin kapanmaya başladığını söyledi.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir