Altın yeniden yükselişte!

Altın fiyatları haftaya hareketli başladı. Dolar kurunda ve ONS altın fiyatında yaşanan ani düşüş ile birlikte gram altın 400’lerin altına inmişti. 22 Şubat itibariyle altının gram fiyatı 403 liradan işlem görüyor.

Altın yeniden yükselişte!

Altının gram fiyatı, haftayı 397 lira seviyelerinde tamamlamıştı. Yeni haftada ise yükselişe geçen gram altın, yüzde 0,78 değer kazancıyla 403 liradan işlem görüyor.

Geride bıraktığımız hafta sert bir düşüş yaşayarak son 7 ayın en düşük seviyelerini gören altının gram fiyatı, haftayı 397 lira seviyelerinde tamamlamıştı.

Yeni haftada ise yükselişe geçen gram altın, yüzde 0,78 değer kazancıyla 403 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 660 lira, Cumhuriyet altını 2.633 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı ise 1.790,60 dolar seviyelerinde yer alıyor.

Bugün yurt içinde kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksi, yurt dışında ise Almanya’da Ifo endekslerinin takip edilecek. Dünya genelinde koronavirüse ilişkin gelişmeler takip ediliyor.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

10.00 Türkiye, şubat ayı sektörel güven endeksleri, reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı 10.00 Türkiye, ocak ayı Yurt dışı Üretici Fiyat Endeksi

12.00 Almanya, Ifo iş dünyası endeksleri

16.30 ABD, şubat ayı Chicago Fed ulusal aktivite endeksi

18.30 ABD, şubat ayı Dallas Fed imalat endeksi Küresel piyasalarda bu hafta, ABD’de hayata geçirilmesi planlanan destek paketine ilişkin gelişmeler ve ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın Senato’da yapacağı sunum takip edilecek.

Geçen hafta karışık bir seyir izlenen piyasalarda, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizleri ile petrol ve bakır fiyatlarının yükseliş eğilimini sürdürmesi dikkati çekti.

Analistler, geçen haftanın son işlem gününde, piyasalar kapandıktan sonra açıklanan uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Türkiye değerlendirmesinin yeni haftanın açılışında yatırımcılara moral verse de petrol ve emtia fiyatlarındaki yükseliş eğiliminin iyimserliği törpüleyeceğini bildirdi.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir