Ankara, İzmir ve İstanbul’dan önce normalleşecek

Covid-19 pandemisiyle boğuşan Türkiye, 1 Mart itibariyle başlayacak olan normalleşme sürecine kilitlendi. Vaka sayısının yüz binde 35 olduğu Ankara'da kontrollü normalleşme adımları kriterlere uyumun henüz istenilen seviyede olmadığı İstanbul ve İzmir'den önce atılması bekleniyor. Normalleşmeye hemen geçecek olan iller ise Hakkari ve Şırnak olacak.

Ankara, İzmir ve İstanbul’dan önce normalleşecek

Koronavirüs önlemleriyle ilgili normalleşme sürecinin 1 Mart’tan itibaren başlayacağı açıklandı. Kriterlere göre 100 binde 10 vakanın altındaki iller düşük, 11-35 arası ise orta riskli sayılacak. Yüz binde 36-100 arası vakası bulunan iller yüksek, 100’ün üzerinde vakası olan iller ise çok yüksek riskli kategorisinde bulunacak.

İllerdeki kısıtlamaların, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak belirlenen dört risk kademesine göre esnetilmesi ya da genişletilmesi bekleniyor. İlk normalleşme de düşük ve orta riskli illerde başlayacak. Kademeli gevşeme ile ilgili Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, Hürriyet’e konuştu.

“ÖNCE KÜÇÜK İŞLETMELER AÇILACAK”

Turan; “”Normalleşmenin ayak seslerini duymaya başladık” diyen Turan, “Yüz binde 10’un altında vaka sayısı olan illerde kişiler, kendi tedbirlerini uygulamaya devam ederek, hijyen kurallarına uyarak, açılmaya başlayacak. Ancak yüz binde 35’e kadar olan illerde kontrollü açılma olacak. Örneğin önce küçük işletmeler açılacak. Ancak bunun üzerinde olan illerde açılma şimdilik zor görünüyor” dedi.

Vaka sayısı diğer illere kıyasla daha iyi durumda olan Ankara’nın, diğer büyükşehirler İstanbul ve İzmir’den önce normalleşmesi bekleniyor. Çünkü önceki gün yayınlanan son haritaya göre Ankara’da vaka görülme oranı 100 bin kişide 35.39 olarak açıklandı. Oranı 68.23 olan İstanbul ile 42.67 olan İzmir ise normalleşme sürecine girebilmek için vaka sayılarının azalmasını bekleyecek.

“İSTANBUL VE İZMİR’DE SAYILAR İSTENEN SEVİYEDE DEĞİL”

Prof. Dr. Turan büyükşehirlerdeki vaka sayısı ve normalleşme süreci ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Ankara’da vaka sayısı yüz binde 35 yani 5.5 milyon nüfusta haftalık bin 925 vaka demek. Bu durumda Ankara, düşük riskle-riskli arasında bir çizgide duruyor. Sokağa çıkma kısıtlamasının gün ve saatleri ile restoranların açılması noktasında Ankara, İstanbul ve İzmir’den önce kontrollü normalleşme adımlarının atılacağı iller arasında yer alıyor. Maalesef İstanbul, İzmir’de vaka sayıları geçmişe oranla azalmakla birlikte, kriterlere uyum henüz istenen seviyede değil.”

Bununla birlikte vaka sayısı yüz binde 10’un altında olan iller 1 Mart itibarıyla hemen normalleşmeye başlayacağı bilgisi verilmişti. Bu illerin başında ise Hakkâri (3.21) ve Şırnak (3.91) geliyor. Prof. Dr. Turan, “Hakkâri ve Şırnak gibi vaka sayısı yüz binde 10’un altında olan iller maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak açılabilecekler. Ancak sıkı takip edilecekler. 14 günlük takip sonrasında vaka sayılarında artış olursa bu illerde yeniden kapanma olacak” diye konuştu.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar