“ASPARAGAS HABERLERE İTİBAR ETMEYİN!”

“ASPARAGAS HABERLERE İTİBAR ETMEYİN!”

Mesleğin kendilerine verdiği toplumun doğru habere ulaşma, doğru bilgiyi yayma sorumluluğu ile hareket eden Denizli Gazeteciler Cemiyeti, meslektaşlarını ve okurlarını asparagas bilgilere karşı uyardı.

Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nden Korona Virüsü ile ilgili açıklama yapıldı. Denizli medyasının üzerine düşen sorumluluk ile hareket etme konusunda her zaman örnek olduğunun altını çizen Cemiyet Yönetimi doğru haberden asla vazgeçilmemesi gerektiği ve bugünlerde kaynağı belli olmayan haberlere karşı duyarlılık gösterilmesinin önemini vurguladı. 

Denizli Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu imzasıyla yapılan açıklamada “Bugünlerde provokatör, sansasyonel, gerçek dışı, yanıltıcı bilgi ve haberlere karşı her zamankinden daha çok dikkatli olmalıyız. Kaynağı belli olmayan, resmi makamların doğrulamadığı hiçbir bilgiye itibar etmemeliyiz” ifadelerine yer verildi.

Denizli Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Denizli’de gazetecilik mesleğini sürdüren yazılı, sesli, görsel ve dijital yayın yapan tüm meslektaşlarını doğru haber verilmesi gerektiği yönünde uyararak; “Hepimizin bildiği gibi, dünyada hızla yayılan, ülkemizi de etkisi altına alan Korona virüs ile mücadelede hekimler ya da güvenlik güçleri kadar önemli bir görevi de biz gazeteciler yapmaktayız. Herkesin, korunma amaçlı evinde olması gerektiği sırada bizler, risk alarak habere gitmekteyiz. Bu esnada belki de hasta bir insanla temas kurmaktayız. Tüm risklere rağmen, mesleğimizin bize verdiği toplumun doğru habere ulaşma, doğru bilgiyi yayma sorumluluğumuzdan asla vazgeçmemeliyiz” denildi.

ASPARAGAS BİLGİLERE İTİBAR ETMEYİN!

Açıklamanın devamında ise şunlar aktarıldı: “Bugünlerde provokatör, sansasyonel, gerçek dışı, yanıltıcı bilgi ve haberlere karşı her zamankinden daha dikkatli olmalıyız. Kaynağı belli olmayan, resmi makamların doğrulamadığı hiçbir bilgiye itibar etmemeliyiz. Birliğimizi, beraberliğimizi ve verilen amansız mücadeleyi zayıflatmak, milletimizi galeyana getirmek ve kaos yaratmak adına sosyal medyada dolaşan gerçek dışı asparagas bilgileri yazmak yaymak böylesi olağanüstü bir dönemden geçtiğimiz bugünlerde hiçbirimize fayda sağlamayacağı gibi ciddi zararlara yol açacağı bilincinde olmalıyız.”

“GÖREV VE SORUMLULUĞUMUZUN BİLİNCİNDEYİZ”

Görev ve sorumluluğunun bilincinde olduğunu vurgulayan Cemiyet Yönetimi; “Korona virüsle mücadele konusunda devletimizin tüm organları ile yürüttüğü çalışmayı desteklemek, halkı korku ve kaygıdan uzak, gerçek bilgiyle beslemek ve doğru haber vererek ülkemiz ve şehrimiz hakkında yaratılmaya çalışılan olumsuz algıya engel olmak da bizlerin sorumlulukları arasındadır. Bu vesileyle altını çizmek istediğimiz husus şudur ki; yaşamakta olduğunuz bu zor günlerde halkımıza kaynağı belli, doğru bilgileri aktararak tıpkı geçmişte olduğu gibi bu süreçte de sorumlu yayıncılığımızı sürdürerek önemli bir görevi yapmış olacağız” ifadelerini kullandı.

“HALKIMIZDAN VE DEVLETİMİZDEN DESTEK BEKLİYORUZ”

Yapılan yazılı açıklamada son olarak, “Elbette, üstlendiğimiz sorumluluk kadar devletimizden zor durumdaki yayıncılar ve çalışan gazetecilere yönelik destek bekliyoruz. Halkımız yerel haber kaynaklarında yayınlanmayan asparagas sosyal medya paylaşımlarına itibar etmemelidir. İzleyici, dinleyici ve okur olarak bilgi teyidi için medya yayıncıları olarak bizlere güvenmeleri önemlidir. Ayrıca, korona virüse karşı alınan önlemler nedeniyle toplumda yaşanan ekonomik sorunlar her zaman olduğu gibi bugün de daha çok medya sektörünü etkilemiştir. Bu nedenle Anadolu medyasının ayakta kalması için destek beklediğimizi yenilemek istiyoruz.  Cemiyetimiz ve üst kuruluşu Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu devlet üst düzeyinde destek ve önlem arayışlarını da sürdürmektedir. Hazırlanan medya destek talep paketi Basın İlan Kurumu ve ilgili kurumlara iletilmiştir. Gelişmeler hususunda sizleri bilgilendirmeyi sürdüreceğiz. Sağlıklı, mutlu ve aydınlık yarınlarda görüşmek dileğiyle” ifadelerine yer verildi.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar