Atatürk’ün Nazilli’ye Gelişinin 83.Yıldönümü Kutlanıyor

Aydın’ın Nazilli İlçesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilçeye gelişinin ve Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası’nın açılının 83.yıl dönümü kutlandı.
Nazilli İstasyon Meydanında düzenlenen törende Atatürk Anıtı’na çelenk koyulmasıyla başlayan program istiklal marşı ve günün anlam önemini belirten protokol konuşmalarıyla sona erdi.

Atatürk’ün Nazilli’ye Gelişinin 83.Yıldönümü Kutlanıyor

Atatürk’ün Nazilli’ye gelişinin 83.yıldönümünün kutlandığı törenlere Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, İlçe Cumhuriyet Başsavcısı Murat Dilsiz, kurum ve kuruluşların müdürleri, amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil  toplum örgütü temsilcileri, üniversite temsilcileri, Gaziler ve vatandaşlar katıldı.

 

ADÜ Nazilli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Tuncay Ercan Sepetçioğlu yaptığı konuşmasında Atatürk’ün Nazilli’ye gelişinin önemini, Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası’nın açılışının tarihsel süreçteki misyonunu vurguladı.

Atatürk’ün Nazilliye gelişinin 83.yıldönümü programında konuşan Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan Atatürk’e özlemini belirtirken, 9 Ekim 1937 günü Nazilli’ye gelen Mustafa Kemal Atatürk’e “Hoşgeldiniz Paşam, şerefler verdiniz” dedi.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, hem ilkelerini, hem ülkülerini hem de cumhuriyet değerlerini Nazilliye yakışır bir şekilde her daim koruyacağına söz veren Başkan Özcan, “Bugün Atatürk’ün Milli Mücadele günlerinden itibaren farklı bir yere koyduğu Nazillimize gelişinin 83. yıl dönümü. Bizler de kendisini o gün olduğu gibi sevgiyle, muhabbetle ve saygıyla karşılıyoruz. Hoşgeldiniz, şerefler verdiniz Atam! Gazi Mustafa Kemal Atatürk Nazilli’nin, Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomi devriminin öncü kentlerinden birisi olmasını istiyordu. Nazilli ve Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası; genç cumhuriyetin hem ekonomik şahlanışının bir parçası hem de sosyal fabrika özelliği ile modern toplumun oluşmasında batının da ötesinde tarihi bir devrimdir.

Birçok ayrıntısı ile bizzat ilgilendiği Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün idealize ettiği çağdaşlaşmanın ve adaletli bir  büyümenin en somut örneklerinden birisi olmuştur. O denli değerli bir armağan bırakmaya, anahtarını almaya geldiği Nazillimize yıllar boyu sosyal, ekonomik ve tarihi birçok katkısı olan bugünün anlam ve önemini hiçbir zaman unutmayacağız. Hem Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, hem ilkelerini, hem ülkülerini hem de cumhuriyet değerlerini Nazillimize yakışır şekilde her daim koruyacağız. Söz veriyoruz” dedi.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar