Atatürk’ün Partisi 97 Yaşında

Mustafa Kemal Atatürk tarafından 09 Eylül 1923 yılında kurulan ilk siyasi parti olma özelliği ile Cumhuriyet tarihine damga vuran Cumhuriyet Halk Partisi, 97. Kuruluş yılını kutluyor. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Aydın’ın Nazilli ilçesinde de kuruluş yılı kutlamaları başladı.

Atatürk’ün Partisi 97 Yaşında

Nazilli’deki kutlamalar Cumhuriyet Halk Partisi Nazilli İlçe Örgütü tarafından İstasyon Meydanında bulunan Atatürk Anıtına çelenk sunumu, zeybek gösterileri ve 97. yaş günü pastası kesimi ile başlatıldı. Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’ında katıldığı İstasyon Meydanındaki kutlamalar, CHP Nazilli İlçe Başkanı Serkan Sevim’in ilçe örgütü adına Atatürk Anıtına çelenk sunumu, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından zeybek gösterileri ile son buldu. CHP Kadın Kolları Başkanı Gamze Arslan, Gençlik Kolları Başkanı Doğukan Kurnaz, İlçe yöneticileri ve çok sayıda partili ile Millet İttifakı ortağı İyi Parti’lilerin de katıldığı kutlamaların parti binasındaki bölümünde ise 97. yıldönümü pastası kesildi. İstasyon meydanındaki törenlerde günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan CHP Nazilli İlçe Başkanı Serkan Sevim, kuruluşun ve kurtuluşun partisi Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 97. yıldönümü kutlama programına katılan herkese teşekkür ederek, “Bu mutlu günde başta partimizin ve Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kurtuluş, kuruluş ve devrim sürecinde ona yoldaşlık yapmış, silah ve fikir arkadaşları, milli mücadele ve devrim şehitlerimiz ile ebediyete intikal etmiş, partimize üyelikten, genel başkanlığa kadar her kademede emek vermiş büyüklerimizi saygı ve minnet duyguları ile selamlıyorum. İlçe Başkanı olmaktan onur ve gurur duyduğum, kökleri Anadolu ve Rumeli Müdafa-i Hukuk cemiyetine uzanan, ruhunu Kuvayı milliye ruhundan alan, geçmişi şan ve şereflerle dolu olan, cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından, savaş meydanlarında kurulan, dış güçlere boyun eğmeyenlerin, kula kulluk etmeyenlerin, halkın partisi, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Kuruluşu’nun 97. yılı kutlu olsun” dedi.

 

Başkan Sevim, konuşmasının devamında, “Cumhuriyet Halk Partisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmasının onurunu ve gururunu taşıyan, vatanımızın kuruluşuna, ulusumuzun dirilişine öncülük etmiş bir partidir. Cumhuriyet Halk Partisi, bağımsızlığımızın, bölünmez bütünlüğümüzün, direnişin ve devrimin partisidir. Türkiye’nin Birleştirici gücü olan partimiz, çağdaş, laik ve demokratik sosyal hukuk devletinin, yargı bağımsızlığının, insan haklarının, hak hukuk adaletin, toplumsal huzur ve barış ortamının savunucusu ve teminatıdır. Partimiz günümüzde, tek adam rejimi tarafından birer birer yok edilmeye çalışılan cumhuriyet kazanımlarının yılmaz savunucusu, karanlığın ve cehaletin amansız düşmanıdır.”

 

Ülkenin son 18 yıldır gittikçe kötüleşen siyasi, ekonomik ve sosyal sıkıntılar içerisinde olduğunu ifade eden Başkan Sevim, “2017 yılından bu yana tek adam rejimi nedeniyle ülkemiz demokratik ülkeler sıralamasında gerilere düşmüş, basın özgürlüğü, yargının bağımsızlığı ve düşüncesinden dolayı mahkum edilen kişi sayısı açısından totaliter rejimler sıralamasında ilk 4 ülke arasına girmiştir. Tek Adam Sisteminin, ne kadar tehlikeli ve sürdürülemez olduğunu bugün Türkiye’sine baktığımızda görmekteyiz. Şu anda bunu çözecek herhangi bir mekanizma yoktur. Türkiye Büyük Millet Meclisi işlevsiz hale gelmiştir. Devlette denetim sistemi tamamen yok edilmiştir.

Mevcut iktidar ve Cumhurbaşkanlığı istemi Demokrasiyi ve güçler ayrılığı ilkesini tesis etmede, bağımsız ve güvenilir bir yargı sistemi kurmada, basın özgürlüğünde, eğitimde, dış ilişkilerde, toplumsal barışı ve huzuru sağlamada ve iktidara gelirken vermiş oldukları onlarca vaadi gerçekleştirmede sınıfta kalmıştır. Ne yazık ki halkımız cumhuriyet tarihinde görülmediği kadar fakirleşmiş ve Türk lirası tarihimizde görülmediği kadar değersizleşmiştir. Bu olumsuzlukları daha da uzatmak mümkündür. Ancak bizim; cumhuriyete, değerlerine gönül vermiş, Atatürk ilke devrimlerine inanarak mücadele eden ittifakımızdaki dostlarımızla birlikte bu olumsuzluklar karşısında, umutsuzluğa düşüp pes etme lüksümüz yoktur.”

 

Sevim, son olarak; “Bilinmelidir ki, Cumhuriyet Halk Partisi’nin neferleri olarak bizler Türkiye Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçisi, Atatürk ilke ve devrimlerinin koruyucusu ve savunucusuyuz ve olmaya da devam edeceğiz. Ülkemizin, milletimizin çıkarlarına el uzatanlar, Cumhuriyet düşmanlığı yapanlar her daim karşılarında cesaretle korkusuzca mücadele eden bizleri bulacaktır. Halk Partisi, Cumhuriyet, bu ülkenin güvencesidir, Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkenin umududur, geleceğidir, sigortasıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün iki önemli eserinden biri olan Cumhuriyet Halk Partisi var oldukça Türkiye Cumhuriyeti de ilelebet payidar kalacaktır” dedi.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar