Avukat Ümit Rona Başkan Adaylığını Açıkladı

Bugüne kadar önemli baroculuk faaliyetinde bulunan Manisa’nın sevilen avukatlarından Ümit Rona, Manisa Barosu’nun 2020 Olağan Kongresi öncesi başkan adaylığını açıkladı. Cumhuriyetçi, demokrat ve cesur ilkeleriyle adaylığını açıklayan Rona, düzenlediği basın toplantısında yönetim kurulu üyelerini kamuoyuna tanıttı, projelerini açıkladı.

Avukat Ümit Rona Başkan Adaylığını Açıkladı

Avukat Ümit Rona Başkan Adaylığını Açıkladı

 

Önümüzdeki aylarda yapılacak olan Manisa Barosu’nun 2020 Olağan Kongresi öncesi, Ümit Rona düzenlediği basın toplantısıyla başkan adaylığını açıkladı. Giritligil Otel’de düzenlenen basın toplantısında Ümit Rona bir konuşma yaparak projeleri ve ekibi hakkında bilgi verdi. Adaletin herkes için aranan yüce bir erdem olduğuna dikkat çekerek konuşmasına başlayan Manisa Baro Başkan Adayı Avukat Ümit Rona,” Değerli meslektaşım adalet yaşayan her insanın ihtiyacı olan ve eksikliğin en çok hissedildiği alandır. Adalet içerisinde avukatın rolü tartışmalarda hep üç sacayağından biri şeklinde ifade edilse de aslında avukatlık mesleği adaletin konuşan sesi ve adaletin halka dönük olan gücüdür. Bu güç var oldukça adalet doğru işleyecektir ”dedi.

Rona “Avukatlık asla bitmeyecektir”

Avukatlık mesleğinin ilelebet var olacağını dile getiren Rona,” Bilinmelidir ki insanoğlu var olduğundan beri süregelen adalet arayışı avukatlık mesleğinin de ilelebet var olacağını göstermektedir. Avukatlık mesleği asla bitecek ve son bulacak bir meslek değildir. Zira insanoğlunun adalete olan ihtiyacı, adalet mücadelesinde yanında yoldaş arayışı ve anlayışı hiçbir zaman son bulmayacaktır” ifade etti.
“Bağımsız ve güçlü yargı için avukatın bağımsızlığı şarttır”
Bağımsız avukatın bağımsız ve güçlü yargı için olmazsa olmaz olduğuna vurgulayan Rona,” Hepimizin güvencesi olan bağımsız yargıyı sağlamak ve bu bağımsızlığı sürdürebilmek için avukatın bağımsızlığı şarttır. Avukatlık mesleğinin yasal yetki ve özgürlük alanı geniş olduğu sürece avukatlık bağımsız kalacak ve nihayetinde yargı da bağımsız kalacaktır. Bağımsız ve güçlü yargı adalet için şarttır. Bağımsız avukat bağımsız ve güçlü yargı için olmazsa olmazdır ”diye konuştu.

“Güçlü avukatlık için güçlübaroculuk”

Güçlü adalet için güçlü avukatlık, güçlü avukatlık için ise güçlü baroculuğun şart olduğuna dikkat çeken Rona,” Barolar avukatların gücünün birleştiği ve kurumsal olarak anlam bulduğu yargıyı güçlü kılan kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşudur. Güçlü adalet için güçlü avukatlık, güçlü avukatlık için ise güçlü baroculuk şarttır. Baroların kurumsal kimliği ne kadar sağlam olursa avukatlık o kadar bağımsız ve güçlü olur” dedi.

“Hukukun üstünlüğünün gür sesi avukatlar ve barolardır”

Baroların cesurca hareket etmesi gerektiğini ifade eden Rona,” Barolar bir yönü ile hukuku, adaleti, cumhuriyeti, demokrasiyi, evrensel değerleri savunmalı diğer bir yönü ile avukat meslektaşlarımızın sorunlarını çözmek ve meslektaşlarının yanında dik ve cesur durmalıdır. Bunlardan birisi eksik ise avukatlık mesleği zedelenir biz avukatlar olarak bunların birini diğerine feda edemeyiz. Barolar her iki açıdan da sorumluluklarını bilerek ve cesurca hareket etmelidir avukatlar ve barolar hukukun üstünlüğünün savunmakla görevlidirler. Bu hassasiyet ve önemim farkında olarak ekip arkadaşlarım ile büyük ve kutlu bir yola çıkıyoruz” dedi.

“Yeni bir vizyonu ortaya koymak için yola çıktık”

Avukatlık mesleğinin bu kadar önemine rağmen, yaşamış olduğu vizyon ve alan daralmasının kabul edilemez olduğunu ifade eden Rona,” Toplumda öncü meslek olan avukatlık toplum nazarında yaralı ve kan kaybeden görüntüde kalamaz. Bu konuda yeni bir vizyonu ortaya koyuyoruz. Dedikodu, iftira, kargaşa üreten anlayışların yarattığı saygı ve sevgi zedelenmesi gücümüzü bölüyor. Birleştirmek ve barıştırmak vizyonu ile yola çıkıyoruz”dedi.

“Değişim ihtiyacı kaçınılmazdı, değişim için yola çıkıyoruz”

Değişim için yola çıktıklarını vurgulayan Rona,” Sessiz kalmış, atıl kalmış, sorunlar büyürken sorunlara tampon yapıp, neşter vurmayıp, tedavi ve çözüm geliştirmemiş yönetim anlayışı artık büyüyen sorunları çözmekte ve hatta öneri sunmakta ilgisiz kalmış bu sessizlik ve çözümsüzlük ritüeli değişimin zaruretini ortaya çıkarmıştır” ifadelerinde bulundu.

“Umut için yola çıkıyoruz”

Umudu kaybetmemek ve kaybedilen umudu yeniden geri getirmek için yola çıktıklarını belirten Rona,” Meslektaşlarımız arasında gün gün yayılan umutsuzluk hakimdir. Oysa avukatlık umudun mesleğidir. Özellikle genç meslektaşlarımızın gözlerindeki umudun kaybedilmesine kayıtsız kalamayız. Umudu kaybetmemek ve kaybedilen umudu yeniden geri getirmek için yola çıkıyoruz. Kadın ve çocuklar, çevre ve tüm mücadele verilmesi gereken alanlarda mücadelede umut olmak için yola çıkıyoruz. Cübbeniz onurun ve umudun şiiridir. Bunu kaybetmeyeceğiz ”dedi.

“Cesaret olmazsa olmazdır, hukukçu cesareti donanmakla tam olur”

Mücadelede, cesaretle meslektaşlarının yanında olmak için yola çıktıklarını dile getiren Rona,” Avukatların kollukta, adliyede, kendi ofislerinde, başka kurumlarda ve iş alanlarında yaşadıkları sorunların karşısında müzakereyi de mücadeleyi de bilen, onları yalnız bırakmayan, yanlarında olan, cesareti kuşanmış dik ve vakur bir yönetim anlayışı için yola çıkıyorum. Hiç kimseye sen şikayet et biz sonra müdahil oluruz deyip yalnız bırakacak bir anlayışı kabul etmiyoruz. Mücadelede cesaretle meslektaşımızın yanında olmak için yola çıkıyoruz ”dedi.

“Fikir üreten ve verdiği sözü yerine getirecek anlayışla yola çıkıyoruz”

Mesleki sorunların çözümü için çok sayıda çalışmayı hazırladıklarını dile getiren Rona,” Yapacağımız çok önemli hamleler ve projeler ile meslekteki kanamayı durdurmayı sonra da gerekli olan yükselişi ortaya koymak için yola çıkıyoruz. Fikirsizliğin karşısında duran bir anlayışla yola çıkıyoruz.Uzun yılları heba edecek vakit artık kalmamıştır. Tüm motivasyonu ve bağlılığı Manisa barosu genel kuruluna hesap vermek olan bir anlayışla yola çıkıyoruz.Her meslektaşımız eşit ve değerlidir. Kimsenin kimseden üstünlüğünü, ayrıcalığını kabul etmiyoruz. Saygıyı, sevgiyi benimsiyoruz. Hiç kimsenin bir sınıfsal farklılığı yoktur. Meslektaşlarımızdaki aile olma ve aidiyet bilincini oluşturduğunuz sevgi ve saygı bağı ile yeniden inşa etmek için birlikte yola çıkıyoruz”dedi.

“İrademiz özgürdür, ne efendimiz vardır ne de köleliği kabul ederiz”

Tam bağımsız, iradesi hür, fikri ve vicdanı hür bir yönetim anlayışı için yola çıktıklarını dile getiren Rona,” Mesleğimiz özgürlüğün mesleğidir. Hürriyet mesleğidir. Hürriyet bizim için olmazsa olmazdır. Bağımsız avukatlık ve bağımsız baroğumun olarak yola çıkıyoruz” dedi.

“Bu sese kayıtsız kalmadık”

Daha önce baroculuk faaliyetleri içinde önemli çalışmalar yaptığını dile getiren Rona, ”Manisa Barosu Yönetim Kuruluğu Üyeliği, Yayın Kurulu Başkanlığı ve Avukat Hakları Komisyonu başkanlığı görevlerini sizlerin desteği ve tercihi ile onurla yapmıştım. Uzun süredir sahada çalışma yaptık. Sorunları yaşadık, gördük ve çözümler sunduk. Ve süreç bizlerin bir yola çıkmasının bir sorumluluk olduğunu gösterdi. Özellikle genç meslektaşlarımızın bizi bir meslektaş, üstat ve abi olarak görüp değişim ihtiyacını öne sürmeleri bizi bu yola çıkmamızı ve hatta acele etmeniz gerekliliğini ortaya koydu. Bu sese kayıtsız kalkamazdık. Mesleğimize yönelik saldırıları görmezden gelemezdik. Tüm bu hassasiyetler ve bu bilinç ile sizlerin takdiri ve büyük desteğini hissederek Manisa Barosu 2020 Olağan Kongresinde Manisa Barosu başkan adaylığımı buradan tüm meslektaşlarım ve kamuoyuna ilan etmekten büyük onur duyarım”dedi.

“Asla geri durmayacağız”

Değişimi, vizyonu, umudu ve cesareti projelerle hayata geçirmek için yola çıktıklarını sözlerine ekleyen Rona,” Bugüne kadar mesleğimize ve hukukun üstünlüğüne dair tüm mücadelelerde hep önde mücadele vermekten geri durmadık. Bundan sonra da söz veriyoruz asla geri durmayacağız.Yeni bir heyecan ile projelerimiz ve çözümlerimiz ile Manisa Barosu’nun hak ettiği ideal baroculuğu ortaya koymak için adayım.Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve cumhuriyetimiz, evrensel değerler ve meslek kurallarını özümseyerek yola çıkıyoruz ve inanıyoruz ki bize verilen bu büyük meslektaş desteği ile hep birlikte Manisa Barosu’nu güzel günlere taşıyacağız. Ve tüm bu bizi yola çıkaran motivasyonları harmanlayarak bir ekip oluşturduk. Ekibimizcumhuriyetçi ,demokrat, cesur baro ekibidir. Hepsi birbirinden değerli meslektaşlarımla şimdi değişimi, vizyonu, umudu ve cesareti projelerle hayata geçirmek için yola çıkıyoruz.Desteğiniz için teşekkür ederim ”ifadelerinde bulundu.

İşte Rona’nın Cumhuriyetçi Demokrat ve Cesur Baro Ekibi

Başkan
Ümit Rona
Yönetim Kurulu
Menekşe Uztutan
Ali Zafer İksir
Şahika Fulya Yılmaz
Tolga Uçarsu
Sinem Deniz Onat
Fatih Meriç ( Akhisar )
Gözde Başsüllü ( Soma )
Alpaslan Balcı ( Salihli )
Zeynep Çakmak ( Turgutlu )
Deniz Özcan ( Alaşehir)
Disiplin Kurulu
Şeyda Sözen Tatlıcıoğlu
İbrahim Halil Tangör
Dilan Oral
Umut Dalkılıç
Büşra Manav
TBB
Filiz Zeybek
Hüseyin Erseven ( Akhisar )
Ayşe Hasar
DENETÇİ
Ramazan UrkuAykanat ( Salihli )

Avukat Ümit Rona’nın Özgeçmişi

Manisa doğumludur. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Ümit Rona Hukuk Bürosu bünyesinde serbest avukatlık yapmaktadır. Aynı zamanda arabulucudur. Manisa Barosu Yönetim Kurulu Üyeliği ve TFF Uyuşmazlık Çözüm Kurulu Hukukçu Hakemliği yaptı. Arabuluculuk ve avukatlık mesleğini de hala sürdürmektedir. Manisa Barosu Yayın kurulu Başkanlığı ve Manisa Barosu Avukat Hakları Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulundu. Birçok yayın organında, gazete ve sitelerde röportaj ve makaleleri yayımlanmıştır. Ülke genelinde panel ve konferanslara konuşmacı olarak katılmaktadır. “ Edebiyatın diliyle adalet “ adlı söyleşileri ile bir çok ilde adalet çarpıklıklarını dile getirmiştir. Evli ve bir kız çocuğu babasıdır. Yayımlanmış 6 adet kitabı vardır.

HABER:KENAN YÜCEEL/MANİSA

 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar