Avukatlardan grev kararı! Davalara girmeyecekler

Geçtiğimiz gün vekillik görevini yerine getirirken silahla vurularak hayatını kaybeden avukat Ersin Arslan’ın ardından, avukatlar yapılan saldırıları protesto etmek amacıyla davalara katılmama kararı aldı.

Avukatlardan grev kararı! Davalara girmeyecekler

Avukat Ersin Arslan’ın öldürülmesini protesto eden meslektaşları, düzenledikleri eylemlerle “Yarın tüm Türkiye’deki avukatlar olarak duruşmalara girmeyeceğiz” dedi.

Avukat Ersin Arslan’ın (27) Kocaeli Gebze’de icra memurlarıyla birlikte haciz işlemi için gittiği evde ev sahibi Yusuf Yazıcı tarafından vurularak öldürülmesini protesto eden meslektaşları, “Yarın tüm Türkiye’deki avukatlar olarak duruşmalara girmeyeceğiz” dedi. Çeşitli illerde düzenlenen eylemlerde avukatlar “Hakarete uğradık, dövüldük, bıçaklandık, öldürüldük. Daha ne kadar öldürüleceğiz” diye sordu.

İSTANBUL ADLİYESİ ÖNÜNDE ORTAK AÇIKLAMA YAPILDI

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde Avukat Dayanışması, Avukat Hareketi, Avukatlar Sendikası, Çağdaş Avukatlar Grubu, Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, Demokrasi İçin Hukukçular, Katılımcı Avukatlar, ÖHD İstanbul Şubesi ve Özgürlükçü Demokrat Avukatlar, Ersin Arslan için ortak açıklama yaptı.

Kurumlar adına ortak açıklamayı okuyan Avukat Çiğdem Akbulut, “Bugün burada hukuk kurumları olarak meslektaşımıza yapılan saldırının karşısında durmak, mesleğimize yönelik saldırılara karşı mücadele etmek için bulunuyoruz. Meslektaşımızın ölümüyle tekrar acı şekilde gördüğümüz üzere her dönem hedef tahtasında olan avukatlar ve avukatlık mesleği bugün de itibarsizlaştırılmaya, türlü saldırı ve baskılarla zapturapt altına alınmaya çalışılıyor. Mesleğimizi icra ederken karşımıza çıkarılan zorlukların ne kadar sistemli olduğunu görüyor, meslektaşımıza yapılan saldırıyı bu sistemli saldırıların bir parçası ve sonucu olarak görüyoruz” dedi.

“GENÇ AVUKATLAR GELECEK KAYGISI İÇİNDE”

Arslan’ın bugün sayısı on binlerle anılan işçi avukatlardan biri olduğunu söyleyen Akbulut, “On binlerce işçi avukat gibi Ersin de bir avukat olarak sorumluluk alan, bir avukat olarak işini titizlikle yapan, fakat bir işçi olarak, yaptığı işle ilgili kararların patron avukat tarafından alındığı bir çalışma düzeni içindeydi. Bugün meslektaşımız kaybetmemizle sonuçlanan saldırı adli ve münferit bir hadise gibi gösterilmek istense de bunun doğru olmadığını biliyoruz. Bugün genç avukatlar gelecek kaygısı içinde. Bugün genç avukatlar işsiz, yoksul ve kendilerine dayatılan sömürü düzeninin içinde risk almak, tehlikeli durumlarda geri çekilmeyerek kendilerine verilen işi tamamlamak, rahatsız edici bir durumda kaldıklarında alttan almak zorunda bırakılıyor” diye konuştu.

“İKTİDAR TARAFINDAN AVUKATLAR HEDEF HALİNE GETİRİLİYOR”

Akbulut, Adalet Bakanı, TBB Başkanı ve barolardan paylaşılan taziye ve kınama, mesajlarının yeterli olmadığının altını çizdi. Akbulut; “Bugüne kadar işçi avukatları görmezden gelmiş, sayıları on binleri bulan işçi avukatların tüm açıklığıyla ortada duran sorunlarına sırtını çevirmiş olan bu kurumlar bir an önce harekete geçmeli, avukatların mesleklerini icra ederken gerek devlet tarafından gerekse patron, avukatların uğramakta olduğu hak gasplarına karşı tavır almalı ve avukatın yanında olmalıdır. Siyasi iktidar tarafından avukatlar hedef haline getiriliyor, itibarsızlaştırılıyor” dedi.

İZMİR BAROSU: HİÇBİR DURUŞMAYA GİRMEYECEĞİZ

İzmir Barosu da düzenlediği eylemle cuma günü duruşmalara katılmama kararını duyurdu. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi önünde yapılan açıklama konuşan İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, “Mesleğimize sahip çıktığımızı göstermek için, artık bir kez daha ölmek istemediğimiz için ve yetkilileri gereken tedbirleri alması konusunda harekete geçirmek için İzmir Adliyesinin hiçbir duruşmasına girmem kararımız var” dedi.

DENİZLİ BAROSU DA GREV KARARINA KATILDI

Denizli Barosu da paylaştıkları bir yazı ile grev kararına destek verdiklerni söyledi.

İşte Denizli Barosu tarafından paylaşılan yazı:

Avukatlara yönelik şiddetin giderek artması ve son olarak vekillik görevini yerine getirirken silahla vurularak hayatını kaybeden meslektaşımız Av. Ersin Arslan’ın ölümü mesleğimizi güven içinde yapamayacağımızı göstermiştir. Yargının kurucu unsuru olan bağımsız savunma makamına yönelen saldırılara dikkat çekmek ve kamuoyunda farkındalık yaratmak için, 17.03.2021 tarihli yönetim kurulu kararımız uyarınca 19.03.2021 Cuma günü tutuklu işler, çocuk yargılamasına ait işler ve aciliyet arz eden işler dışında duruşmalara katılmama eylemi yapılarak mazeret dilekçesi verilmesi tüm meslektaşlara önemle tavsiye olunur.”

VAN BAROSU: AVUKATLARIN KORUNMASI GEREKİR

Van Barosu, Van Adliyesi binası önünde açıklama yaptı. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada avukatlar cübbelerine Arslan’ın fotoğrafını takıtı ve “Avukata dokunma” dedi.

Baro Başkanı Zülküf Uçar, avukatların da hakim ve savcılar gibi korunması gerektiğini vurguladı. Avukatların hedef gösterilmemesi gerektiğini vurgulayan Uçar, Arslan’ın yakınları ve İstanbul Barosu’na başsağlığı diledi.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar