Aydın’da Asırlık Zeytinler Yangına Teslim Oldu

Aydın’ın Nazilli ilçesine bağlı kırsal Dereağzı Mahallesinde zeytin bahçelerinde çıkan yangını büyüyerek ormana sıçradı.

Aydın’da Asırlık Zeytinler Yangına Teslim Oldu

Yangın 4 saatte kontrol altına alınarak soğutma çalışmalarına başlandı. Yangında çoğunluğu zeytin ağacı olmak üzere toplam 7 hektar alanda bulunan çam ve incir ağaçları büyük zarar gördü.

 

Edinilen bilgiye göre yangın Nazilli’ye bağlı Dereağzı Mahallesinde saat 18.00 sıralarında zeytin ve incir ağaçlarının bulunduğu tarım arazisinde çıktı. Büyüyerek ormanlık alana sıçrayan yangın gece saatlerinde tamamen kontrol altına alındı. Yangında ilk belirlemelere göre büyük bölümü zeytin ağaçlarının bulunduğu alan olmak üzere 7 hektar alan zarar gördü. 19 yıl önce de aynı yerde çıkan yangında bölge büyük zarar gördüğü, birçok zeytin ağacının da yandığı bilgisine ulaşıldı. Asırlık zeytin ağaçlarının bir kez daha yanmaktan kurtulamadığı öğrenildi. Yangın çıkan arazinin ulaşıma engel olması nedeniyle uzun süre köylülerin çabası ile müdahale edilen yangına orman ekiplerinin iş makineleri ile yol açarak alana ulaşmaları ile kısa sürede kontrol altına alınabildi. Saat 22.00 sırlarında tamamen kontrol altına alındığı bilgisine ulaşılan yangının soğutma çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Yangına; 9 arazöz, 3 iş makinası, 4 su tankeri, 30 işçi, 8 orman mühendisi, bir helikopter, aydın Büyükşehir Belediyesine ait itfaiye ekipleri, Nazilli Belediyesine ait su tankerleri, Dereağzı Mahallesi sakinleri müdahale etti.

 

Dereağzı Mahallesine gelen Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, çalışmaları yerinde inceledi. Yangın nedeniyle arazileri büyük zarar gören mahalle sakinlerine geçmiş olsun dileklerini ileten Başkan Özcan, “Ulaşımın zor olduğu alanda çıkan yangın ekiplerimizi oldukça zorladı. İş makinelerinin devreye girmesi ile açılan yoldan müdahale eden ekipler yangını büyük çaba göstererek kontrol altına aldılar. Emeği geçen herkse çok teşekkür ediyor, yangında malı zarar gören vatandaşlarımıza da geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

 

Yangının çıkış nedeninin iddiaya göre tarlasındaki incirlere bakmaya giden bir kişinin motosikletini tamir ettiği sırada motosikletinin alev alması sonucu çevredeki kuru otların da etkisiyle başladığı belirtildi. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar