Aydın’da Düğünlere Gidenlerin T.C. Kimlik Numaraları Alınacak

Ülke genelinde covid-19 pandemisi nedeniyle alınan tedbirlere her gün yenileri ekleniyor. Vaka sayılarındaki artışla doğru orantıda olan tedbirler il, ilçe ve mahalle bazlı alınıyor. İşte Aydın'da yer alan Karacasu ilçesinde alınan yeni covid-19 önlemleri...

Aydın’da Düğünlere Gidenlerin T.C. Kimlik Numaraları Alınacak

Ülke genelinde covid-19 pandemisi nedeniyle alınan tedbirlere her gün yenileri ekleniyor. Vaka sayılarındaki artışla doğru orantıda olan tedbirler il, ilçe ve mahalle bazlı alınıyor. Tedbirlere bir yenisi eklenen diğer ilçe de Aydın’da Karacasu ilçesi oldu.

Aydın’da Düğüne Katılanların T.C. Kimlik Numaraları Alınacak

Aydın‘ın Karacasu ilçesinde düğün organizasyonlarına katılanların T.C. kimlik numarasının alınacağı açıklandı. Bu uygulama sayesinde herhangi bir covid-19 pozitif vaka ile karşılaşılması durumunda temaslı kişilere ulaşılması hedefleniyor.

KENDİ HİJYEN SETİNİ VE MASKESİNİ ÜRETEN İLÇE

Aydın’da drone ile ateş ölçümü gibi dikkat çeken uygulamaların yanı sıra kendi dezenfektanını, hijyen setlerini ve maskesini üreten ilçe olarak da gündeme gelen Karacasu’da Kurban Bayramı’na iç pozitif vaka ile karşılaşılmamıştı.

DÜĞÜNLERDE T.C. KİMLİK NUMARASI KARARI

Alınan sıkı tedbirlere rağmen Kurban Bayramının ardından tüm yurtta olduğu gibi Aydın’ın Karacasu ilçesinde de pozitif vakalar ortaya çıkınca Karacasu Kaymakamlığı İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, yeni bir karar aldı. Bu karara göre olası bir Koronavirüs vakasında temaslı kişilerin tespit edilmesini kolaylaştırmak amacıyla düğünlere katılan herkesin T.C. kimlik numaraları, adres ve telefon numaralarının düğün sahipleri tarafından kayıt altına alınacağı belirtildi.

Karacasu Kaymakamlığından yapılan açıklamada, “İlimizde yeni vakaların büyük bölümünün düğün, nişan, sünnet vb. etkinliklerden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Temaslı tespitinde düğünlere katılanların isimlerinin ve adreslerinin tespitinde sıkıntılar yaşandığından etkinlik sahiplerince etkinliğe katılanların T.C. kimlik numaralarının, adres ve telefon bilgilerinin kayıt altına alınıp gerektiğinde sağlık ekiplerine teslim edilmek üzere 1 ay saklanmasına karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Alınan bu kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’na muhalefetten idari para cezası uygulanacağı, Türk Ceza Kanunu’nun 195. Maddesi’ne aykırılık sebebiyle adli işlem yapılıp Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacağı duyuruldu. Ayrıca her türlü düğün, sünnet, gelin alma, asker uğurlama törenlerinde konvoy oluşturmak gibi çok sayıda kişinin biraraya gelmesiyle yapılan etkinliklerin kısıtlanmasına karar verildiği belirtildi.

 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar