Ayı Piyasası Nedir? Özellikleri ve Sebepleri

Günümüzde pek çok kişinin yer aldığı borsa ve kripto para dünyasında sıklıkla karşılaşılan bir terimdir 'Ayı Piyasası'. Peki özellikle bugünlerde çokça duyduğumuz bu 'Ayı Piyasası' nedir? Piyasaları nasıl ve neden etkiler? Yatırımcılar bu dönemde nasıl bir hamle yapmalıdır? Merak ettiğiniz bütün soruların yanıtlarını uzmanlarımız sizler için kaleme aldı.

Ayı Piyasası Nedir? Özellikleri ve Sebepleri

Ayı piyasası, piyasanın genel eğiliminin düşüş yönünde olduğu döneme verilen addır. Ayı piyasasında uzunca süre yükseliş görülmeyebilir ya da görülen yükselişler kısa süreli olur. Tecrübeli yatırımcılar düşüş dönemlerini de kar ile geçirirken piyasaya yeni giriş yapan deneyimsiz yatırımcılar ayı piyasalarında büyük zararlara uğrayabilir. Ancak belirtmek gerekir ki her düşüş ayı piyasası anlamına gelmez.

Borsa.net uzmanları sizin için ayı piyasasını derledi.

Ayı Piyasası Nedir?

Ayı piyasası; genel olarak geçirilen son dönemlerde görülen en yüksek seviyelerinden %20 düşüş olarak tanımlanır. Ayı piyasalarında talep düşüktür. Piyasanın sürekli düşüş eğiliminde olması yatırımcıları mal varlığı almaktan uzaklaştırır. Mal varlığı almaktan uzaklaşan yatırımcılar ile de fiyatların giderek düşmesi, piyasaya yeni girecek yatırımcıları da kaçırır.

Altın, dolar, hisse senetleri, borsa, kripto para gibi piyasada işlem gören her türlü mal varlığının boğa piyasasına girmesi mümkündür.

Ayı piyasaları ilk bakışta korkutucu piyasalar olarak görülse de tecrübeli yatırımcılar ayı sezonunu gelmeden önce tahmin ederek yatırımlarını buna göre düzenleyebilir ve düşüşlerde de buna uygun işlem açarak kazanç sağlayabilir. Ayı piyasaları doğru değerlendirildiğinde kazanç sağlamak ve yatırım yapmak için uygun dönemler olabilir. Fakat sürekli düşüş içindeki piyasalarda daha dikkatli yatırırım yapılması gerekir.

Ayı Piyasasının Nedenleri

Ayı piyasasının nedenlerinden biri de yatırımcının piyasalara korkuyla yaklaşmaya başlaması ve yatırımları hakkında belirsizlik mevcut olmasıdır. Bu durum ayı piyasasının hem nedeni hem de sonucudur. Örneğin Covid-19 salgını bazı piyasalarda belirsizliğe neden olarak ayı piyasası geleceği yönünde beklenti yaratmıştır.

Ayı piyasasının ortaya çıkmasına neden olan diğer faktörler ise, yatırımcı spekülasyonu, petrol fiyatındaki dalgalanmalar, yoğun kaldıraçlı yatırım hareketleri olarak sıralanabilir.

Ayı Piyasasında Yatırım

Ayı piyasaları yatırımcılar için en iyi zamanlar diyemeyiz. Yatırımcının hem motivesini hem de hevesini düşürür. Fakat uzun vadeli yatırımcımlar için çok büyük bir fırsat olabilir.

Ayı piyasasında doğru şekilde yatırım yapmak için kullanabileceğiniz bazı ipuçları şöyledir:

 Uzun vadeli düşünün: Bir ayı piyasasında yapabileceğiniz en kötü hareketlerden biri, piyasa hareketlerine göre aceleci davranmaktır. Örneğin hisse senedinin düştüğünü gördüğünüzde zararınızın belli düzeyde kalması için hemen satma eğilimindesinizdir. Diğer yandan boğa piyasaları oluştuğunda ise hisse senetleri çıkmaya başladığında hızlıca alıp kazançları kaçırmamak için acele edilir. Fakat piyasalardaki her dalgalanmaya göre mantıksız tepkiler verilirse daha büyük zararlar alınır. Bu yüzden ayı piyasalarında dikkatli yatırım yapmak gerekmektedir.

Kaliteli yatırımlara odaklanın: Ayı piyasalarında, şirketlerin genellikle iflas ettiği doğrudur. Finans piyasalarında ayı döneminde en çok rekabetsiz, ayakları yere sağlam basmayan şirketler çok daha fazla etkilenirler. Diğer yandan, kaliteli diye tanımlayabileceğimiz, ayakları sağlam basan şirketler ise ayı piyasasından daha az etkilenecektir. Bu yüzden iyi araştırma yapıp yatırım yapmakta yarar vardır.

Zamana yaymak: Ayı piyasasında, tek seferde yatırım yapmak yerine stratejik bir planlama yaparak kademeli hale getirilmesi çok daha mantıklı olacaktır. Aldığınız yatırım aracı düşmeye devam ederse, daha düşük fiyatlardan yararlanmanızı olası kılacak uzun vadede daha karlı bir noktaya ulaşacaksınız.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar