Bakan Denizli’ye Heybesi Dolu Geldi!

Bakan Denizli’ye Heybesi Dolu Geldi!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Denizli’de ‘Türkiye İçin Değişim Başlıyor’ programı çerçevesinde iş insanlarıyla bir araya geldi. Denizli’ye heybesi dolu gelen Bakan Albayrak, Aydın- Denizli Otoban projesini imzaladığını müjdeledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Denizli’ye geldi. Bakan Albayrak ilk olarak Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde Denizli’deki iş insanlarıyla buluştu. Mehmet Gazi Salonu’nda gerçekleştirilen ‘ Türkiye İçin Değişim Başlıyor Denizli İş Dünyası Buluşması’na; Son Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AK Parti Grup Başkanvekili Av. Cahit Özkan, AK Parti Denizli Milletvekilleri Şahin Tin, Ahmet Yıldız, Nilgün Ök, Denizli Valisi Hasan Karahan, AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, ilçe belediye başkanları, AK Parti ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşlarının başkanları ve Denizli’deki iş insanları katıldı.

“GÜMRÜKLÜ HAVA KARGO TERMİNALİ TALEP EDİYORUZ”

Toplantının açılış konuşmasını Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan yaptı. Başkan Erdoğan; “ Denizli’de yakınmak yok, çalışmak var. 7 gün 24 saat çarkların hiç durmadığı, çalışkanlığı ve girişimciliği ile bilinen Denizlimiz ülkemizin 9’uncu ihracat şehridir. Yıllık 3 milyar doları aşan ihracatımız ürettiğimiz 2 bin 400 çeşit ürünü 170 ülkeye satmaktayız. İhracatı ithalatından fazla olan Denizlimiz dış ticarette yüzde 55 fazla vermektedir. Son zamanlarda e-ticaret ve ihracat yoğun bir şekilde artmaya başladı. Bu da sanayiciler olarak bizleri çok mutlu ediyor. Ancak Denizli Çardak Havalimanımızda gümrüklü hava kargo terminali yok. Eğer olursa direkt Denizli’den ürünlerimizi gönderip, dünyanın hangi ülkesinden olursa olsun gelecek ürünlerimizi direkt Denizli’den gümrükleme işlemini yapıp hızlı bir şekilde ihracatçımıza ulaştırabiliriz” dedi.

“DENİZLİ’YE LİSANSLI DEPOCULUK TESİSİ KAZANDIRMALIYIZ”

Başkan Erdoğan konuşmasının devamında; “İhracatımızın yüzde 63’ünü AB ülkelerine yapmaktayız. 55 ülkeye kuruyemiş imaları makineleri ile mermer kesim ve işleme makinelerini ihraç etmekteyiz. 70 ülkeye 76 çeşit tarım ürünü satmaktayız. Çiftçimizin ürettiğini değerinde alıp satması ve gıda işletmelerinin standart ürün temin edebilmesi için lisanslı depoculuk tesisi gerekiyor. Gerekli fizibilite tamamlandı. Yerimiz ve projemiz hazır. Olmazsa olmaz dediğimiz, sadece Denizli’ye değil bölgeye hizmet edecek olan 50 bin tonluk Lisanslı Depoculuk Tesisi’ni Denizlili üreticimize kazandırmak için sizlerin finansman desteğine ihtiyacımız var. Şehrimiz tarım ve hayvancılık alanında çok sayıda üründe 81 il arasında ilk 3’te yer almaktadır. Yurt genelinde başarılı çalışmalarıyla takdir ettiğimiz TOKİ’nin Denizlimizde gıda ihtisas organize sanayi bölgesi inşa etmesini arzuluyoruz” ifadelerine yer verdi.

“YERLİ UÇAK VE MİLLİ OTOMOBİL ÜRETİMİNDE DENİZLİ’DE YER ALSIN”

“Savunma sanayisine yönelik girişimlerinizden yerli uçak ve helikopter üretimimiz ile milli otomobil gibi stratejik yatırımlarda Denizlimizin de yer almasını istiyoruz” diyen Başkan Uğur Erdoğan şunları aktardı: “Savunma sanayimizin ana damarları ASELSAN ve BMC’ye malzeme tedarik eden üreticilerimiz var. Milli otomobilimizin yedek parça ve aksamlarını Denizli’de üretebileceğimizle ilgili Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Türkiye Otomobil Girişimci Grubun nezdinde görüşmelerimize başladık. İlgili bakanlıklarımıza da taleplerimizi ilettik. Bu konuda da Sayın Bakanım sizlerin desteğini bekliyoruz. Şehir olarak yıllardan beri özlem duyduğumuz, her zaman her platformda gündeme getirdiğimiz Denizli- Aydın Otobanı’nın yapılmasını istiyoruz. Denizlimiz yüzde 55 cari fazlası veriyor. İhracatımızın yük taşımacılığında limanlara ulaşımını sağlayan demir yollarımızın modernize edilerek yüksek, hızlı ve çift hatlı hale getirilmesini arzuluyoruz. ”

“TÜRKİYE’NİN SURİYE KONUSUNDAKİ TAVRI HEP AYNIYDI”

Sözlerine İdlib şehitlerine rahmet ve ailelerine başsağlığı dileyerek başlayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise; “İdlib’de artan insanlık dramına karşı ortaya koyduğumuz bu eşsiz mücadele çatışmazsızlığı sağladı. İdlib’de olası bir insanlık felaketinin önüne geçti. Tarihin en büyük insani felaketlerinden birine dönüşen Suriye meselesinde bizim yaklaşımımız ilk günden beri hep aynı oldu. Her meseleye aynı 3 kaidenin hassasiyetiyle baktık. Bu 3 kaide; zalim bir rejimin aralıksız sürdürdüğü insanlık dışı zulmün sona ermesi için, rejimin zulmünden kaçan mazlumların güvenliği ve katliamlarının engellenmesi için ve Türkiye’ye saldırmak, bölmek isteyen tüm terör örgütlerinin oyun sahasına dönmüş bataklığı sınırlarımızdan söküp atmak içindir” dedi.

“İLK ÇEYREKTE YÜZDE 6’DAN DAHA FAZLA BİR BÜYÜME GÖRECEĞİZ”

Bakan Albayrak açıklamalarının devamında; “Son çeyrekte gördüğümüz yüzde 6 büyümeden daha iyi bir büyümeyi ilk çeyrekte görürseniz şaşırmayın. Ocak ve Şubat ayı rakamları bunu ortaya koyuyor. Cari açık konusundaki hassasiyetimiz belli. Şubat ayı ihracatımız geçen yıla kıyasla yüzde 2,3 üzerinde bir rakamla 14,6 milyar dolar gerçekleşti. İthalatımız yüzde 9 civarı bir rakamla 17,6 milyar dolar gerçekleşti. Dış ticaret hacmimiz yüzde 6,3’lük bir artışla 32,3 milyar dolar gerçekleşti. Şubat ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 83’ü geçti. Denizli bu açıdan oldukça önemli” diye konuştu.

BAKAN ALBAYRAK DENİZLİ’YE MÜJDE ÜSTÜNE MÜJDE VERDİ

Denizli’ye müjdelerle gelen Bakan Albayrak; “Madem küresel süreç bize bir potansiyel sunuyor biz de rekabet gücümüzü arttırmak için ne yapabiliriz? Ülkemiz için ekonomi noktasında bakıldığında istihdam, katma değer ve ihracata bağlı olarak tekstil ve hazır giyim sektörüne bağlı desteklenme noktasında yeni bir finansman programı hazırladık. Sektör değer zinciri içerisinde yer alan, ham madde üretiminden perakende ticarete kadar tüm tekstil ve hazır giyim faaliyetleri kapsamında genel bir paket hazırladık. İşletme ve yatırım kredisi olarak 2’ye ayırdık. İşletme başlığında da; hem imalat hem de ticaret var. 100 milyon Lira’ya kadar imalat tarafında 12 ay ana para ödemesiz 60 aya kadar vadeli sabit yüzde 9 ya da TLREF+ yüzde 1,5’luk değişken faizli 2 seçenekli bir paket açıklıyoruz. Ticaret tarafında aynı şekilde yine 9 aya kadar anapara ödemesiz 36 aya kadar sabit yüzde 10 ya da TLREF + yüzde 2’lik faiz seçenekleriyle birinci paketimizi devreye alacağız. Tekstil sektörümüzde yatırım finansmanı için de desteğe devam edeceğiz. Yerli makine ve ürün alımı koşuluyla ivme finansman paketi kapsamındaki stratejik sektörleri içine alarak bu çerçevede tekstil sektöründe aynı ivmede olduğu gibi 0-7 yıl vadeli sabit yüzde 8.5 veya TLREF +1.5, 7 yıldan 12 yıla kadar vadeyi uzatıyoruz. 12 yıla kadar aynı şekilde TLREF+ yüzde 2 ile gayet uygun paketi sektörümüzün hizmetine sunuyoruz” dedi.

“DENİZLİ- AYDIN OTOBANI PROJESİNİ İMZALADIK”

Denizli’nin yıllardır beklediği Denizli- Aydın Otoban projesini imzaladıklarını müjdeleyen Bakan Albayrak; “ Ben daha Denizli’ye gelmeden Denizli-Aydın Otoyolu’nun imzasını attım. Bakanlığa gönderdim. Hayırlı uğurlu olsun. Biz onayladık. Artık bizden çıktı. Tabi bunlar Denizli’ye az. Denizli’nin potansiyeli noktasında çok daha güçlü adımlar atacağız. Hızlı tren altyapısı, demir yolu altyapısı ve Şehir Hastanesi açısından baktığımızda önemli yatırımlar olacak. Biliyorsunuz Şehir Hastanesi projesinin de ödeneğini getirdik. 2023’ten önce bölgenin pırlantası gibi Denizlimizde parlayacak. Denizli’de 3-5 milyar dolar az. Denizli, 20-30 milyar dolar ihracatı başarabilecek kapasiteye sahip” diye konuştu.

Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı şekilde devam etti. Denizli’deki iş insanları soru-cevap bölümünde Bakan Albayrak’a merak ettiklerini sorma ve taleplerini iletme şansı yakaladı.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir