BAKAN SELÇUK YENİ EĞİTİM SİSTEMİNİ AÇIKLADI!

BAKAN SELÇUK YENİ EĞİTİM SİSTEMİNİ AÇIKLADI!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Korona virüs döneminde okullardaki yeni sistemi açıkladı. Bakan Selçuk açıklamalarında hibrit sisteme geçileceğini belirterek 3 gün okulda 3 gün uzaktan eğitim olacağını vurguladı. Bakan Selçuk açıklamalarında ders saatlerinin ve sınıfta kalma süresinin kısaltılması üzerinde çalışma yapıldığını vurguladı.

Eğitim sisteminde korona virüs salgını kapsamında büyük bir sıkıntı yaşanıyor. Bu dönemde eğitimin nasıl olacağı merak konusu olurken bir brifing verildi ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyelerinin sorularını yanıtladı.

Bakan Selçuk temel dersler için düşündükleri farklı sistemlerden ders saatlerinin azaltılmasına kadar birçok konuda önemli değerlendirmelerde bulundu. Ayrıca Bakan Selçuk verilen brifingde daha çok, uzaktan eğitimin (EBA) nasıl işlediği ve yapılacak yenilikler üzerinde durdu ve dezavantajlı grupların EBA’yı ve uzaktan eğitimi kullanabilmesini sağlamaya dönük çalışmalar yapıldığını ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı, okulların açılıp açılmayacağı, açılırsa nasıl olacağı gibi konularda pandeminin seyrine göre Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda karar vereceklerini söyledi. Ayrıca Bakan Selçuk açıklamalarında “Vaka sayısı kaç olursa açacaksınız?” sorusuna yanıt vererek “Bizim için bir rakam yok. Bilim Kurulu’nun tavsiyesine uyacağız. Ama her türlü ihtimale karşı hazırlıklarımızı yapıyoruz. Birkaç senaryo üzerinde duruyoruz” dedi.

HİBRİT MODEL

Bunun yanı sıra Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıklamalarında “Daha önce açıkladığımız hibrit modele göre, yüz yüze ve uzaktan eğitim bir arada verilecek. Haftalık 40 saat olan ders saatleri düşürülecek. Ders saatlerinin 20 saat olması üzerinde duruluyor. Matematik, Türkçe, Fen gibi temel dersler okulda, yüz yüze verilecek. Coğrafya, beden eğitimi, tarih, hayat bilgisi, sanat gibi dersler ise uzaktan eğitim olacak. Sınıflar ikiye bölünecek. Bir grup pazartesi, çarşamba, cuma bir diğer grup ise salı, perşembe, cumartesi günleri okula gidecek” ifadelerini kullandı.

DERS SAATLERİNDE AZALTMA

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıklamalarında “Seyreltilmiş eğitim modeline göre, okulda verilen temel derslerin saatlerinin de düşürülmesi planlanıyor. Örneğin, matematik haftalık 6 saat ise 4 saati okulda, 2 saati de EBA üzerinden verilecek. 40 dakika olan ders saatlerinin de 30 dakikaya çekilmesi, sınıfta kalma süresinin azaltılması üzerinde de çalışıldığı öğrenildi” ifadelerini de kullandı.

OKULLARIN AÇILMAMASI DURUMU

Okulların açılmaması durumu ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Selçuk “Bunun için gerekli tüm çalışmalar yapılıyor. Bu konuda bir tecrübemiz oluştu. EBA’ya eklenecek ve çıkarılacaklar, derslerin nasıl verileceğine ilişkin yeniliklere çalışılıyor. Aynı zamanda internet ve EBA’ya ulaşımda zorlananlar, kendisine ait bir odası olmayan çocukların buradan nasıl yararlanabileceğine de bakıyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar