Bakan tartışmalara son noktayı koydu! Park yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, depremde yıkılan Rıza Bey Apartmanı’nın yerine bina yapılacağı söylentilerine son noktayı koydu. Kurum, yıkılan apartmanın yerine pak yapılacağını açıkladı.

Bakan tartışmalara son noktayı  koydu! Park yapılacak

30 Ekim’de İzmir’de meydana gelen depremde yıkılan Rıza Bey Apartmanı’nın yeni yerine ne yapılacağı günlerdir tartışılıyordu. Apartmanın yerine bina yapılacağı ve inşaat çalışmalarının başladığı yönündeki söylentilere Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum son noktayı koydu. Çevrede yaşayanların ve depremzedelerin de bölgeye park yapılması için kampanya başlattığı alanın, İzmirlilerin isteğine uygun olarak park yapılacağı açıklandı.

Haberi İzmir’den duyuran Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; “Bu depremin üzerinden aylar geçti, hala acılarımız dinmedi. Rıza Bey Apartmanı, depremin temsili alanı hale geldi. Orada hayatını kaybeden vatandaşlarımızın anısına, bu alanı boş bırakıyoruz. Burada bir yeşil alan düzenlemesi ve depremzede vatandaşlarımızın hatıralarının yaşatılacağı bir mekanı yapıp, İzmir’e kazandıracağız” diye konuştu.

MECLİS GÜNDEMİNE DE TAŞINMIŞTI

Geçtiğimiz aylarda CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Rıza Bey Apartmanı park olsun inisiyatifinin talebini Meclis gündemine taşımıştı.

Bakan yaptığı açıklamada, “Depremde yakınını kaybetmek ne demek çok iyi anlıyorum. Ben de yaşadım, biliyorum. Rıza Bey Apartmanı’nda yakınlarını kaybedenlerin Meclise gönderdikleri mektubu okuduğumda, hissettikleri her şeyi ben de kalbimde hissettim. Talepleri benim de talebim… Rıza Bey Apartmanı’nın bulunduğu yere bir park yapılması hatta parkın içine de depremde hayatını kaybedenlerin anısına bir anıt yapılması gerçekten içten ve doğru bir karar olur. Yıkılan binanın yerine yeni bir bina yapılması yaşamını yitirenlerin ailelerine daha fazla acı verecek, orada bir beton yığınının yükselmesi acıya acı katacak…Ama oraya yapılacak bir çocuk parkı, dikilecek ağaçlar, yeşerecek çiçekler her şeyiyle Rıza Bey Apartmanı’nda yaşamını yitirenlerin anısını yaşatacak, geride kalan sevdiklerinin acısına bir nebze merhem olacak. Kent hafızasına da bir kazanım olacak. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanı sayın Murat Kurum’dan hassasiyet bekliyoruz. Gelin hep beraber hak sahiplerini mağdur etmeden Rıza Bey Apartmanı’nı park yapalım” ifadelerini kullanmıştı.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar