Bakan Varank duyurdu! 2 Bin kişiye istihdam müjdesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından herkesi heyecanlandıran çok önemli bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, geçtiğimiz aylarda müjdesi verilen akıllı telefon markası Xiaomi'nin ülkemizde fabrika kuracağının duyurulmasından sonra 2 bin kişiye istihdam imkanı doğacağı açıklandı.

Bakan Varank duyurdu! 2 Bin kişiye istihdam müjdesi

Konuyla ilgili açıklama yapan Bakan Varank, “(Xiaomi’nin Türkiye’deki fabrikası) Burada tam kapasiteyle üretime geçildiğinde 2 bin vatandaşımız istihdam imkanı bulacak. Önümüzdeki aydan itibaren bu fabrikada üretilen telefonlar, Türkiye’de satılmaya başlayacak” diye konuştu.

Bakan Varan, Xiaomi’nin akıllı telefon üretimi için test çalışmalarının yapıldığı İstanbul Avcılar’daki tesisi ziyaret etti. Burada önemli açıklamalarda bulunan Bakan Varank, şunları ifade etti:

“XIAOMI ARTIK TELEFONLARINI TÜRKİYE’DE ÜRETECEK”

Özellikle global teknoloji firmalarının Türkiye’de akıllı telefon pazarına yatırım yapmaya başladıklarını daha önce konuşmuştuk. Tüm Türkiye’nin aslında merakla beklediği bir husustan bahsediyoruz. Xiaomi telefonlarının üretildiği ve önümüzdeki dönemde üretileceği Avcılar’daki fabrikayı ziyaret ediyoruz. Bildiğiniz gibi Xiaomi bir global teknoloji firması. Şu anda marka olarak dünyada en üst sıralara tırmanan, dünyanın en güçlü firmaları arasında yer alan Çin menşeli bir firma. İşte Xiaomi artık telefonlarını Türkiye’de üretmeye başlıyor.”

Bakan Varank, yaptığı açıklamasının devamında tesislerde yıl içerisinde 5 milyon telefon üretme kapasitesine ulaşabileceklerini belirterek, şunları söyledi:

“2 BİN VATANDAŞIMIZ İSTİHDAM İMKANI BULACAK”

Tabii ki global teknoloji firmalarının Türkiye’ye yatırım yapmasından, Türkiye’ye ilgi göstermesinden oldukça memnunuz. Tabii ki onlara şu tavsiyede bulunuyoruz; Türkiye’ye geldiğinizde lütfen yerli tedarikçilerle de görüşmelerinizi yapın. Kendi tedarik zincirlerinize Türkiye’deki yerleşik tedarikçileri de katmaya çalışın ve elbette Türkiye’den ihracatı da hedefleyin.

Türkiye önemli bir pazar. Özellikle akıllı telefon anlamında 10 milyonun üzerinde telefonun satıldığı bir pazar. Hem bu pazarda iddialı bir şekilde bulunmak hem de Türkiye’deki yaptıkları üretimle dünyaya bu telefonları satabilmek global markalar açısından önemli. İnşallah burada tam kapasiteyle üretime geçildiğinde yani yıllık 5 milyon telefon kapasitesine ulaşıldığında da 2 bin vatandaşımız istihdam imkanı bulacak. Hem Xiaomi hem Salcomp’un temsilcileri benimle beraber. Kendilerine çok teşekkür ediyorum.

“DİĞER YATIRIMLARINI DA TÜRKİYE’YE ÇEKECEĞİZ”

Burada özellikle know-how transferiyle kendi mühendislerimizin, teknisyenlerimizin de yetişmesine katkı sağlıyorlar. İnşallah global teknoloji firmalarını Türkiye’ye daha fazla çekmek, beraber Türkiye’de ortaklıklarının önünü açmak için de biz hükümet olarak önümüzdeki dönemde desteklerimizi teşviklerimizi sürdüreceğiz. Sadece üretim değil Ar-Ge alanında da bu firmaların Türkiye’ye yatırım yapma niyetleri var. İnşallah o yatırımlarını da Türkiye’ye çekmeyi başaracağız.”

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar