Başkan Çelik’ten Türkiye’ye Örnek Çalışma

Başkan Çelik’ten Türkiye’ye Örnek Çalışma

Günlerdir Bozkurt’ta hummalı çalışmalar yapılıyordu. Konu ile ilgili görüştüğümüz Belediye Başkanı Birsen Çelik arazilerde çalışan traktörlerin yanı başında ‘Bekleyin açıklayacağız” yanıtını veriyordu. Çok geçmeden beklenen açıklama Başkan Çelik’ten geldi. Türkiye’ye örnek olacak çalışma Bozkurt halkından da tam not aldı.

“Emaneti Teslim Ediyoruz”

Covid-19 sürecinin etkilerinde ilçe halkının yanında olmak için düğmeye basan Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik; ilçe sınırlarında ekilebilir arazilerin her karışını Bozkurt Halkı adına ekerek sürece destek çalışmalarında önemli bir ilke imza attı.

Ekilen arazilerden toplanan mahsüller ilçe halkı ile paylaşılacak. Paylaşımdan arta kalan ürünler ise Aydın ve İzmir Büyükşehir Belediyelerine satışa çıkacak. Bu mahsullerden toplanan gelir de yine ilçe halkına hizmet verecek projelerde kullanılacak. Bir ekip bin toplanan projenin detaylarını Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik ile söyleştik.

Konuşmasında yaşanılan süreçte tarım sektörünün ne denli önemli olduğuna vurgu yapan Başkan Çelik; çalışmaya başlama nedenlerini şu cümleler ile anlattı: “Şu an geçen yıl ekilen ürünleri yiyoruz. Ancak bu yıl çoğunluğu çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan insanların yaşadığı ilçemizde birçok çiftçimiz virüs salgınından dolayı tarlalarını süremedi. Elbette bu durum ülkemizin genelinde de böyledir. Biz de Bozkurt belediyesi olarak geleceğe yönelik olası bir gıda temini sıkıntısı yaşanabilmesi durumunda, vatandaşlarımızın bundan etkilenmemesi adına bir dizi çalışma başlattık. Bu çalışmalarımızın başında belediyemize ait 60.000 m2’lik tarlarımıza nohut ekimi geliyor. Bunun için toplamda “Azkan” cinsi 900 kilo nohut tohumu kullandık. Buradan temmuz ayında 9 ton nohut almayı bekliyoruz. Bu nohutları evvela ilçemizde tüm ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ücretsiz dağıtacağız. Kalan nohutlarımızı kooperatifler aracılığıyla satıp elde ettiğimiz geliri yine ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için kullanacağız. Yine 30 dönüm tarlarımıza da kekik ekimine başladık. Aynı şekilde buradan alacağımız kekiklerimiz de ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ücretsiz ulaştırılacaktır.”

Üretim çalışmaları kapsamında meyve fidelerini de toprakla buluşturduklarına değinen Başkan Çelik; “Tarlalardaki çalışmalarımızı park ve bahçelere de taşıdık. İlçemizde bütün park bahçe işlerini temizlik ve düzenleme haricinde askıya aldık. Artık çiçek değil, her yere meyve ağaçları dikiyoruz. İlçemizin dört bir yanını hünnap, mürdüm eriği, badem gibi ağaçlarla donatıyoruz. Şimdilik 51 hünnap ve 60 erik fidesi diktik. Yerlerimizi belirledik ve fidelerimiz geldikçe dikim işlemlerimizi sürdüreceğiz. Bu ağaçlarımızda olgunlaşacak olan meyvelerimizi de yine vatandaşlarımız ücretsiz temin edecekler.”

“Yardım değik hemşehrilerimize haklarını veriyoruz” diyen Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, “Ülkemizdeki bütün belediyelere ait milyonlarca dönüm tarla maalesef ki imar planlarına kurban edilmek için harcanıyor. Halbuki 100 dönüm tarlaya traktör ve birkaç çalışanla 1 haftada istediğiniz ekimi yapabiliyorsunuz. Coronavirüs alışkanlıklarımız ve yaşam biçimimizi inanılmaz şekilde değiştirecektir. Bunun en büyük etkisi de işsizlik olacaktır. Bu da sağlıklı gıdaya ulaşması daha da zorlaşacak olan milyonlarca insan demektir. Vatandaşlarımızın vergileriyle ayakta olan kamu kurumlarının ilk ve asli görevi, vatandaşlarına kriz anlarını hisstirmeyecek politikalar üretmektir. Biz bu koltuklara, bu makamlara, canımızın istediği her şeyi yapabilelim diye değil, vatandaşlarımızın huzur ve refahlarını sağlayabilmek için geldik. Belediye başkanlığı sorumluluk makamıdır. Bu sebeple de bizler, ekilebilecek tüm topraklarımızı işletmeye karar verdik. Aslında geç bile kaldık lakin bir şekilde başladık. Bundan böyle ilçemizin her yerinde ekinler yükselecek. Her zaman söylediğimiz gibi. Devlet vatandaşına yardım yapamaz. Zaten kendisine ait olan bir şeyi insanlara lütufmuş gibi bahşedemeyiz. Bu yüzden de biz, “Yardım değil, emanetinizi teslim ediyoruz” diyoruz. Bu topraklar, bu ağaçlar, bu yer bu gök bu su bizimdir, hepimizindir.” cümleleri ile hedeflerini anlattı.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar