Beklenen haber geldi! Koronavirüste ilaç müjdesi

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüse karşı bilimin mücadelesi devam ediyor. Salgının yayılım hızı artarken, bilim adamlarından müjdeli bir haber geldi. Yapılan açıklamaya göre koronavirüse karşı ölümleri ve hastaneye yatışları azaltan ilaç geliştirildi.

Beklenen haber geldi! Koronavirüste ilaç müjdesi

İngiliz ilaç şirketi GlaxoSmithKline (GSK), yeni bir ilacın koronavirüste en riskli hastalarda hastaneye kabul ve ölüm oranlarını yüzde 85 oranında azalttığını duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, VIR-7831 adı verilen ilaç, California merkezli Vir Biotechnology ile ortaklaşa geliştirildi.

HASTANEYE YATIŞ VE ÖLÜMLERİ AZALTMADA YÜZDE 85 ETKİLİ

Kovid-19 bulaşması durumunda hastaneye yatma riski yüksek olduğu düşünülen 583 hastanın katıldığı testlerde, monoklonal antikor tedavisine dayanan ilacın hafif ve orta vakalarda hastaneye yatış veya ölümleri yüzde 85’e kadar azalttığı görüldü ancak bir faydası olmadığı için ağır vakalarda kullanılması durduruldu.

İlacın hem virüsün sağlıklı hücrelere girmesini önlediği hem de bağışıklık sisteminde halihazırda enfekte olmuş hücreleri temizlemesine yardım ettiği belirlendi. Şirket, ABD’de acil durum kullanım izni isteyeceğini, İngiltere’de de başvuru yapılabileceğini belirtti.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ZAYIFLAMIŞ KİŞİLER İÇİN ÖNEMLİ

GSK yetkilisi Dr. Hal Barron, ilacın hastalara böylesine bir fayda sağlamasından memnun olduklarını, VIR-7831’i mümkün olan en kısa sürede sunmayı istediklerini kaydetti.

Monoklonal antikorlar, insanlara Kovid-19 bulaştığında vücudun doğal olarak ürettiği antikorların laboratuvarda çoğaltılmasıyla elde ediliyor. Son derece ümit verici bir tedavi olarak görülse de üretilmelerinin çok pahalı olması, yaygın kullanımını sınırlandırabilir.

İlacın kanser hastaları gibi bağışıklık sistemleri zayıflamış kişiler için önemli olduğu belirtildi.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar