Bilim Kurulu bugün toplanıyor! Ne karar çıkacak?

1 Mart itibariyle geçilecek normalleşme adımlarının kapsamı ve hangi şehirleri içerdiği henüz belli olmadı. Koronavirüs salgınından dolayı getirilen yasakların gevşetilip gevşetilmeyeceği ise Bilim Kurulu’nun yapacağı toplantıdan çıkacak kararlara bağlı. Milyonlarca vatandaş, Bilim Kurulu’nun kararları için merakla bekliyor.

Bilim Kurulu bugün toplanıyor! Ne karar çıkacak?

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında getirilen yasakların Bilim Kurulu toplantısı kararlarına göre kalkıp kalkmayacağı merak konusu oldu. Toplantının en önemli konusu ise 1 Mart’ta normalleşme süreci.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında bugün 17.00’da başlayacak Bilim Kurulu toplantısından bu sorulara cevap çıkması bekleniyor. Bilim Kurulu toplantısının ardından Fahrettin Koca’nın saat 19.00’da açıklama yapacağı açıklandı.

KAFE VE RESTORANLAR AÇILACAK MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1 Mart tarihinde normalleşme sürecinin kademeli olarak başlayacağı açıklaması üzerine gözler bugünkü Bilim Kurulu toplantısına çevrildi. Bilim Kurulu toplantısında vaka sayısı ve hastanelerdeki son durum gibi konular göz önünde bulundurularak, il bazında karar alınacak.

Türkiye’de koronavirüsle mücadelede yeni bir evreye geçiliyor. Bu yeni dönemde, “Yerinde karar” uygulamaları yapılacak. Bu dönemde her ildeki vaka sayısı, aşılama oranı gibi veriler normalleşme adımlarının atılmasında belirleyici rol alacak. Verilen kararlar, ülke genelini kapsayacak şekilde olmaktan çıkarak illerin durumlarına göre il bazlı olarak verilecek. Riskin azaldığı illerde kademeli olarak normalleşme süreci başlayacak. Bu iller takip edilerek vaka sayılarının artması durumunda kısıtlamalar yeniden söz konusu olacak.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar