BionTech aşısının ilk uygulanacağı grup belli oldu

Dün akşam saatlerinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı bir basın açıklaması ile aşı hakkındaki son gelişmeleri aktardı. Bakan Koca, Almanya’dan alınacak Biontech aşısının uygulanacağı ilk grubu da duyurdu.

BionTech aşısının ilk uygulanacağı grup belli oldu

Koronavirüs salgınına ilişkin dün akşam düzenlenen Bilim Kurulu toplantısı sonrasında video yayınlayarak önemli açıklamalarda bulunan Bakan Koca, ülkemize 1 milyon 500 bin doz BioNTech koronavirüs aşısının ulaştığını belirtmişti. Gelen son dakika haberine göre aşının ilk olarak öğretmenlere daha sonra polis ve askerlere uygulanacağı aktarıldı.

Türk bilim insanı Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin geliştirdiği Alman BioNTech koronavirüs aşısının ilk dozlarının ülkemize gelmesi ile birlikte aşıyı kullanacak grupta netleşmiş oldu. Sağlık Bakanlığı gece açıkladığı verilere göre ülkemizde 14 milyon 393 bin 682 kişinin aşılandığını duyurdu. 8 milyon 184 bin 924 kişi ise birinci dozu 6 milyon 208 bin 758 kişi ikinci dozu vuruldu.

ÜLKEMİZDE İLK KEZ UYGULANACAK

Geliştirilen BioNTech koronavirüs aşısı ilk defa ülkemizde kullanacak. Aşı ülkemize gelmesiyle birlikte -70 derecelik özel saklama merkezlerinde tutulacak. Aşılama Çin SinoVac koronavirüs aşısında olduğu gibi iki doz halinde 28 gün ara ile uygulanacak.

BİONTECH AŞISI İLK OLARAK ÖĞRETMENLERE UYGULANACAK

Gelen aşılar Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Laboratuvarlar’ına gönderiliyor. Aşılar burada 14 gün boyunca analiz edildikten sonra kullanılıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından da geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada geçtiğimiz hafta 5 bin 800 doz aşının test edilmek üzere ülkemize geldiğini ve birer hafta arayla da toplam da 1,5 milyon doz kullanıma hazır aşı getirildiğini belirtmişti.

Yapılan son açıklamaya göre aşı uygulanacak olan gruplar arasında öğretmen, polis, asker, kritik görevde çalışanlar, zabıta, Adalet Bakanlığı personelleri bulunuyor. Bu gruplar yavaş yavaş aşılanmaya başlanacak. A grubu olan bu grubun aşılanacağı ve önümüzdeki hafta da B grubu 60 – 64 yaş grubunun aşılanacağı açıklandı.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar