Bir Medeniyetin Batışı. İşte dün gecenin sonucu.

Geçtiğimiz yüzyıllarda Batı uygarlığı ile Doğu estetiğinin kavşak noktasındaki bir medeniyet şehriydi İzmir.. Victor Hugo’nun “Prenses” diye şiir yazdığı şehirdi.
Sonra vahşi Yunan işgali, sonra büyük yangın, sonra yabani sürülerin azgınca çarpık apartmanlaştırdığı, dere yatakların kapattığı, imar yolsuzlukları ile sürekli talan ettiği bir şehir. Merkezi sağcı idarelerin ve sahte solcu yerel yönetimlerin Sömürücü Kapitalizme köpekçe peşkeş çektiği bir şehir..

Gavur İzmir’den Çamur İzmir’e.

İşte dün gecenin sonucu.

Koca şehri istila eden bir çamur deryası, insanların hiç yardım alamadan afetle boğuştuğu, sinsi ve korkunç depremlerle, arkası kesilmeyen sellerle, salgın hastalıklarla dövüştüğü bir şehir.. Dün gece dostlarımın, arkadaşlarımın, hele bayan kardeşlerimin sosyal medyadaki imdat çığlıkları ile yüreğimin yandığı İzmir..

Küçük burjuva ve kendini beğenmiş komprador aydınlar, gizli mahfillerdeki toplantılarınızda “Aydınlık, çağdaş şehir İzmir” diye böbürlendiğiniz şehir, bir medeniyetin batışını gözler önüne seriyor. Bu sizlerin, hepinizin eseridir..

Devrimci arkadaşım Aysen Teksen’in yazısını suratlarınıza çarpıyorum:

2 OCAK 2021 TARİHLİ AYSEN TEKSEN PAYLAŞIMI

“ Kordona apartmanları dikmeleri kent suçuydu. Ama o dönemde çevre bilinci gelişmemişti ve karşı çıkan da yoktu. Şu anda Çevre Bakanlığının yaptığı kontrollerde kordon apartmanlarının önemli bölümünün temellerinin çürümüş durumda olduğu tespit edildi. Onlarca yıl şehri nefessiz bırakmaları bir yana.


Arkasından Mavişehir Katliamı geldi. Ona da pek itiraz yoktu. Her depremde gizlenen hasarlar, her yağmurda batan bir bölge, katledilmiş bir trafik, leş bir AVM mezarlığı.

Sonra Bayraklı.Her türlü itiraz yapıldı ama sosyal demokratlığı arsa spekülatörlüğü ve müteahhit yandaşlığından ibaret kifayetsiz muhteris belediye başkanları umursamadılar.

Sırada elimizde kalan son toprak parçaları olan İnciraltı var, Kültürpark’ta 12 bin m2 inşaat var, Çeşme var. İnciraltı”nın Mavişehir’denbin beter olacağı gün gibi aşikar. İnciraltı tıpkı Bayraklı gibi dere yatağı, baraj dibi, jeotermal üstü. Pimi çekilmiş bir bomba.
Bugün şehir battı.

Sözünü ettiğim alanlar 1 lokma su çektiyse bile yeni imarlarla o da olmayacak. Ben diyorum ki: Kordona apartman dikenlere laf etmeyin. Onlar sonuçların öngörülemeyeceği bir çağın işleri.

Dönün bugüne bakın.

Bütün dünya İklim Krizi nedeniyle bunları olacağını 5 senedir söylüyor. Bütün şehirler önlemlerini alıyor. Bizim şehrimizde içi hala şehir sevgisiyle dolu olanlar “YAPMAYIN, artık yapmayın, nefes alamıyoruz, boğuluyoruz, çocuklarımızın soluğunu kesiyorsunuz” dedikçe karşımıza çıkıp “1 m2 yeriniz olsa böyle konuşmazsınız, sermayeyi de üzmemek lazım” diyorlar.

Bizi istemeyükçü ilan edip akılları sıra aşağılıyorlar.

Tek başımıza senelerdir savaşıyoruz ama ne meclis üyeleri, ne halk, ne vekiller, ne parti yönetimi ne de sıradan insandan tık yok.
Bugün şehir battı.

“Mevsim normallerini” geçiniz. Yeni normal bu. Tarım arazilerini, parkları peşkeş çekeceğinize dönüp alt yapıya bakın. Böyle turizm de olmaz, böyle tarım da olmaz, böyle hiçbir şey olmaz. Amsterdam batmıyorsa İzmir batamaz.

Hırslarınıza çüş deyin ey insanlık..”

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar