BİRLİK BAŞKANI ÇOMAK’TAN ARI YETİŞTİRİCİLERİNE SICAK HAVA UYARISI!

BİRLİK BAŞKANI ÇOMAK’TAN ARI YETİŞTİRİCİLERİNE SICAK HAVA UYARISI!

Denizli’de son birkaç gündür hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Denizli Arıcılar Birliği Başkanı Nihat Çomak da sıcak havalarla ilgili Denizli’deki arı yetiştiricilerini uyardı. Başkan Çomak sıcak havalardan kovanları korumak için neler yapılması gerektiğini sıraladı.

Denizli’de binin üzerinde arıcının olduğunu, 150 bin kadar da kovan bulunduğunu belirten Denizli Arıcılar Birliği Başkanı Nihat Çomak, arı yetiştiricilerine sıcak havalarla ilgili uyarılarda bulundu. Başkan Çomak; “Genelde bitkiler 35 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda bal salgılama özelliğini yitirirler. Beraberinde kısa, sıcak ve kuru rüzgar eserse bitkiler kısa sürede kurur. Böyle günlerde tabiattaki bitkiler kısa sürede kuruduğunda arılar da istifade edemez. Bu durumda arıcıların kovanlarını daha yüksek rakımlı noktalara kaldırma mecburiyeti vardır. Bu da arıcıların üretim maliyetini yükseltir” dedi.

“KOVAN KAPAKLARINI BEYAZA BOYAYIN”

Sıcak havalara karşı kovanları korumanın yollarını da sıralayan Başkan Çomak; “Ayrıca çok sıcakta konaklayan kovanlarda peteklerde kopma ve kovan içerisine bal akma gibi zararlı etkenler de görülür. Kovanlardaki peteklerin çerçevelerden kopması, kovan içindeki arı ölümlerine sebep olur. Hatta bu kovanların diğer kovanlar tarafından yağmalanmasına neden olur.  Bu yüzden sıcak günlerde kovan üst kapaklarının üzerine güneşin zararlı etkisini azaltmak için gölgelik yapacak malzemelerle destek yapılmalıdır. Eğer kovanların üst kapakları boyasız ise beyaz renk ile boyanmalıdır. Kovan kapaklarının altına 1-1,5 cm kalınlığında köpükler yerleştirilmelidir. Bu çalışmalarla kovan iç sıcaklığının düşürülmesine katkı sağlanmalıdır. Aksi takdirde aşırı sıcakların arılar üzerindeki etkisi daha yüksek olacaktır” ifadelerini kullandı.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir