Büyükşehir’in Dezenfektan Ekibi ile Tarihi Çarşıya Virüs Geçiti Yok

Denizli’de virüsle mücadele hız kesmeden devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi kentte ortak kullanım alanı olan pek çok bölgeye dezenfekte ekiplerini ulaştırıyor. Bu kapsamda Denizli Büyükşehir Belediyesinin dezenfeksiyon ekibi tarihi Kaleiçi Çarşısı'nda hijyen çalışması yaptı.

Büyükşehir’in Dezenfektan Ekibi ile Tarihi Çarşıya Virüs Geçiti Yok

Koronavirüsle etkin bir mücadele için gece gündüz çalışan Denizli Büyükşehir Belediyesi, kentte ortak kullanım bölgesi olan toplu taşım ve alanlarda hijyen çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Caddelerden apartmanlara kadar adeta karış karış hijyen çalışması yapan ekiplerin son durağı ise tarihi Kaleiçi Çarşısı oldu. Denizli’nin gözbebeği tarihi Kaleiçi Çarşısı’nda dezenfekte çalışması  yapıldı.

650 İşyerinde Hijyen Çalışması

Çarşıda yalnızda sokak aralarında değil mağazalarda da dezenfekte çalışması yapan ekipler Kaleiçi Çarşısı’nda bulunan 650 iş yerinde çalışma başlattı. Denizli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi’nde oluşturulan dezenfeksiyon ekibi çarşıyı tepeden tırnağa; Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından ruhsatlı biyosidal ürünler ile dezenfekte etti. Esnaf ve vatandaşların memnuniyetle karşıladığı çalışmayı gerçekleştiren Denizli Büyükşehir Belediyesi ekipleri, tarihi çarşı içerisinde bulunan oturma ve dinlenme alanlarında da hijyen çalışması yaptı.

Apartman Çalışmalarına Devam

Pandemi sürecinde Kovid-19’a karşı aldığı tedbirlerini düzenli bir şekilde sürdüren Denizli Büyükşehir Belediyesi, kent merkezinde işyerlerine yönelik başladığı dezenfeksiyon çalışmalarına da devam ediyor. Denizli Büyükşehir Belediyesi ayrıca Kovid-19 vakası bulunan apartman ve binaların ortak kullanım alanlarında da hijyen çalışması yapıyor. Vatandaşların bunun için “ALO 153” çağrı merkezini aramaları gerektiği ifade edildi.

Biyosidal Ürünler ile Dezenfekte Nedir?

Biyosit, kelime anlamı olarak biyolojik bir varlığı öldüren, canlı öldüren, canlıkıran demektir. Biyosidal ürünler, içerdikleri aktif madde ya da maddeler sayesinde zararlı olarak kabul edilen bakteri, virüs, mantar gibi mikroorganizmalar, hamam böceği, kene, karasinek, sivrisinek gibi böcekler, fare ve sıçan gibi kemirgenler üzerinde kimyasal veya biyolojik etki gösterirler. Bu nedenle Koronavirüsle mücadele kapsamında en etkili olan dezenfekte yöntemi olarak biyosidal ürünler karşımıza çıkıyor.

Dezenfektanlar

Cansız nesneler üzerinde potansiyel olarak bulunan patojen mikroorganizmaların kimyasal maddeler ile miktarlarının kabul edilebilir bir seviyeye düşürülmesi ile sağlanan dezenfeksiyon sayesinde, bakteri ve fungusların gelişimini önleme ve öldürmeye ek olarak bazı hedef virüsleri de öldürebilmektedir.

Dezenfektanlar;

  • mikroorganizmaları etkileme derecelerine,
  • etki mekanizmalarına,
  • kimyasal yapılarına
  • kullanım alanlarına

göre değişik şekillerde sınıflandırılır.

Enfeksiyonlardan korunabilmek için; özellikle sağlık alanında kullanılan dezenfektanlar Biyosidal Ürünler Yönetmeliği kapsamında değerlendirilmektedir.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar