CHP Konak İlçe Başkanlığı: “İlçede Esnaf Entübe”

CHP Konak İlçe Örgütü Kornavirüs pandemisi nedeniyle kepenk kapatma noktasına gelen Kemeraltı esnafını ziyaret etti. Sorunları yerinde, esnaftan dinleyen CHP İlçe başkanı ve beraberindeki heyet, sürecin esnafı derinden etkileyerek adeta 'Entübe' duruma getirdiğine vurgu yaptı. Çözüm önerilerini ise 17 maddede anlattılar...

CHP Konak İlçe Başkanlığı: “İlçede Esnaf Entübe”

CHP Konak İlçe Başkanlığı esnafın sorunlarını yerinde dinlemek için tarihi Kemeraltı çarşısında esnafla biraraya geldi. Süreci yakından izlemek için CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu ve Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, esnafı ziyaret etti. Ziyarete CHP İzmir İl Başkan Yardımcıları Pelda Tokan ve İrfan Yelis, İlçe Başkan Yardımcıları Tuna Tanyeri ve Erdinç Demirci, Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, Konak Mahallesi Muhtarı Tamer Yıldırım da katılım gösterdi.

Esnaf: “Bıçak Kemiğe Dayandı”

CHP’nin yaşanan ekonomik sorunlara çözüm sunmak amacıyla planladığı 17 maddelik öneriyi esnafa anlatan İlçe Başkanı Gruşçu ve Belediye Başkanı Batur; esnaftan “Bıçak kemiğe dayandı” mesajını aldı. Salgın sürecinden itibaren daha büyük ekonomik sorunlarla boğuşan esnaf, CHP heyetine “Durum kötü, bıçak kemiğe dayandı. Kiramızı, elektriğimizi, çalışanlarımızın maaşlarını ödeyemiyoruz. Faizlenen borçlarımız birikti. Siftah bile yapmıyoruz. Kepenk kapatmak üzereyiz. Çoluğumuza, çocuğumuza harçlık bile veremiyoruz. Artık bu değişmeli” mesajı verdi. Tarihi çarşıdaki sakinliği gözlemleyen CHP heyeti, uzun yıllardır böyle bir manzarayla karşılaşmadıklarını dile getirerek esnafı içinde bulunduğu darboğazdan çıkaracaklarını belirttiler.

CHP’den 17 Maddelik Çözüm Önerisi

Cumhuriyet Halk Partisi’nin esnafa yönelik 17 maddelik çözüm önerilerini esnafa sunan CHP heyeti, esnaf koruma paketinin hükümet tarafından derhal hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek “Hükümet dinlemiyor, biz uygulamakta kararlıyız. Esnaf bakanlığı kurulmalıdır. Sicil affı mutlaka çıkarılmalıdır. En az 2500 TL olmak üzere esnafımıza aylık destek sağlanmalıdır. İşveren, çalışanlarına ödediği maaşın vergi yükünden kurtulmalıdır. Esnafımızın kullandığı krediler faizsiz olmalı ve ödemeleri ertelenmelidir. Kiralardaki stopaj muhakkak kaldırılmalıdır. İlk etapta yapılacak bu çalışmalar iktidarın esnafımıza ve çalışanlarına karşı sorumluluğudur. Deyimi yerindeyse entübe olmuş esnafa CHP oksijen desteği sağlayacaktır. Hükümet uygulamazsa ilk seçimlerde CHP kadroları bunu hayata geçirecektir.” ifadelerini kullandı.

Gruşçu: “Kaynaklarımızı 83 Milyona Dağıtacağız”

Esnafla sohbet ederek dertlerini dinleyen CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, esnafın üzerindeki vergi yükünün alınması, stopajın kaldırılması, kira desteğinin verilmesi gerektiğine dikkat çekerek “Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu her zaman dile getiriyor. Ancak mevcut iktidar dinlemiyor. İki milyon esnafım mağdur. Esnafım kepenk kapatıyor. Kredi alıyoruz ama borcu borçla kapatıyoruz, diyorsunuz. Geldiğimiz nokta iyi değil ama biz bunu düzelteceğiz. Bu ülke, güçlü bir ülke. Bu devlet, güçlü bir devlet. Biz ülkemizin tüm kaynaklarını yandaşa değil 83 milyon vatandaşımıza dağıtmayı vadediyoruz. İlk seçimlerde iktidara geldiğimizde demokrasiyi ve adaleti getireceğiz” dedi.

Belediye Başkanı Batur: “İşgaliye Almıyoruz”

Tarihi çarşıda esnafla dertleşen Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ise zor durumda olan esnafa ciddi bir destek verilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Biz yerel yönetim olarak esnafımızın yanındayız. Geçen mart ayından beri esnafımızdan işgaliyeleri almıyoruz. Ayrıca belediye mülklerinde kiracılarımız var, onlardan da geçtiğimiz mart ayından beri kira almıyoruz. Alma niyetimiz de yok. Esnafımızı işyerlerinin dezenfekte edilmesi konusunda destekliyoruz, gıda kolileri dağıtıyoruz. Esnafımızı desteklemek için elimizden ne geliyorsa yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Türkiye’de hareket esnaftan başlar. Esnafı harekete geçirmemiz gerekir. Ekonominin çarkları esnafla döner” diye konuştu. Batur, Kemeraltı bölgesinin kalkındırılması için ne gerekiyorsa yapılacağını da sözlerine ekledi.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar