Çıldır Kültür ve Yardımlaşma Derneği Cumhuriyet İçin Bir Arada

İzmir Ardahan İli Çıldır İlçesi Kültür ve Yardımlaşma Derneği yönetimi ve üyeleri 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı dernek binasında düzenledikleri törenle kutladı. Dernek binasını baştan aşağıya Atatürk ve Türk Bayrakları ile donatan Çıldır Kültür ve Dayanışma Derneği yönetimi, törende bir de basın açıklaması yaptı. Açıklamada Cumhuriyetin önemi vurgulandı.

Çıldır Kültür ve Yardımlaşma Derneği Cumhuriyet İçin Bir Arada

İzmir Ardahan İli Çıldır Kültür ve Yardımlaşma Derneği yönetimi ve üyeleri Cumhuriyet’in ilanının 97’nci yılında dernek binasında tören gerçekleştirdi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında dernek binasına Türk Bayrağı ve Atatürk resmi asan yönetim ve üyeler, törende saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı’nı söyledi.

Törende konuşan İzmir Ardahan İli Çıldır Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Durmuş Akçay, konuşmasına; “97 yıl önce bugün her cephede verilen mücadele sonucu müthiş bir emekle kurulan Cumhuriyet, bugün atalarımızdan bize en kıymetli emanettir” sözleri ile başladı. Cumhuriyetin anlam ve önemini tek bir güne ve konuşmaya sığdıramayacağını ifade eden Dernek Başkanı Akçay konuşmasında Cumhuriyet’in kuruluş yıllarına da değinerek “Bu vatan kolay kurulmadı” dedi.

“Ecdadımızın Bize Armağanı”

Türkiye Cumhuriyeti 20’nci yüzyılda milletimizin kurduğu son devlettir. Bu devlet kolay kurulmadı. Bu devleti, alnına kına yakarak çocuğunu cepheye gönderen analarımız kurdu. Okuluna, sınıfına, gençliğine yüz çevirip, vatan için düşman üzerine atılan gençlerimiz kurdu. Ben aç kalayım yeter ki kahramanlarımız doysun diye buğdayını, ekmeğini, yağını askere gönderen çiftçilerimiz kurdu. Sırtında ağırlığınca mermi taşıyan kadınlarımız kurdu. Bu devleti ‘canı, cananı, bütün varımı alsın da Hüda, Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda’ diyen dedelerimiz, ninelerimiz, kahramanlarımız kurdu. Fikri, düşüncesi, etnik kimliği, mezhebi hiçbir ayrım gözetmeden vatan için bir olanlar, birlik olanlar kurdu cumhuriyetimizi. İmkansızlıklar içinde bize yaşamaktan onur duyduğumuz bir devlet, bir cumhuriyet bıraktılar.

Cumhuriyetin hayatlarımıza kattığı değeri, bugün bir kez daha düşünmemiz gerekli. 97 yıl önce bugün her cephede verilen mücadele sonucu müthiş bir emekle kurulan Cumhuriyet, bugün atalarımızdan bize en kıymetli emanettir. Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve yediden yetmiş yediye Cumhuriyet’i bize emanet eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar