Çin aşısı olanlara kötü haber! Geçerli sayılmayacak

Avrupa Birliği’nden Çin’in koronavirüs aşısını yaptıranlara kötü bir haber geldi. Yapılan açıklamaya göre Çin aşısı olanlara Avrupa Birliği ülkelerinde serbest dolaşım izni verilmeyecek.

Çin aşısı olanlara kötü haber! Geçerli sayılmayacak

Çin koronavirüs aşısı olanlara kötü haber Avrupa Birliği’nden geldi. Alınan kararla “AB aşı pasaportu” taslağı hazırlandı. Bu pasaportta sadece AB onaylı aşı olanlar gözükecek. Çin aşısı AB’nden onay almadığı için pasaportta gözükmeyecek ve Çin aşısı olanlara serbest dolaşım izni verilmeyecek.

Avrupa Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen’in tanıttığı ve üye ülkelerin onayına sunulan yasa tasarısı bu yaz AB içinde ve AB’den onaylı aşıları yaptıranlara seyahat serbestisi getiriyor. Yasa onaylanması halinde 15 Haziran itibariyle yürürlüğe girecek.

AB içerisinde onaylanmış ve birlik içinde piyasada olan aşılar” kavramı tasarıya girdi. Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi ve Avusturya bu maddeyi desteklerini belli etti.

AB İÇİNDE ORTAK BİR VERİ BANKASI OLUŞTURULACAK

Dijital asi pasaportunun, banka kartı seklindeki versiyonu yeşil olacak. Buraya kişilerin bilgileri ve aşı durumu ile birlikte testleri yazılacak. Aşı yaptırmamış olanların PCR test sonucu girilecek. Bağışıklık kazanmış kişilerin de bu şekildeki bilgileri yer alacak.

Bunun için AB içinde ortak bir “veri bankası” oluşturulacak. AB üyesi ülkelerle uyumlu olanlar bu pasaporta girebilecek. Örneğin aşılamada büyük hız kazanan AB’den aşı onayı alan Pfizer/Biontech aşısını kullanan Israil, AB aşı pasaportunda yer alacak.

MACARİSTAN VE ÇEKYA’YA UYARI

Rus ve Çin aşılarını kullanan Macaristan ve Çekya’ya da özel bir uyarı geldi. AB’nin bu iki ülkenin kullandığı ve henüz AB İlaç Ajansı EMA’dan onay almamış Rus ve Çin aşılarını tanımak zorunda olmadığı belirtildi. Bu ülkeler, bu aşılardan olan vatandaşları ancak ilk kullanım onayından ve belli prosedürlerden sonra aşı pasaportuna girebilecek ve buna da AB ülkeleri karar verebilecek.

Çin aşısı yaptıran Türkler de doğal olarak aşı pasaportunda yer almayacak. Bu da, Türk vatandaşlarının en azından bu yıl “seyahat serbestisi”nden yararlanamayacağı anlamına geliyor. Aşı pasaportuna dahil olamayınca, AB ülkelerinin Türk vatandaşlarına vize vermeme durumu da devam edecek.

TÜRKİYE’NİN AŞISI TANINMIYOR

Ancak hali hazırda vizesi bulunan ya da vize alabilecek konumdaki Türk vatandaşları PCR test sonucuyla ve karantinada kalarak ve acil bir durum olduğunu kanıtlayabilirlerse AB ülkelerine gidebilecek. Türkiye’nin aşısı tanınmadığı için risk bölgesi tanımı da sürecek. Bu durumun bu yaz Türk turizmini olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar