Çin aşısının son faz aşaması sonuçlandı

Türkiye'de hala yapılmakta olan Sinovac firmasına ait Coronavac aşısının 3. faz aşaması sonuçlandı. Aşının etkililiği yüzde 83,5 olarak hesaplandı. Hastanede yatışı engelleme oranı ise yüzde 100 olarak açıklandı.

Çin aşısının son faz aşaması sonuçlandı

Türkiye’de yapılan Sinovac firmasina ait Coronavac aşının etkililiği yüzde 83,5 olarak hesaplandı. Hastanede yatışı engelleme oranı ise yüzde 100 olarak açıklandı.
Hacettepe Üniversitesi, Türkiye’de uygulanan Çin’in Sinovac aşısının Faz-3 çalışmalarının sonucunu açıkladı. Çin’in Sinovac aşısının Faz-3 çalışmalarına Ekim ayında başlamıştı. Faz-3 çalışmalarının açıklanan sonucuna göre, aşının etkinlik oranı yüzde 83,5 olarak bildirildi. Hastaneye yatışı engelleme oranı yüzde 100 olarak açıklanan aşıya ilişkin çalışmalarda her iki koldan da ölüm yaşanmadığı belirtildi.


Açıklamada aşı sonrası görünen yan etkilere de yer verildi. Türkiye’de 14 Ocak’ta uygulanmaya başlanan aşının en belirgin yan etkileri yüzde 9,8 ile yorgunluk oldu. En sık görülen yan etkiler şu şekilde:

Baş ağırısı (yüzde 7,6)

Kas ağrısı (yüzde 3,8)

Ateş (yüzde 2,5)

Titreme (yüzde 2,4)

Lokal yan etkilerinden en sık görüleninse enjeksiyon yerindeki ağrılar olduğu belirtildi.

FARKLI SONUÇLAR ALINMIŞTI

Sinovac’ın Brezilya’daki üretim ve araştırma ortağı Butantan Enstitüsü, klinik çalışmalarda 14 gün arayla verilen iki doz Sinovac aşısının korona virüse karşı koruma etkisinin yüzde 50,4 olduğunu duyurmuştu. Enstitü daha önce yapılan açıklamada ise aşının hafif geçen vakalarda etkinliğini yüzde 78 olarak belirlendiği aktarılmıştı. Çin’in Sinovac firması tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının etkinlik oranında farklı sonuçların ortaya çıkması, aşının güvenilirliği konusunda endişeye sebep olmuştu. Aşıyı alan ülkelerden Endenozya aşının etkinlik oranını yüzde 63,5 olduğunu bildirirken, farklı sonuçların bildirilmesi sebebiyle Singapur, aşıya onay vermeden önce resmi verilerin açıklanmasını bekleyeceğini açıklamıştı.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar