Coronavirüs (Covid-19) aşısı bulundu mu? Rusya’dan aşı açıklaması…

İlk olarak Çin'ın Wuhan kentinde ortaya çıkan Coronavirüs (Covid-19) salgını kapsamında dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de tedbirler alınmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Rusya'nın Coronavirüs (Covid-19) aşısının tescillendiğini duyurması üzerine gözler Rusya'ya çevirildi. İşte Coronavirüs aşısı hakkında merak edilenler...

Coronavirüs (Covid-19) aşısı bulundu mu? Rusya’dan aşı açıklaması…

Coronavirüs aşısıyla ilgili son dakika gelişmeleri dünya genelinde merakla takip edilmeye devam ediyor. Hafta başında son dakika açıklamalarında bulunan Rusya Devlet Başkanı Putin, aşının tescillendiğini ve kızına da uygulandığını duyurmuştu. Rusya Sağlık Bakanlığı tarafından üretimin bu ay sonunda biteceği iddia edilmesi üzerine tüm dünyanın gözü Coronavirüs (Covid-19) aşı çalışmalarına çevirildi, Vietnam ise Rusya’nın geliştirdiği Coronavirüs aşısı için ilk siparişi veren ülke oldu.

covid-19 aşı

Coronavirüs (Covid-19) aşı fiyatı ne olacak?

Rusya’da devam eden Coronavirüs (Covid-19) aşı çalışmalarının ardından, koronavirüs aşısının fiyatının ne kadar olacağı da merak konusu… Rus yetkililerin açıklamasına göre Covid-19 aşısı için iki dozluk dış pazardaki piyasa fiyatı 10 dolar olacak. Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, “İlk aşılar, gönüllülük esasına göre risk grubundaki doktorlara yapılacak. Bazı doktorların zaten hastalığa karşı bağışıklığı var. Bunların oranı yüzde 20 civarında ve aşıya ihtiyaçları yok” açıklamasında bulundu.

Coronavirüs (Covid-19) aşısının adı: SPUTNİK V

Coronavirüs aşısının adının “Sputnik V” olacağı duyurulurken, açıklamada “1957’de Sovyetler Birliği tarafından ilk yapay uydunun başarılı bir şekilde fırlatılması tüm dünyada uzay araştırmalarını harekete geçirdi. Bu atıfla sayesinde aşıya Sputnik V adı verildi” ifadelerine yer verildi.

İngiltere 362 Milyon doz aşı sahibi olacak…

İngiltere’nin, ABD’de geliştirilen iki ayrı koronavirüs aşı adayından 90 milyon doz satın alacağı öğrenildi. 66 milyon nüfususa sahip İngiltere, bu son anlaşmalarla beraber Coronavirüs (Covid-19) aşısı doz miktarını toplamda 362 milyona çıkardı.

ABD’li iki ayrı ilaç firması, İngiltere’nin toplamda 90 milyon dozluk aşı adayı satın alacağını duyurdu.

Bu iki ayrı anlaşmayla birlikte İngiltere’nin, Coronavirüs (Covid-19) aşısı için anlaşma yaptığı firmaların sayısı 6 olurken garanti ettiği doz miktarı da 362 milyon olarak duyuruldu.

Johnson & Johnson sahip olduğu Janssen Pharmaceutica firması ‘Ad26.COV2.S’ adlı aşı adayından İngiltere’nin ilk etapta 30 milyon doz, daha sonra ise ek bir anlaşmayla 22 milyon doz daha almasının mümkün olduğunu belirtti.

Novavax firması ise geliştirdiği ‘NVX-CoV2373’ adlı aşı adayından İngiltere’nin 60 milyon dozunu satın alacağını ifade etti.

 

 

Paylaş:

2 thoughts on “Coronavirüs (Covid-19) aşısı bulundu mu? Rusya’dan aşı açıklaması…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar