CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YENİ TEDBİRLERİ AÇIKLADI!

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YENİ TEDBİRLERİ AÇIKLADI!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, televizyonlar aracılığıyla ulusa sesleniş yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, korona virüse karşı alınacak yeni tedbirleri açıkladı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, televizyon kanalları aracılığıyla saatler 22:00’yi gösterdiğinde ulusa sesleniş yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni tip corona virüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında alınacak yeni tedbirleri açıkladı.

İşte Erdoğan’ın açıklamasının detayları…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:

Kovid-19 giderek yaygınlaşıyor ve daha çok can alıyor. Ölü sayısının 27 bine yaklaştığı bu felaket bizi de etkilemiştir. Ülkemizde 5 bin 698 vaka tespit edildi, maalesef 92 can kaybı var. Yoğun bakımda tedavi gören 344 hastamız var, 42 hastamız taburcu edildi. Hayatlarını kaybedenlere Allahtan rahmet yakınlarına sabır diliyorum.

Korona ile mücadelemizi milletimizle beraber yürütüyoruz. Dayanışmamızı ne kadar güçlü tutarsak bu süreçten o kadar az hasarla çıkarız. Rehavete kapılmayacağız. Karşımızdaki tehdit çok ciddi. Bu tehdide karşı sağlam bir mücadele yürütüyoruz. Her vatandaşımızın bu hastalığın yaratacağı sorunların farkında olduğunu biliyoruz.

Ücretli çalışanlardan esnaf ve sanatkarlara kadar pek çok ekonomik tedbiri hayata geçirdik. 100 milyar TL’nin üzerinde ekonomik destek programı açıkladık.  İşsizlik ve kredi garanti fonunu güçlendirerek esnaf ve sanatkarımızı destekliyoruz.  Emekli ikramiyelerinin ödemesini Nisan başına çektik. Dar gelirli ailelere 1000’er Lira destek veriyoruz.

Bu ülkede kimsenin açta, açıkta kalmasına da mağduriyetine de izin vermeyiz. Yaşlılarımız için aldığımız tedbirler kapsamında yaşlılarımıza saygısızlık yapanlara izin vermeyeceğiz. Tüm bu tedbirleri eksiksiz uyguladığımızda bu virüsün üstesinden hep birlikte geleceğiz.

TÜRKİYE SALGINA HAZIRLIKLI YAKANLANDI

Türkiye bu salgın dönemine olabilecek en hazırlıklı şekilde yakalanmıştır. Türkiye pek çok konuda kendi kendine yeterli olmanın avantajlarını yaşıyor. İlk çıktığı günden bu yana tedbirlerimizi aldık. Hiçbir ilaç temin sıkıntımız yoktur. Maske, temizlik ürünü vs. üretimini kendimiz yaptığımız için sıkıntı da yaşamıyoruz. Stokçuluk ve karaborsa yapanlara aldanmayın. Tüm güvenlik güçlerimizle o kişilerin sırtındayız. Dünya nüfusuna göre hastane olarak en çok yatağa sahip ülkeyiz. Gerektiğinde yurt dışından malzeme tedariki de yapıyoruz. Hızlı tanı kitlerini getirdik. Tüm ülke çapına yaydık. Testler kesinlikle ücretsizdir. Devamı da geliyor. Sağlık çalışanlarımızın teşhis ve tedavi ile ilgili bütün ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Telekonferans yöntemi ile kabine toplantımızı her hafta gerçekleştireceğiz. Her Pazartesi yapacağız. Tüm çalışmalarımızı şeffaf bir şekilde yürütüyoruz. Tüm bu süreçleri takip ediyoruz.

Sağlık Bakanlığımız tarafından oluşturduğumuz Bilim Kurulu’nun tavsiyelerini uyguluyoruz. Belirlenen kurallara ne kadar iyi uyarsak o kadar hızlı bu cendereden kurtuluruz. Sosyal mesafenin ve izolasyonun sağlanması kuralını özellikle gözetiyoruz.

 Aziz milletim! Bugün Bilim Kurulumuzun tavsiyeleri noktasında yeni tedbirler aldık. Bu tedbirleri sizlere ifade etmek istiyorum;

  • Şehirlerarası seyahatler Valilik iznine bağlandı.
  • Kamuda olduğu gibi özel sektörde de minimum personel, esnek çalışma sistemi olacak.
  • Toplu taşıma araçlarında seyrek oturma sistemi uygulanacak.
  • Piknik alanları, ören yerleri gibi insanların yoğun olduğu alanlar hafta sonu kapalı olacak. Hafta içi ise toplu olarak bulunamayacak.
  • Askerlerimiz 14 gün kontrollü bir şekilde celp işlemleri yapılacak.
  • Yurtdışı uçuşları tamamen iptal edildi.
  • Tüm illerimizde Pandemi kurulu oluşturulacak, gerekirse ilave tedbirler alınıp uygulanacak.
  • Başta İstanbul, Ankara Kocaeli İzmir olmak üzere 30 büyükşehirde bu tedbirler titizlikle uygulamaya geçilecektir. 30 Büyükşehrin valisi bu kuralların uygulanması noktasında özellikle dikkat edecektir.

GÖNÜLLÜ KARANTİNAYA RİAYET ETMELİYİZ

Milletimizden sabır, fedakarlık ve dirayet bekliyoruz. Bu tedbirlerin daha ileri noktasına ulaşmak istemiyorsak, gönüllü karantinaya riayet etmeliyiz. Evlerimizden çıkmayalım. Kurallara uymadığımızda nasıl büyük sonuçlar ortaya çıkacağını dünyada örnekleriyle görüyoruz. Bu süreci en kısa sürede ve en az hasarla atlattığımızda önümüzde bizi aydınlık bir gelecek bekliyor. Milletimizde bu tedbirleri hassasiyetle uygulayacak dirayet vardır. Bilim insanlarımızın tavsiyelerine kulak verelim. Yarın elbet bizim, elbet bizimdir. Gün doğmuş, gün batmış ebed bizimdir.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar