Cumhurbaşkanı’nın kullandığı “Lebaleb” sözü ne anlama geliyor?

Cumhurbaşknı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ak Parti’nin Rize kongresinde kullandığı “Lebaleb” kelimesi sosyal medyada en çok merak edilen konulardan biri oldu. Peki “Lebaleb” ne anlama geliyor?

Cumhurbaşkanı’nın kullandığı “Lebaleb” sözü ne anlama geliyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize’de gerçekleştirilen AK Parti kongresine katılmış, buradan aynı zamanda Aksaray, Eskişehir ve Konya’daki kongrelere de seslenmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmada, salgın sürecinde gerçekleştirdikleri kongrelerin tıklım tıklım dolu olmasını övmüştü.

Salondaki kalabalığı öven Erdoğan; “İşte şu salonun hali… Bakın bir kongre yapıyoruz, salgının olduğu bir dönemde kongre yapıyoruz ve Rize’de salon lebâleb dolu” şeklinde konuşmuştu.

İŞTE LEBALEB’İN ANLAMI

Peki Erdoğan’ın konuşmasından sonra farklı yerlerde de kullanılmaya başlanan ve sosyal medyada çokça konuşulan “Lebaleb” ne anlama geliyor?

Tarihten bugüne farklı kültürlerle yapılan savaşlar, ticaret anlaşmaları ve dostluk ilişkileri, konuşma ve yazı dilini de etkiledi. Farkı dillerinden birçok kelime alışverişi yapıldı. Eski zamanlarda çok fazla kullanılan fakat bugün pek kullanılmayan kelimelerden biri olan lebâleb, “Ağzına kadar dolu” anlamına karşılık gelir.

Farsça dudak anlamındaki ‘leb’ kelimesinden türemiştir. Osmanlıca divanlarda sık sık kullanılmıştır.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir