Denizli 440 Milyon Liraya 30 Yıllık Su Yatırımına Kavuştu

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Yarınlara yatırım’ ilkesi ile başlattığı projeler kapsamında kentin en önemli sorunlarından biri olan; ‘su’ sorununa 30 yıllık çözüm bulundu. Akbaş Barajı’nda yapılan çalışmalarla kentte 2050 yılına kadar içme suyu sıkıntısı yaşanmayacak!

Denizli 440 Milyon Liraya 30 Yıllık Su Yatırımına Kavuştu

Denizli’nin tarımsal ve içme suyu ihtiyacını karşılamak için 2017 yılında tamamlanan Akbaş Barajı’nın içme suyu iletim hattı ile içme suyu arıtma tesisi inşası devam ediyor. Toplam 440 milyon Liraya mal olacak dev yatırım ile Denizli su sorunu yaşamayacak.

Başkan Zolan Akbaş Barajı’nda

‘nin uzun yıllar içme suyu ihtiyacını karşılayacağı ifade edilirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Başkan Osman Zolan, projenin Denizli İçme Suyu İsale Hattı ile Denizli İçme Suyu Arıtma Tesisi inşaatında incelemelerde bulundu. Başkan Osman Zolan’a İnceleme gezisinde Büyükşehir Belediyesi DESKİ Genel Müdürü Niyazi Türlü ve beraberindekiler katıldı. Çalışanlar ile bir süre sohbet ederek, kolaylıklar dileyen Başkan Osman Zolan, 2017 yılında yapımı tamamlanan Akbaş Barajı’nın Denizli’nin içme suyu ve tarımsal sulama ihtiyacını karşılamak amacıyla yapıldığını söyledi.

Proje 2021 Yılında Tamamlanacak

Yaşadığımız bugünlerde bütün kentlerin kuraklık ile karşı karşıya kaldığına vurgu yapan Başkan Zolan; Denizli’nin de içme suyu noktasında zengin bir şehir olmadığına dikkat çekti. Kentin bu özelliğinden dolayı içe suyu noktasında dikkatli ve önemli çalışmalar yapmalarının hayati öneme sahip olduğunun altını çizen Başkan Zolan; “Şehrimizde derin pompalarla yer altı sularından içme suyumuzu sağlıyoruz. Bu konuda geleceğe daha güvenle bakma ve suyun depolanması anlamında elimizde çok fazla imkan görünmüyor. Derin pompalarla yer altından çektiğimiz ve kaynaklardan gelen su, şu anda Denizlimizin ihtiyacını ancak karşılıyor. Akbaş Barajı’ndaki projemizin tamamlanması ile içme suyu arıtma tesisimizin günlük kapasitesi 100 bin metreküp olacak ve saniyede 1100 litre su gelecek. Barajdan çelik borularla suyu arıtma tesisimize, arıtma tesisimizden çıkan suyu da aynı çelik hatlarla, şehrimize ulaştıracağız. Projemizi 2021 yılında tamamlamayı, barajdan gelen suyu şehrimize kavuşturmayı öngörüyoruz” diye konuştu.

“Amacımız Yarınımızın Daha Güzel Olması”

Tarım ve Orman Bakanlığı ile yaptıkları protokol çerçevesinde, bakanlığa bağlı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün projeyi Denizli Büyükşehir Belediyesi adına inşa ettiğine dikkati çeken Başkan Zolan, “Proje tamamlandığında Denizlimiz 2050 yılına dek içme suyu sıkıntısı yaşamayacak” diye konuştu. Akbaş Barajı’nın Denizli’ye kazandırılmasında emek ve katkıları olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, önceki dönem Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve önceki dönem Tarım ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’na teşekkür eden Başkan Zolan, “Bu Denizlimiz için çok önemli bir yatırımdır. Allah’ım kazasız, belasız tamamlamayı nasip etsin. Güzel Denizlimizin yarını daha güzel olsun” diye konuştu.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar