DENİZLİ MİLLETVEKİLİ AHMET YILDIZ’A ÖNEMLİ GÖREV!

DENİZLİ MİLLETVEKİLİ AHMET YILDIZ’A ÖNEMLİ GÖREV!

AVRUPA’DA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK

AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk Grubu Başkanı oldu. Dışişleri Komisyonu üyeliği yapan Yıldız’a görevi, uluslararası komisyonda oy birliği ile verildi.

AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, AKPM Türk Grubu Başkanı oldu. Seçim AKPM Türk Grubu üyelerinin katılımı ve Ahmet Ünal Çeviköz’ün geçici başkanlığında gerçekleşti. Yapılan seçimde oy birliği ile başkan seçilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Yıldız, tüm üyelere ayrı ayrı teşekkür etti.

Türkiye’nin stratejik konumlanmasında ve uluslararası ilişkileri için büyük öneme sahip olan bu göreve seçilen Yıldız, daha önce Dışişleri Komisyonu başkan vekili olarak görev yapıyordu.

AVRUPA KONSEYİ PARLAMENTER MECLİSİ NEDİR?

Avrupa ile ilişkiler noktasında çok önemli bir köprü görevi gören AKPM’de milli meclislerden seçilen parlamenterler ülkelerini temsil ediyor. Türkiye AKPM’ye 1949 yılında kurucu üye olarak dâhil oldu. AKPM, üye ülkelerdeki demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü gibi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin temel değerlerini tesis etmeyi amaçlıyor ve bu değerlerin uygulanmasını denetliyor.

DENİZLİ MİLLETVEKİLİ AHMET YILDIZ KİMDİR?

Dışişleri Bakanlığında merkez görevleri çerçevesinde, Ortadoğu, Irak istihbarat, konsolosluk ve protokol konularında sorumlu birimlerde çalışan Yıldız, yurtdışında ise farklı ülkelerde Ateşe, Başkonsolos, Müsteşar ve Büyükelçi olarak önemli görevlerde hizmet verdi. Yıldız, 2014 yılında Başbakanlık Dışişleri Başdanışmanlığına, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından ise Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanlığını görevine getirildi. Yıldız, 2016’da ise Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak atandı. 2018 yılında milletvekili seçilen Yıldız, AKPM Türk Grubu Başkanlığı yanında NATO-PA Türk Grubu üyesi olarak mecliste çalışmalarını sürdürmektedir.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir