Depremde yıkılan Rıza Bey Apartmanının yerine yeniden bina dikiliyor

İzmir depreminde yıkılan Rıza Bey Apartmanının yerine ne yapılacağı merak konusu olmuştu. “Alana park yapılsın” çağrılarının ardından, yeni bina yapımı için inşaat çalışmalarının başladığı öğrenildi.

Depremde yıkılan Rıza Bey Apartmanının yerine yeniden bina dikiliyor

30 Ekim’de yaşanan İzmir depreminde, Bayraklı’da bulunan Rıza Bey Apartmanı çökmüş, binanın enkazında kalan 44 vatandaş yaşamını yitirmişti. Bölge sakinleri ve depremzedeler de yıkılan binanın olduğu alana park yapılması çağrılarında bulunmuştu.

İZGAZETE’den Özlem Kara’nın haberine göre, apartmanın bulunduğu alanda, depremzedelere tahsis edilmek için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün yeni bir bina için yapım çalışması başlattığı öğrenildi.

“HAYATINI KAYBEDENLERİN YAKINLARINA HAKSIZLIK”

Rıza Bey Apartmanında iki evladını kaybeden ve ‘Rıza Bey Apartmanı Park Olsun İnisiyatifi’nde yer alan Emine Yücel konuyla ilgili; “ Yeni başlayan bina çalışmaları, İzmir’e ve depremde hayatını kaybeden onca kişinin yakınlarına yapılacak en büyük haksızlık ve anlayışsızlıktır. Devlet büyüklerinin bu konuyu çözmesi gerektiğini düşünüyorum. Daha yaşanılabilecek deprem ihtimali varken hiçbir şey olmamış, onca insan hayatını kaybetmemiş gibi orada yeniden binaların yapılması çok yanlıştır. Vicdanlara dokunan bir şeydir. Devlet depremzedelere ev veriyor. Oraları gidip kullanabilirler, oralarda yaşayabilirler. Zaten şu anda belediyenin yaptığı kira yardımları var kimse maddi olarak mağdur edilmiyor. Biz oraya park yapılmasını istiyoruz. Ev yapılmasını isteyenler, sadece daha çok para kazanmak amacıyla yapıyorlar. Para hırsı, maalesef vicdanlarımızı satılığa çıkarmamıza neden oluyor. Orada yapılacak bina ve dökülecek olan beton, depremde kaybettiğimiz çocuklarımızı görmezden gelmedir” açıklamasını yaptı.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar