“Dernek olarak itirazımız var!”

Türkiye Yapı Tekniker ve Teknisyenler Derneği Denizli Şube Başkanı Durubey Gerekli, Danıştay’ın şantiye şefliği kararına yaptığı yazılı açıklama ile tepki gösterdi.

“Dernek olarak itirazımız var!”

Türkiye yapı Tekniker ve Teknisyenler derneği Denizli şubesinden, Danıştay’ın Şantiye Şefliği kararına tepki geldi. Derneğin Denizli Şube Başkanı Durubey Gerekli yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Danıştay’ın aldığı kararla artık Teknik öğretmen Teknikerlerin şantiye şefi olamayacak olmasına Türkiye yapı Tekniker ve Teknisyenler Derneği olarak itirazımız var. Şantiye şefliği yönetmeliğini sürekli gündeme getirerek  Teknisyen, Tekniker ve Teknik öğretmenleri alan dışına itmeye çalışan mimar ve mühendislerin haricinde teknik öğretmen, tekniker ve teknisyenlerin çalışma alanı ortadan kaldırmaya yönelik yoğun yargı müracaatı ile birlikte yargımızın gündemini de meşgul etmektedir, eksik ve yanıltıcı bilgileri dayanak göstermeye çalışmaktadır.”

 

Başkan Gerekli açıklamalarının devamında; “Lise öğrenimi üzerine 2 yıl teknik Ön Lisans eğitimi alarak, toplamda 14 yıl süren eğitim – öğretim sonucunda tekniker yetiştirilmektedir. Tekniker öğrenimi, mimar ve mühendislerde olduğu üzere AB ECVET Kredi Sistemi ve Y.Ö.K. Ulusal Yeterlilikler Çerçevesine tabiidir” “Yargı, mühendislerin ve teknikerlerin eğitim transkriptlerini dikkate almalıdır” dedi.

 

İstihdam alanlarında mühendislere kapıların sonuna kadar açıldığını öne süren Gerekli “Teknikerlerin istihdam dışı bırakılmak istenmesi Meslek Yüksek Okulu eğitimini, teknikerleri tanımamaktan, teknikerlerin nitelik ve liyakatinin yerilmesinden kaynaklanmaktadır. Marmara, Düzce, Van vb. Depremlerde kontrol edilmesi gereken milyonlarca yapı varken, yeni yapılarda, otoyol, köprü, baraj vs. devasa yapılarda mimar ve mühendis zorluğu yaşanırken Şantiye Şefliğinde Teknikerlerin yok sayılması, bilime, akla, mantığa ve evrensel eğitime ters düşmektedir. TMMOB’un yapısı ve güçlü mali yapısı, teknikerlerin mesleki haklarına yönelik orantısız gücün kullanılmasına yol açmaktadır. Oysa ki ülkemizde 158 farklı branşta tekniker yetiştirilmekte, mezun potansiyel Teknik öğretmen, Tekniker ve Teknisyen (5 700 000) bin civarındadır.1953 yılından beri oda olma çalışmalarımızın da önünü kesmek için, tüm gayretlerini sarf etmişlerdir ve başarmışlardır” dedi.

“Yetiştirilmiş teknik insan gücünü yok kılmaktadır”

Başkan Gerekli; “Böylesi devasa teknik bir kitlenin mesleki odasının kurulmaması, ortada bırakılması Türkiye’nin en değerli kaynağı olan yetiştirilmiş teknik insan gücünü yok kılmaktadır. Mimar ve mühendisler yapı konusunda her yetkinliğe sahiplerse, İnşaat yapım sürecinde usta, kalfa, işçi yerine mimar ve mühendis istihdamına gidilmesi daha uygun olur. Asıl hukuka uygun olmayan davranış, teknikerlerin şantiye şefliğinden uzak tutulmasıdır. Bu kararın yüksek yargıdan tekrar geri döneceğine inancımız tamdır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Teknik öğretmenin, Teknikerlerin ve Teknisyenlerin önemini çok iyi bilmektedir” ifadelerine de yer verdi.

Danıştay’ın aldığı karar

Danıştay ilgili dairesince alanın kararla “Tekniker ve teknik öğretmenlerin şantiye şefi olarak belediye ve mücavir alan sınırları içinde ve dışında kalan yerlerde yapılacak planlar ile inşa edilecek resmi ve özel bütün yapıların büyük bir bölümünde, yeterli objektif bir sınırlandırma ve bilimsel bir kriter getirilmeden şantiye şefliği gibi yapıların, mimari, statik ve her türlü plan, proje, resim ve hesaplarının uygulanması görevini yerine getirmelerine olanak sağlayan düzenlemenin hukuka uygun olmadığı, bu denli geniş bir alanda şantiye şefliği görevinin tekniker ve teknik öğretmene verilemeyeceği sonucuna varılmıştır” gerekçesiyle Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmeliğin 7. maddesinin 9. fıkrasının yürütmesinin durdurulmasına karar verildi.

 

 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar