12 Milyon M3 Metan Gazı Enerjiye Dönüştü

Doğa dostu Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl inşa edilen Katı Atık Düzenli Depolama Sahası, tam kapasite çalışmaya devam ediyor. 50 bin hanenin yıllık enerjisini karşılayan elektrik üretim tesisi; 11 ayda 12 milyon metreküp metan gazının atmosfere salınımını engelledi. Tesisle hem doğa korundu hem de enerji üretildi.

12 Milyon M3 Metan Gazı Enerjiye Dönüştü

Doğa dostu Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nda metan gazını enerjiye çevirecek üretim tesisi geçtiğimiz yıl faaliyete başladı.

Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nda atmosfere yayılan metan gazını elektriğe çevirmek için hazırlanan tesise 2 motor takviyesi daha yapılarak 5,6 Mw olan kurulu gücünü 8,4 Mw kurulu güce ulaştırdı.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı konusunda büyük bir adım olan çevreci tesiste, 400 bin ton çöp işlenerek 50 bin haneye enerji olarak veriliyor.

Doğa dostu projeleri ile dikkatleri çeken Balıkesir’de Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımıyla hayata geçen tesiste 2021 yılında üretimin daha da artırılması hedefleniyor. Tesis faaliyete geçtiği 2020 yılının başından bu yana toplam 12 milyon metreküp metan gazının salınımını engelledi.

Hedeflenenden Bir Yıl Önce Hizmete Başladı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en önemli çevre projelerinden birine daha imza attı.

Altıeylül İlçesi Gökköy Mahallesi’nde bulunan ve ilçelerin katı atıklarının işlendiği Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nda atıklardan enerji üretecek tesis tam zamanlı üretime geçti.

2021 yılından itibaren doğa dostu Balıkesir’de çöpten elektrik üretiminin başlaması hedeflenirken ekiplerin hızlı çalışması sayesinde tesiste tam zamanlı elektrik üretimine başlanıldı.

Tesiste, yıllık ortalama 400 bin ton çöp işlenerek 18 bin hanenin aylık enerji ihtiyacı karşılanırken tesisim tam zamanlı üretime geçmesi sayesinde 50 bin hanenin enerji ihtiyacı karşılanmaya başladı.

Örnek Projeler Arasında Yerini Aldı

Hem Balıkesir’in hem de ülke ekonomisine katkı sağlayan tesisin tam zamanlı çalışması sayesinde doğa da korunmuş oldu. Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nda atmosfere yayılan gazlar da enerjiye dönüştürülmüş oldu.

Açığa çıkan 12 milyon m3 metan gazının hem doğayı kirletmesi engelledi hem de enerjiye dönüştürülerek ülke ekonomisine de katkı sağlandı.

Çöp Ekonomik Bir Değere Dönüştü

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Türkiye’ye örnek olan tesis ile ilgili açıklama yapTI.

Yılmaz;  “Çöpü sorun olmaktan çıkarıp ekonomik ve ekolojik bir değere dönüştüren tesis sayesinde kirletici gazların salınımı önemli ölçüde azaltıldı.

Doğaya, toprağa ve insana saygılı çevreci yatırımlarımız bundan sonra da artarak devam edecek.” dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Hem Doğayı Koruyor Hem De Enerji Üretiyor

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar