DSÖ koronavirüsün biteceği tarihi açıkladı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, tüm dünyanın heyecanla beklediği haberi verdi. Kluge, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının 2022 yılının başlarında biteceğini söyledi.

DSÖ koronavirüsün biteceği tarihi açıkladı

Kluge, Danimarka devlet yayıncısı DR’ye açıklamalarda bulundu. DSÖ Avrupa Bölge Direktörü, 2021 yılının da Kovid-19 yılı olacağını, ancak 2020 yılına göre daha temkinli ve yönetilebilir olacağını vurguladı. Kluge, en kötü senaryonun geride kaldığını, virüsün ilk yayılmaya başladığı 2020 yılına göre virüs hakkında daha fazla bilgiye sahip olunduğunu belirtti. Koronavirüs salgınında yaşanacak gelişmeleri öngörmenin zor olduğunu ama kendisinin bir tahmini bulunduğunu söyleyen Kluge; “2022’nin başında salgının sona ereceğini düşünüyorum” dedi. Kluge, “Virüs olmaya devam edecek, ancak kısıtlamalara ihtiyaç olacağını düşünmüyorum. Bu iyimser bir mesaj” ifadelerini kullandı.

“MUTASYONLAR İÇİN AŞI ÜRETMEYE GEREK YOK”

Koronavirüsün mutasyona uğramasını da değerlendiren Kluge, mutasyonların normal olduğunu ve virüsün bulaştığı kişiye uyum sağlamaya çalıştığını ancak mutasyonların hızlı yayılmasının kendilerini endişelendirdiğini anlattı. Kluge, Kovid-19’un mutasyona uğramış daha hızlı yayılan türlerinin hızından dolayı Kovid-19’a karşı geliştirilen aşıların ne kadar efektif olduğunu çok sıkı takip ettiklerini, gerek görülmesi halinde aşıların yeni mutasyonlara göre düzenlenebileceğini ve mutasyonlar için temelden aşı üretmeye gerek olmadığını söyledi.

“HIZ ŞU ANDAN İTİBAREN EN İYİ DOSTUMUZ”

Mutasyonlara rağmen virüsün kontrol altına alınabilir olduğunun altını çizen Kluge, ancak sağlık sistemleri baskı altında olan ülkelerdeki sağlık sisteminin, daha fazla baskı altında olabileceğini, bu yüzden mutasyonları çok ciddiye aldıklarını kaydetti. Kluge, en büyük sorunun ise aşı olanların, aşı olmayanlarla aynı ortamlarda bir araya geldiğinde yaşanacağına dikkati çekti. Kluge; “Hız şu andan itibaren en iyi dostumuz. Her şey tempoya bağlı. Hız can kurtaracak ve ekonomiyi koruyacak ve sonunda da mutasyonları frenleyecek” diye konuştu.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar