Ege’de inzivaya çekilmek! İşte kalabalıktan uzakta kalmak için süper öneriler

Kalabalıklardan uzaklaşıp doğayla ve kendinizle baş başa kalmak ve sosyal mesafeli bir tatil yapmak için daha doğru bir zaman olabilir mi? İnzivaya çekilebileceğiniz, toprağa, doğaya, temiz havaya ve en önemlisi de kendinize değebileceğiniz, zamanın dünyanın geri kalanına göre çok daha yavaş aktığı Ege'nin özel köşeleri.

Ege’de inzivaya çekilmek! İşte kalabalıktan uzakta kalmak için süper öneriler

Ege’de inziva adreslerini okumaya hazır mısınız?

Ege’de inziva köşelerini sizin için derledik. Kafamızı toplamaya ve iyileşmeye en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde önerilerimize kulak verin. Biraz doğa, biraz yoga ve bolca oksijenEge’nin eşsiz kasabaları, oksijeni ile ünlü beldeleri, yeşilin mavi ile buluştuğu iğne oyası koylarında inziva için sizi bekliyor.

1. Yeni Foça – İzmir’de inziva adresi

Bu tanımsız sokaklarda huzuru soluyarak yürümeye; binlerce yıllık bir tarihin izlerinin arasından süzülen sabah güneşinin gözlerinizden oynaşmasından keyif almaya; dünyada, sabahın bu kadar güzel olduğu bir yer var mıdır diye gülümserken, kendinizi çiçeklerin arasından geçerek sahile inmiş bulmaya; Yeni Foça’da uyanmaya…

Ege’de inziva

Sahilde, benzersiz denizin iyot kokusunu içinize çekerken, balıkçıların mavi sulardaki berekete umutlara bakarak, balığa hazırlanmalarını büyük bir keyifle izlemeye; lezzetini hiç bir yerde bulamayacağınız Türk kahvenizi yudumlayamaya; kim olduğunuza bakmadan, sabah keyfinizi kalplerindeki samimiyetle, gözlerinin içindeki sımsıcak sevgiyle ve sohbetiyle renklendiren güzel insanları tanımaya; Yeni Foça’da bekleniyorsunuz.

Ege’de inziva

Asırlardır poyrazı karşısına alıp taştan ekmek çıkaran değirmenlerdeki tarihi solumaya; attığınız her yeni adımda, eskiye ait yaşamların inanılmaz izleriyle karşılaşmaya; modern zamanların ve teknolojinin tüm olumsuzluklarına küçük bir cennetin nasıl direnebildiğine tanıklık etmeye; günün yorgunluğu akşam serinliğiyle uğurlarken, sizinle sofrasını paylaşan güleryüzlü insanlarla mutluluğun şerefine bir kaç kadeh tokuşturmak için Yeni Foça’da bekleniyorsunuz.

Balığın, denizin, meyvanın, sebzenin, yoğurdun, zeytinin, peynirin; yazın, tatilin en benzersizinin ve mükemmelin tadına; koca bir yılın bütün yorgunluğu üstünüzden atarak fincanlardaki kırk yıllık hatıra Yeni Foça’da davetlisiniz…

Yeni Foça’da tatil için www.safranpalas.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

2. Ege’de inziva Karakaya Retreat – Bodrum

Burası Ege’de bir cennet vadisi. Adından da belli olduğu gibi kara kayalar ile çevrili; zeytin ağaçları, dağ lavantaları, sarı papatyalar ve daha önce hiç görmediğiniz renk renk çiçekler ve bitkilerle bezeli bir Ege köşesi. Kuş cıvıltıları fon müziğiniz, nefes kesen gün batımları arka plan resminiz olacak ve buraya bayılacaksınız. Bodrum denince akla gelen kalabalıklar, her köşesi evlerle dolu tepeler ve tıklım tıklım plajları unutun. Burası Gümüşlük’ün tepelerini geçtikten sonra ulaştığınız bambaşka bir Bodrum. Karakaya Retreat ise tamamen bölgenin doğasıyla bütünleşmiş bir inziva merkezi. Wi-fi yok, televizyon yok, telaş yok, gürültü yok. Oksijen, sağlıklı beslenme, dostluk, samimiyet ve bol bol sohbet var.

Karakaya Retreat aslında tam bir dinlenme merkezi fakat bazı merkezler gibi çok kuralcı bir yer değil. Evet sıvı besleniyorsunuz fakat asla sizi aç bırakacak içeriklerle değil. Yoga ve meditasyon yapıyorsunuz ama herkesin kapasitesine uygun ve arzu ettiği şekilde. Kısacası Karakaya ruhunu ve bedenini dilendirmek, kuş cıvıltıları eşliğinde toprağa basıp tüm telaşlarından uzaklaşmak isteyen herkese kucak açan bir aile işletmesi. Üstelik Milas – Bodrum Havalimanı’na yalnızca 1 saat mesafede. Şimdi şehirden uzaklaşıp Ege’nin bu cennet köşesini keşfetmenin tam zamanı.

Karakaya’da akşam manzarası

3. Ege’de inziva Pastoral Vadi – Fethiye / Muğla

Doğal ve sağlıklı yaşamı düşleyen, ekolojik bir tatil yapmayı isteyenler buradaysa başlayalım. Burası Fethiye’nin Yanıklar Köyü’nde çam ormanlarıyla çevrili bir vadide yer alan Pastoral Vadi yaşam çiftliği. Şehirden bunalıp köyde yaşama hayali kuranlar için ideal bir deneme fırsatı. Burada taş, ahşap ve kerpiç evlerde kalıp bahçeden kendi topladığınız yiyecekleri yiyebilirsiniz. Dilerseniz mutfak ve bahçe çalışmalarına katılabilir, yerel kültür ve el sanatları atölyelerinde dokumayı, çanak-çömlek yapmayı, ahşap oymayı deneyebilir, tarhana, erişte, reçel ve turşu yapım atölyelerine katılabilirsiniz.

Dönemsel olarak yoga, meditasyon, inziva ve kişisel gelişim seminerlerine de ev sahipliği yapan Pastoral Vadi, Fethiye’ye 15 km, Dalaman Havalimanı’na 40 km uzaklıkta bulunuyor. Ege’de şehrin kalabalığından uzak kalarak köy hayatını deneyimlemek isteyenler için keşfedilmeyi bekleyen bir cevher.

Doğal beslenme ve ekolojik tarım

4. Ege’de inziva Doğanbey Köyü – Aydın

Şimdi size çok farklı bir Ege Köyünden bahsedeceğiz. Doğanbey Köyü’nde gerçekten mütevazi, sade, doğal ve rafine bir yaşam sürülüyor. Buranın sakinleri köylerini turizmin ve kapitalizmin acımasız kurallarından korumak için her şeyi yapmış. Kendilerini doğaya teslim etmişler. Gerçek anlamda bir inziva yaşamak; sadeliği, “az”lığı, “durma”yı ve huzuru deneyimlemek isteyen misafirlerine kapıları her zaman açık. Ama gereksiz sayıda kafe ve restoranların açıldığı, sadece fotoğraf çekmeye gelen sayısız turistin olduğu bir yere dönüşmek istemiyorlar.

Sokaklarda “lütfen sessizliğimize saygı gösterin” “ticari amaçlı fotoğraf çekmeyin” gibi yazılar görebilirsiniz. Burası doğaya ve yaşama saygıyı derinlemesine hissedebileceğiniz bir köy. Gerçekten bozulmamış bir yer bulup, gerçekten inzivaya çekilmek istediğinizde Doğanbey size kucak açacak. Not: Bu köyde sadece bir kafe ve 2 otel bulunduğunu unutmayın ve inzivanızı ona göre planlayın.

Aydın Doğanbey Köyü’nün tarihi evleri

5. Ege’de inziva Hızır Kamp – Kaz Dağları

Kamp ve doğa denince akla ilk gelen yerlerden biri Kuzey Ege’nin incisi Kaz Dağları olmuştur. Kaz Dağları ile ilgili internette yüzlerce yazı ve içerik bulabilirsiniz. Tek bir paragrafa sığamayacak kadar büyük ve güzel bir bölge. Ama özellikle konu inziva olunca kamp için en güzel Kaz Dağları mekanı olan Hızır Kamp’tan söz etmeden geçmek olmazdı. Hızır Kamp Homeros’un İlyada’sında “Binbir Pınarlı İda Dağı” olarak anlattığı, bugünkü adıyla Kaz Dağları’nın eteklerinde bulunan bir dinlenme yeri. Edremit’e bağlı Mehmetalan köyüne 2 km. uzaklıkta olan kamp, Kazdağı Milli Parkı sınırlarına yürüyüş mesafesinde.

Elektrik enerjisini güneş panellerinden elde eden, yemeklerde kampın organik bahçesinden toplanan sebzelerin kullanıldığı tamamen doğal bir ortama hazır olun. İsterseniz sadece dinlenmek ve doğanın tadını çıkarmakla yetinebilir isterseniz yoga, yürüyüş, meditasyon aktivitelerine katılıp farklı deneyimler yaşayabilirsiniz. Emin olabileceğiniz tek bir şey var, o da kesinlikle kalabalıktan uzak, sakin ve izole bir tatil yapacağınız.

Göl kenarında kamp çadırı

6. Ege’de inziva Yediburunlar – Fethiye / Muğla

İşte Güney Ege’de bulunan gerçek bir inziva rotası. Büyüleyici bir manzara, sonsuz bir doğa ve insanlardan uzak kalacağınız eşsiz bir mekan. Tabii ki bunun tatlı bir bedeli var çünkü Yediburunlar’a ulaşmak çok kolay değil. Dalaman Havalimanı’ndan Yediburunlar’a 50 km’lik bir yol sizi bekliyor. Aracınızla keçi gibi tırmanmaya, tırmanırken mis gibi çam ağaçlarının kokusuyla her şeyi arkanızda bırakmaya hazır olun.

Yediburunlar Köyü’nde kısa bir mola verdikten sonra konaklayacağınız yer olan Yediburunlar Lighthouse’a ulaşmak için 10 dakika daha yolculuk yapıyorsunuz ve tüm bu maceraya değiyor. Denizden 600 metre yükseklikte bulunan bu tesis, Ege’nin muhteşem koylarına tepeden bakıyor. Burası yerel ürünler ile doğaya saygılı yemekler sunan, deniz manzaralı yoga salonu ile hem ruhunuza hem bedeninize çok iyi gelecek. Bölgede trekking yapmak ve Likya Yolu’nun bir kısmından deniz kenarındaki ıssız koylara ulaşmak da mümkün.

Yediburunlar’dan Likya Yolu Manzarası

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar