Ege’li Balıkçılar Yeni Sezona Covid-19 Tedbirleriyle Hazırlanıyor!

Ege denizinin Türkiye'de balıkçılık sektörü için büyük önemi bulunuyor. 15 Nisanda kapanması gereken sezon Covid-19 sebebiyle Martın son haftasında kapanmıştı. Şimdi ise Ege'li balıkçılar pandemi tedbirleri kapsamında yeni sezona hazırlanıyor... İşte detaylar...

Ege’li Balıkçılar Yeni Sezona Covid-19 Tedbirleriyle Hazırlanıyor!

Salgın nedeniyle geçen yıl sezonu 15 Nisan’da değil martın son haftasında kapatan balıkçılar, bu günlerde yeni sezona hazırlanıyor.

Ege’nin en büyük balıkçı barınaklarından biri olan İzmir‘in Güzelbahçe ilçesinde bulunan Güzelbahçe barınağında ağlarını tamir eden balıkçılar, teknelere son bakım çalışmalarını yapıyor.

“Bu sene de balığa doyacağız”

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Üyesi ve İzmir Balıkçı İş Adamları Derneği Başkanı Şahin Çakan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, denizlerin 6 ay boyunca nadasta kaldığını söyledi. Yeni sezon hazırlıklarının tüm Türkiye’de olduğu gibi İzmir’de de sürdüğünü ifade eden Çakan, “Denizlerden çok güzel haberler geliyor. Karadeniz’de palamut ve hamsi gözüküyor. Ege zaten zengin bir mera. Bu sene de balığa doyacağız.” dedi.

Her sene yapılan hazırlıklara bu yıl Covid-19 tedbirleri kapsamında devam edildiğini dikkati çeken Çakan, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu sene balıkçı gemilerimizin hepsinde şartlar değişti. Daha hijyenik ortam hazırladık. Tarım ve Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile ortak bir çalışma yapılacak. Tarım ve Orman Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile ava çıkacak arkadaşlara test uygulanmasına yönelik çalışma yapılacak. Zaten denize açıldıktan sonra korunaklı ve hijyenik bir ortam balıkçılarımızı bekliyor olacak.”

SÜRDÜRÜLEBİLİR BALIKÇILIK SAVUNULUYOR

Su Ürünleri Kanunu’nda yapılan değişiklikle yasa dışı avcılığın önünün önemli ölçüde kesildiğini de ifade eden Çakan, denizlerde sürdürebilir bir balıkçılığı savunduklarını aktardı.

Balıkçıların Hazırlıkları tamam

Ege Bölgesi Gırgır Balıkçıları Dernek Başkanı Mehmet Aksoy ise Egeli balıkçıların geçen yıl sezonu 20 Mart’ta kapattığını hatırlattı. Bu yıl bakımların daha yavaş ve kontrollü olduğunu belirten Aksoy, “Salgından dolayı kalabalık olarak ağ onarma işi olmadı. Daha sakin yapıldı işler. Ancak tüm bakımlar bitmek üzere, her şey 1 Eylül’e hazır olacak. İnşallah 2020-2021 balıkçılık sezonu iyi geçer.” dedi.

Covid-19 nedeniyle bazı balıkçılarda tedirgin olduğunu aktaran Aksoy, buna rağmen vatandaşlara bolca balık yedirmek için denizlerde olacaklarını vurguladı.

Barınaktan 60 teknenin yasağın bitmesiyle denize açılacağına değinen Aksoy, 1 Eylül’ü sadece balıkçıların değil tüm Türkiye’nin dört gözle beklediğini söyledi.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar