Elektrik faturalarına ayda 118 TL devlet desteği

Maddi durumu yetersiz olan vatandaşlar fatura desteği ile rahat bir nefes alacak. Şahsen yapılması gereken başvurular ile PTT aracılığıyla vatandaşa ödeme desteği yapılacak. İşte detaylar...

Elektrik faturalarına ayda 118 TL devlet desteği

Faturanın 118 liralık kısmı başvuran vatandaşlar adına PTT’ye nakit olarak yatırılacağı duyuruldu. Kronik hastalığı olanlar için ise bu rakam 200 TL’ye kadar çıkabilecek.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü üzerinden ihtiyaç sahibi ailelere düzenli para yardımı ödemeleri yapılmaya devam ediyor. Bu ödemeler arasında en çok başvuru yapılanlardan biri de elektrik faturası desteği para yardımı olarak öne çıkıyor.

EVDE YAŞAYAN KİŞİ SAYISINA GÖRE DEĞİŞİYOR

Dar gelirliye elektrik tüketim desteği’ adı altında yapılan bu yardım ile aylık gelen faturalarınızdan her ay 118 liraya kadar olan kısmı devlet tarafından ödeniyor.

Destek miktarı, evde yaşayan kişi sayısına göre 59 lira ila 118 lira arasında değişiyor. Buna göre;

1-2 kişilik hanelere aylık 75 kilovatsaat (59.25 TL)

3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat (79 TL)

4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat (98.75 TL)

5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kilovatsaat (118.50 TL).

ŞARTLAR NE?

Hanedeki kişi başına düşen gelirin, net asgari ücretin (AGİ hariç) 3’te 1’inden az olması gerekiyor. 2021 itibarıyla bu tutar 852 lira. Dört kişilik ailede gelir 3.409 liranın altındaysa bu haktan yararlanılabilir. Başvurular ilçelerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılıyor. Sosyal yardım alanlar da bu haktan yararlanabiliyor. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından ‘evde bakım yardımı’ almayan, kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı hastaların hanelerine 200 liraya kadar destek sağlanıyor.

BAŞVURULAR NASIL YAPILIYOR?

Başvurular, mernis adresinize bağlı Kaymakamlık Sosyal Yardım Hizmetler Müdürlüğüne giderek şahsen başvuru yapabilirsiniz. Başvurularınız için gerekli tüm detayları ALO 144’ü arayarak bilgi alabilirsiniz.

Söz konusu yardım için sorgulama e devlet üzerinden yapılabiliyor. Bunun için TC Kimlik Numarası ve E Devlet Şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra arama bölümüne “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” yazmanın yeterli olacaktır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardım bilgileri sorgulama bölümünde destek alan kişilere yapılacak olan ödemeler yer almaktadır.

Elektrik parası yardımı her ay düzenli olarak veriliyor. Durumunuzda, belirtilen şartlara göre iyileşme olmadığını müddetçe, bu sosyal yardım kapsamında her ay 118 TL’ye kadar elektrik parası yardımı alabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar