En Çok Bademi Kırmak İçin Yarıştılar!

En Çok Bademi Kırmak İçin Yarıştılar!

Baharın müjdecisi olarak bilinen bademler çiçek açmasını festivale dönüştüren Muğla’da düzenlenen Badem Çiçeği Festivali renkli görüntülere sahne oluyor.

Festivali izlemek için Türkiye’nin dört bir yanından gelen misafirlerini bir yandan ağırlamaya çalışan öte yandan da kültürlerini en iyi şekilde yansıtmak amacıyla birbirinden ilginç etkinliklerin yaşandığı Muğla’nın Datça ilçesinde de geleneksel yarışmalar arasında yer alan en hızlı badem kırma ve en güzel badem bahçesi yarışmaları halkın en önemli eğlence kaynakları arasında yer alıyor.

Ülkenin doğusunda hava sıcaklıkları eksi 20 derecelerde seyrederken en batıda yer alan Palamutbükü’nde ise bademler son günlerde etkisini bölgede de sürdürmesine rağmen çiçek açmaya devam ediyor. Türkiye’nin en güney batısında yer alan ve Ege Denizi ile Akdeniz’in birleşim yeri olan en uçtaki antik Liman kenti Knidos’unda bulunduğu Datça’ya bağlı turizm ve badem beldesi Palamutbükü’nde düzenlenen etkinlikler kapsamında her yıl geleneksel olarak sürdürülen yarışmalar da büyük ilgi görüyor.

Bölgenin en önemli geçim kaynaklarının en başında gelen, Türkiye’deki ilk badem hasatının yapıldığı, çağlasının kilosu 100 TL, kurusunun kilosu 50 TL civarlarında satışa sunulan bademi ile ünlü Palamutbükü, tanıtım festivali ile en kalabalık günlerini yaşadı. Ayrıca badem ile ilgili yapılan yarışmalar da büyük ilgi gördü.

Datça-Palamutbükü’nde 3 etapta yapılan en hızlı badem kırma yarışmasına katılanlar ellerine aldıkları çekiçlerle badem kütükleri üzerine koydukları bademleri bütünlüklerini bozmadan tek parça halinde 2 dakikada en fazla bademi sağlam şekilde çıkarmak için yarıştı. Yarışma sonunda bademler tek tek sayılarak birinci belirlendi. Büyük heyecan ve tezahüratlar altında yarışma tamamlanırken birincinin ödülü ise bin TL oldu.

Ailecek çocukluklarından bu yana badem üretimi yapan Yarışmaya katılan Karayurt Ailesinin fertleri 87 yaşındaki Ayhan Mehmet Karayurt ve 80 yaşındaki eşi Hacer Karayurt, gelecek nesillere örnek olmaya devam ediyor. Çocukluğundan bu yana badem diken ve yetiştiren 87 yaşındaki Ayhan Mehmet Karayurt, ‘En iyi Badem Bahçesi’ yarışmasında ikinci olurken eşi 80 yaşındaki Hacer Karayurt ise gençlere örnek olmak amacıyla en hızlı badem kırma yarışmasına katılarak elle badem kırmanın inceliklerini öğretiyor.

Ayhan Mehmet Karayurt; “Ben 87 yaşındayım. Ben 7 yaşımdan beri çalışırım. Benim bir metre tarlam yoktu. Hepsini alın terimle aldım. Bademleri kendim diktim, kendim yetiştirdim. Halen daha çalışıyorum ve halen daha badem dikiyorum. Aşısını, bakımını kendim yaparım. Bademi severim, çünkü biz parayı oradan kazanıyoruz. Bademden başka kazancımız yok. Palamutbükü Türkiye’nin en güzel yeri. Gelen arsa alıyor buradan. Fakat arsa kalmadı. Arsalar, tarlalar satıldı. Palamutbükü’ne gelip de sevmeyen yok.”

Hacer Karayurt (80 yaş); “Badem kırmayı çok seviyorum. Çok senelerdir kırarım. Yalnız başıma 700 kilo payamı kırmışımdır gençliğimde. Şimdi ihtiyarladım. Yarışmaya katılmak istedim. Tecrübem var.”

Datça Belediye Meclis Üyesi Hilmi Sezer; “Yarışmamızı; insanlarımızı daha çok teşvik edebilmek, Bu yaşta ihtiyar insanlarımızın da daha da uğraştığını gösterebilmek, tarlalara iyi bakabildiğini gösterebilmek ve Datça’yı daha iyi tanıtabilmek amacıyla yapıyoruz. Badem olarak özellikle. Gördüğünüz gibi Türkiye’de en meşhur olan Datça Bademidir. Muğla Bademi de denir. Türkiye’de en çok tutulan Badem Datça Bademidir. Ve bunu dünya çapında markalaştırma peşindeyiz. Daha önce çeşitli isimler altında değişik şeyler yapıyorduk. Mesela Knidos Festivali, Cavucan Festivali. Son üç yıldır da Datça badem Çiçeği formatı adı altında başladık biz bu işe. Ve iyi de gidiyor. Ve gördüğünüz gibi de Datça’yı iyi tanıtıyoruz. Datça’ya gelen herkes Bademi görsün” dedi.

Türkiye’nin her yerinden yaklaşık yirmi binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan Datça, havanın soğuk olmasına rağmen festivali coşku içinde tamamladı. Datça merkez olmak üzere Reşadiye Eski Datça Hızır Şah ve Palamut Bükü’nde çeşitli etkinliklere sahne olan Badem çiçeği festivali Cuma günü kortej yürüyüşüyle Datça Şenkaya kavşağından başladı. 3 gün süren festival çeşitli etkinliklerle birlikte yaklaşık 20 bin ziyaretçiyi ağırladı. Havanın soğuk olmasına rağmen ziyaretçiler bol bol gezerek ve alışveriş yapma imkanı buldular. İlçe dışından yaklaşık bin tur otobüsünün geldiği ilçede araç koymak için yer bulamayan otobüs sahipleri araç koymak için bir hayli uğraştılar. Oteller ise 3 günde yüzde yüz doluluk yaşadı.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar