Endişelendiren açıklama: İzmir’de vakalar korkutucu düzeye gelecek

Prof. Dr. Serhan Sakarya, kontrollü normalleşme ile birlikte İzmir'de vaka sayılarının arttığına dikkat çekerek, kentin yakın zamanda çok yüksek riskli iller arasına girebileceğini açıkladı.

Endişelendiren açıklama: İzmir’de vakalar korkutucu düzeye gelecek

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, koronavirüs pandemisinin kentteki durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Kontrollü normalleşme ile birlikte kentte vaka sayılarının arttığını hatırlatan Sakarya, İzmir‘in çok yüksek riskli iller arasına girebileceğine dikkat çekti.

Sakarya, ”Bir yıllık süreç içerisindeki değişimlere baktığınız zaman; Bodrum, Çeşme, Urla, Seferihisar mavi alandı. Ancak yazın en kırmızı alan orası oldu. Yani toplumsal hareketin olduğu her yer kırmızıya dönecektir. Normalleşme başlamadan önce iş yerime her gün 15 dakikada geliyordum.

“YAZIN EN KIRMIZI YERLER YAZLIK İLÇELER OLDU”

Bir yıllık süreç içerisindeki değişimlere baktığınız zaman; Bodrum, Çeşme, Urla, Seferihisar mavi alandı. Ancak yazın en kırmızı alan orası oldu. Yani toplumsal hareketin olduğu her yer kırmızıya dönecektir. Normalleşme başlamadan önce iş yerime her gün 15 dakikada geliyordum” ifadelerini kullandı.

”Biz bundan önceki ekim, kasım, aralık ayında vaka sayılarından dolayı Türkiye’nin riskli ilk üç şehrinin başında geliyorduk” diye konuşan Sakarya; ”Çok ciddi bir atak geçirdik. Bunu tekrar nisan, mayıs aylarında yaşarsak, yaz ayını virüsün zayıfladığı ve insanlara bulaşma riskinin azaldığı bir süreç olarak hayal etmenin bir anlamı yok. Bu mümkün görünmüyor” diye konuştu.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar