Enver Aysever’den çok konuşulan iddia hakkında cevap

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin düzenleyeceği okuryazarlık kursu için, sadece Enver Aysever’in eğitimci olacağı sözleşme bedeli 238 bin lira olan bir ihale düzenlediği iddia edilirken Aysever’den açıklama geldi.

Enver Aysever’den çok konuşulan iddia hakkında cevap

Geçtiğimiz günlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, Yaşam Boyu Eğitim Projesi kapsamında “okuryazarlık” eğitimi verme kararının ardından gazeteci Enver Aysever ile anlaştı.

Bu anlaşmayla birlikte bazı basın organlarında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenleyeceği okuryazarlık kursu için, sadece Enver Aysever’in eğitimci olacağı sözleşme bedeli 238 bin lira olan bir ihale düzenlediği iddia edildi. Bu iddia sosyal medyada tepkilere sebep olurken gazeteci Aysever’den açıklama geldi. Aysever, yaptığı açıklamada konuyla ilgili hiçbir basın mensubunun kendisini aramadığını ve bütün sorulara açık olduğunu ifade etti.

İşte Aysever’in açıklaması:

İlkin şunu söyleyeyim iddialarla ilgili tek bir gazeteci beni aramadı. Şu andan sonra da (yandaşlar dahil) her soruya açığım. Bugüne dek yazarlık, gazetecilik (TV programcılığı), tiyatro (1992’den beri) mesleki eğitmenlik dışında hiçbir iş yapmadım. Çalışmalarım telifli ve bordrolu şekilde oldu. Hayatımda hiçbir ihaleye girmedim, herhangi bir ihale sürecinde olmadım. 2000’li yıllardan bu yana (başta İnci Aral ile) çeşitli kurumlarda yazarlık atölye çalışması yaptım. Geçen sene Mudanya Belediyesi ile çok başarılı iki kur bu çalışmayı gerçekleştirdik. Pandemi nedeniyle ara verdik. Bu çalışmayı belediye başkanı ile basın mensuplarıyla paylaştık. Faturalı olan bu gelir denetime açıktır. Telif ödemeli hizmet alımları tüm belediyelerde aynıdır. (AKP belediyeleri dahil)

Atölye projesini çeşitli belediyelere ve özel şirketlere teklif olarak sundum. İki belediye (Mersin ve İzmir) kabul etti. İhale ve sözü edilen meblağ ile ilgim yoktur. 9 aylık (3 ayrı grup katılımcıyla) atölye tamamlanınca faturalı olarak telif ödemesi yapılacaktır. Defterlerim denetime açıktır. Yine benzer şekilde çeşitli firmalara ve belediyelere “Aykırı Sorular” adlı programı talepler karşılığında yapmaktayım. Hesap verebilirliği ilke edinen kurumlar bu çalışmayı benden istemekte ve telif ödemektedirler. Tüm bu çalışmaların duyurularını sosyal medya adreslerimden yapmaktayım. Editör bağımsızlığımdan ve ilkelerimden asla ödün vermedim.”

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar