Eryılmaz: Hükümet çiftçiye kulak tıkıyor

Zeytin üreticilerinin sorunlarına yönelik açıklamalarda bulunan İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, AK Parti Hükümeti’ne yüklendi.  Son yıllarda  artan girdi maliyetleri nedeniyle çiftçilerin borç batağında olduğunu vurgulayan Eryılmaz, hükümetin kulak tıkama politikası uyguladığını söyledi.

Eryılmaz: Hükümet çiftçiye kulak tıkıyor

 

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz,  zeytin üreticilerinin sorunlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Eryılmaz, yaptığı açıklamada, çiftçilerin her yıl olduğu gibi bu yıl da girdi maliyetleri nedeniyle mağdur olduğunu bu mağduriyete de AK Parti Hükümeti’nin sebep olduğunu belirtti.  Eryılmaz, “Türkiye’de 190 milyon zeytin ağacı var ve bu 190 milyon zeytin ağacının için de 20 milyon ağaç  Akhisar’da yetişiyor. Biz sofralık zeytin üretiminde Türkiye’de birinciyiz. Yağlık zeytin üretiminde ise 2’ncilik ile 5’incilik arasında değişen sıralamamız var. Sadece Manisa’nın Akhisar ilçesini baz aldığımızda ilçe Türkiye rekoltesinin yüzde 25’ini karşılıyor. Bu hem ilçemiz için hem de kentimiz için gurur duyulacak bir durumdur. Ancak, yüzde 25’lik rekolteyi karşılayan, bunun için bir yıl boyunca emek veren çiftçi, girdi maliyetleri yüzünden mağdur oluyor ve 3-5 tüccarın eline terk ediliyor. Zeytini yetiştiren, üreten çiftçi fakat parayı kazanan aracılar. Biri de çıkıp bu durumu sorgulamıyor. Çiftçiye bir derdin var mı diye sormuyor. Çünkü biliyorlar ki çiftçi dertli, çiftçi borç batağında” dedi.

“EN AZ 10 TL OLMALI”

Geçtiğimiz hafta içerisinde Akhisar’da domat zeytinde hasadın başladığını  dile getiren Eryılmaz,  ortalama kilogram fiyatı 5 liraya giden domat zeytinin, üreticilerin girdi maliyetlerini karşılamadığını, çiftçilerin bu yüzden zararına zeytin sattığını dile getirdi. Eryılmaz, çiftçilerin domat zeytinde zarardan kurtulabilmesi için  en az ortalama kilogram fiyatın 10 TL olması gerektiğinin altını çizdi.

“ÇİFTÇİYİ BORÇ BATAĞINA SÜRÜKLEDİNİZ”

Son olarak, Eryılmaz, Manisalı çiftçilerin AK Parti Hükümeti döneminde borç batağından kurtulamadığını ifade ederek, “ Saraylarda oturan sizsiniz. En güzel yemekleri yiyen siz, en güzel arabalara binen  yine sizsiniz. Her şeyin en güzeli  en iyisi sizin elinizin altında fakat çiftçi günden güne ölüyor hükümetin umurunda değil.  Mazot, gübre ve ilaç fiyatları yüzde yüz artmış. Tüccarlar, çiftçiden zeytini 2 kuruşa alıp 5 kuruşa satma derdinde. Fakat iktidar kendi derdine düşüp, vatandaşı görmez olmuş” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar