Filistin’de Neler Yaşanıyor?

Dünya yine İsrail'in Filistinlilere olan zulmünü konuşuyor. Emekli Büyükelçi Oğuz Çelikkol haberglobal.com.tr için kaleme aldığı değerlendirme yazısında olaylarının dününe ve bugününe ışık tuttu. İşte Çelikkol'un yazısı:

Filistin’de Neler Yaşanıyor?

İsrail, sonuncusu 23 Mart’ta olmak üzere 2 sene içinde yapılan 4 seçimden de bir hükümet kurulması için gerekli şartların oluşmadığı bir ortamdan yeni çıktı. Seçimden birinci parti çıkan Likud Genel Başkanı olarak Netanyahu hükümeti kurmayı denedi ancak İsrail Parlamentosu Knesset’te güvenoyu için gerekli 61 sandalyeye ulaşamadı. Bunun üzerine İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin, 5 Mayıs tarihinde hükümeti kurma görevini Netanyahu’nun itirazlarına rağmen seçimden ikinci büyük parti olarak çıkan Yesh Atid’in Genel Başkanı Yair Lapid’e verdi.

Hükümeti Kurmak İçin 28 Gün Var

Lapid’in önünde hükümeti kurmak için 28 günlük bir zamanı var. Lapid’in 120 sandalyeli ve 13 partinin temsil edildiği Knesset’te en az 61 üyenin desteğini alarak hükümet kurmasının çok da kolay olmayacağı ancak şansının bulunduğuna işaret ediliyor. İsrail’de, Yair Lapid’in hükümet kurmakta başarısız olması durumunda ise ülkenin çok kısa bir süre içinde tekrar Parlamento seçimine gitmek zorunda kalacağı, bu seçimin 2 yıl içindeki 5. Knesset seçimi olacağı şimdiden konuşuluyor.

Yair Lapid’in Knesset’ten güvenoyu alacak bir hükümet kurmayı başarması durumunda ise Natanyahu’nun Başbakanlığının biteceği açık. Bu durumda hakkında yolsuzluk suçlamasıyla mahkeme süreci devam eden Natanyahu’nun Likud Partisi’nin Genel Başkanlığını da kaybedebileceğine, böylece siyasi hayatının sona ereceğine işaret ediliyor. İsrail’in yeni bir seçime gitmesi durumunda ise Netanyahu’nun aşırı Yahudi dinci partilerinin, grupların ve oy tabanının desteğine ihtiyacı var.

Filistinlilere Karçı Şiddet Artıyor

İşte böyle bir ortamda Harem-i Şerif’teki olaylar patlak veriyor. Aşırı dinci Yahudi grupların Doğu Kudüs’te Filistinlileri Şeyh Cerrah bölgesinden çıkartma çabaları hız kazanıyor. Bütün bu tablo Başbakan Netanyahu’nun siyasi kariyerini kurtarmak amacıyla her türlü yola başvurduğunu, bir yandan aşırı Yahudi grupları kışkırtırken bir yandan da Filistinlilere karşı şiddeti arttırdığını gösterir bir yönde.

Başbakan Netanyahu yönetiminde İsrail’in uzun bir süredir zaten Batı Şeria’da yayılmacı politikalar izlediği de ortada. Netanyahu başbakanlığındaki İsrail Hükümetlerinin artık Oslo Süreci içinde Filistinlilerle görüşmek istemediği, İsrail için Filistin sorununun gerçek anlamda iki devletli formül çerçevesinde çözümünün önemini kaybettiği bir süredir izleniyor.

İsrail, artık Batı Şeria’da uluslararası hukuka aykırı bir şekilde Yahudi yerleşim birimleri ile yayılmaya, Batı Şeria’nın önemli bir bölümünü kolonileştirmeye ve ilhaka, Doğu Kudüs’te ise Filistinli bırakmamaya, Kudüs’ün Filistinlilerden “temizlenmesine” çalışıyor. Sıranın bundan sonra Harem-i Şerife geleceği ise açık. Başbakan Netanyahu yönetiminde İsrail böylece gerçek anlamda iki devletli çözümü ve gerçekten bağımsız bir Filistin Devleti kurulmasının önünü kapamaya kararlı gözüküyor.

 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar