HES uygulamasında yeni dönem başlıyor

Koronavirüs salgını döneminde Sağlık Bakanlığı’nın vatandaşların hizmetine sunduğu Hayat Eve Sığar uygulaması kapsamında kullanılan HES’te yeni dönemin başlıyor. Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre kurallara uymayan vatandaşlar artık fotoğraf ile HES uygulamasından ihbar edilebilecek.

HES uygulamasında yeni dönem başlıyor

Koronavirüs salgınında 4 ay sonra kademeli olarak normalleşme başladı. Bununla birlikte vaka sayılarının 11 binin altına düşmemesi herkesi tedirgin ederken, uzmanlar yaptıkları açıklamalarda tedbirlere uyulmaması durumunda vakaların her an artabileceği ve risk haritasının kötü yönde değişebileceğini açıkladı. Bu kapsamda HES uygulamasında da değişikliğe gidildi.

Pandemide tüm Türkiye 1 Mart tarihi itibariyle kademeli olarak normalleşmeye başladı. İkinci yeni normalin başladığı bu ayda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yüksek ve çok yüksek riskli iller için yeni tedbirlerin alınabileceğini duyurdu.

Yasaklara uyulmaması durumunda yetkililer vatandaşlardan destek beklediğini söyledi. Konuyla ilgili Kırklareli Valiliği tarafından yapılan açıklamada kuralları ihlal edenleri ihbar etmeleri gerektiğini belirterek, tedbirlere uyulması çağrısında bulundu. Valilik, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, “HES (Hayat Eve Sığar) uygulaması üzerinden ‘ihbarda bulun’ özelliği ile kural ihlallerini bildirin, salgının kontrol altına alınmasına destek olun” denildi. Peki nedir HES İhbar?” ifadelerini kullandı.

HES İHBAR NASIL KULLANILACAK

HES uygulaması içerisinde yer alan “İhbar” bölümü ile işletmeler ve toplu etkinliklerde maske, mesafe ve hijyen kuralına uymayanlar yetkililere bildirimde bulunabilecek.

Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail Balık, salgının boyutu dikkate alındığında tedbirlere daha sıkı sıkıya uyulması gerektiğini şöyle ifade etti:

KURALLARI UYMAYANLARI BİLDİRELİM

Vatandaş artık bir anlamda bu ödüllendirmenin karşılığını, tedbirleri daha ciddiye alarak, vermek zorunda. Salgında yeniden yükselişleri engellemek, ağırlıklı olarak artık vatandaşa düşüyor. Vaka artışlarının nedeni mutant bile olsa klasik bireysel tedbirler yine geçerliliğini koruyor. İkinci bir tedbir de ‘dinamik denetim modeli.’ Bu modelle bireyler tedbirleri daha katı uygulayarak, tekrar kapanmaların önüne geçebilir. Aşı, ağır hastalığı ve ölümü engelliyor. Aşının bu etkisinin yaygınlaşması için çok daha fazla sayıda kişinin aşılanması gerekiyor. En azından ikinci dozu yapmış kişinin 5-6 milyonu geçmiş olması gerekiyor. Yani mayıs sonuna kadar daha da dikkatli olmalıyız. Rehavete kapılmayalım. Kurallara uymayan kişi ve işletmeleri mutlaka HES uygulaması içindeki ihbar bölümüne bildirelim. Böylece dinamik denetlemeye katkıda bulunmuş oluruz. Vatandaş devletin verdiği imkana sahip çıkmalı. Aksi halde iki haftada bir tablo değişebilir vaka sayıları artabilir.”

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar