İKİ BAKANDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR!

İKİ BAKANDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Korona virüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Selçuk, okullara verilen aranın 30 Nisan’a kadar uzatıldığını duyurdu. Bakan Koca ise 60 yaş üstü iki hastanın tedavilerinin ardından taburcu edildiğini bildirdi.

İşte toplantı sonrası yapılan açıklamadan öne çıkan başlıklar…

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA’NIN AÇIKLAMALARI:

Korkunun büyük olduğunu söylemeye gerek yok. Bilim bugün için büyük vaatlerde bulunamıyor. Bu hastalığa karşı elimizde güçlü bir koz var: Yakalanmamak… Hiçbir sağlık kurumu virüsün bize ulaşmasını önleyemez. Siz önleyebilirsiniz. Evinize çekilerek, temastan kaçarak önleyebilirsiniz. Devletimiz başka hiçbir ülkeyle kıyaslanmayacak kadar güçlüdür. İnsan sayısının arttığı her ortam riskin arttığı ortamlardır. Sabah sizi evden uğurlayanlar akşam neyle karşılacaklarını bilmiyor. Daha büyük acılara aracılık etmeyin. Biraz kendi dünyanıza çekilin. Bugünler kendinize yatırım olsun.

ORTA YAŞLARDAKİ VAKA SAYISI AZ DEĞİL

 Virüs, genç, yaşlı ayrımı yapmıyor. Orta yaşlardaki vaka sayısı az değil. Dikkatli olmalısınız. Sosyal hayatınızı asgari düzeye indirmelisiniz. Telefon sohbetlerinizi daha uzun tutun. Sevdiklerimizle, yakınlarımızla birbirimizi daha fazla özleyelim. Çocuklar. Artık oyunları evde oynayalım. Saygımızı sevgimizi uzaktan gösterelim.

OKULLAR TATİLE GİRMEDİ, EĞİTİM DEVAM EDİYOR

Okullar tatile girdi diye yanlış bir algı var. Eğitim devam ediyor. İnternet ve televizyon üzerinden eğitim devam ediyor. Uygulamayı lütfen tatil olarak görmeyin. Çocuklarınızın da konuyu böyle anlamalarını önleyin. Verilen ara uzatılacak. Dışarı çıkmamaya özen gösterin. Aldığımız tedbirler kadar güçlüyüz. Hayat eve sığar.

2 HASTA İYİLEŞEREK TABURCU OLDU

Bir hastamız 65 yaşında, 8 gün yoğun bakımda kaldı, dün taburcu oldu. Bir hastamız 60 yaşında bugün taburcu oldu.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

”Sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı” yönündeki soruya, ”herkesin kendi OHAL’ini kendince uygulaması” şeklinde yanıt vermiştim. Burada Bilim Kurulu’nda konuştuğumuz, özellikle kontrollü yaşam daha nasıl olabilir konusunda da bir çalışma olacak.

CORANA VİRÜSÜ TESTİ KİMLERE YAPILMALI?

83 milyonun test yaptırmasına gerek yok. Çünkü negatif olabilir. Ama 3 gün sonra 5 gün sonra da pozitif çıkabilir. Herkes kendisini virüs taşıyıcı olarak görmeli ve öyle davranmalı. O nedenledir ki biz 14 günlük zaman dilimini önemsiyoruz. Kimler yaptırmalı? İnsanlar dün bir hastanemizde kuyruklar oluşturdu. Bunlar gerekli değil. Ancak hekim uygun görürse yaptırmalıyız. İkincisi birisi pozitif çıktıysa ve temas ettiyse yaptırmalı.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK’UN AÇIKLAMALARI:

*Eğitime 30 Nisan’a kadar ara verildi.

* Ücretli öğretmenlerle ilgili mevcut mevzuat, derse giren öğretmenlerimizin ücretini alması konusunda.

* Bizim telafi eğitimi olarak hazırlıklarını sürdürdüğümüz bütün eğitim çalışmalarında her türlü senaryoya açığız.

* Bu süre içinde de derslere ücretli öğretmenlerimizin girmesi söz konusu olacak. Bu konuyla ilgili gerekli çalışmalar devam ediyor.

* Bu sınavlar konusu başından beri gündemimizde. DGS’nin nasıl yapılacağına ilişkin 3 senaryomuz var.

* Genel olarak sınavların ertelenmesi ya da ertelenmemesi bilimsel metodolojinin doğrultusunda belli olacak.

* Bunun kararını YÖK ve ÖSYM verir. Bu anlamda, bu iki kurumla da istişaremiz devam ediyor. Öğrencilerimizin sınav stresini en asgari düzeye indirecek tedbirleri alıyoruz.

* Uzaktan eğitimdeki konularla sınav olacaklarını açıklayarak bu stresi asgari düzeye indirmeye çalışıyoruz.

* Özel kurslar da kapalı olacak. Biz eğitimi telafi ederiz, biz bunu telafi ederiz. Ama hastalığı telafi edemeyiz, konu bütün çocuklarımızın sağlığı.

* Meslek liselerimiz birçok kalemde maske gibi malzemelerin üretimini yapıyor. Çocuklarımıza verdiğimiz mesajlara biraz daha dikkat edersek, biz bu süreci atlatırız.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar