İL MÜFTÜSÜ AŞIK’TAN KANDİL MESAJI

İL MÜFTÜSÜ AŞIK’TAN KANDİL MESAJI

Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık, Miraç Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Müftü Aşık, tüm İslam aleminin kandilini kutladı.

Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık, Miraç Kandili kapsamında bir mesaj yayımladı. Mesajına şu sözlerle başladı Müftü Aşık; “Dünya genelinde yeni tip Koronavirüs salgınının hızla yayılmakta olduğu şu günlerde birçok ilahi hikmet ve sırrı içinde barındıran, mukaddes, feyizli ve bereketli bir gece olan 21 Mart Cumartesi gününü 22 Mart Pazar’a bağlayan gecede, Miraç Kandili’nde sizlerle camilerimizde buluşamamanın hüznü içerisindeyiz.”

Miraç Kandili’nin anlamı ve değerine de değinen Müftü Aşık; “Kur’an-ı Kerim’de; “Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu bir gece Mescid-i Haram’dan, çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı ne yücedir.” buyrulmaktadır. Miraç, Sevgili Peygamberimiz (sav)’in şahsında vuku bulmuş bir mucizedir. Bizler de Miraç’ta Peygamber Efendimiz (sav)’e verilenler ile kendi manevi yükselişimizi gerçekleştirebiliriz” dedi.

Müftü Aşık mesajının devamında şunları aktardı: “Malum olduğu üzere, Hatemu’l-Enbiya Efendimiz (sav) Miraç’tan bize üç büyük hediyeyle dönmüştür: Birincisi, günde beş defa Rabbimizle buluşma imkânı veren “Müminin miracı” olan namazdır. Günde beş vakit ihsan şuuru ile kılınan namazla yükselişin manası; bizler ancak hakikati, hikmeti ve evrensel değerleri yaşayarak Alemlerin Rabbi olan Allah’ın sonsuz rahmet ve merhametine nail oluruz demektir. Miraç hediyesi olan namaz mü’minin miracı, dinin direğidir. Allah ile kulun buluşmasıdır. İkincisi, Bakara Suresinin son ayetleridir ki, burada Rabbimiz bizlere hem yüksek ulvi sorumluluklarımızı hatırlatmakta ve hem de insan olarak zaaflarımıza işaret etmektedir.Üçüncüsü ise; tevhid inancına sahip olan herkesin ebedi kurtuluşa ereceği müjdesidir.”

Müftü Aşık son olarak; “Bu vesileyle Miraç Gecesinin, zihinlerimize berraklık, kalplerimize sekinet, akıllarımıza genişlik ve hayatımıza huzur getirmesini, bu gecenin Denizli’miz, ülkemiz ve bütün Müslümanların birlik, beraberlik ve kardeşliğinin pekişmesine vesile olmasını ve tüm insanlığın sağlık, sıhhat ve afiyete erişmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir