İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri geleceğe hazırlıyor

Manisa’nın Yunusemre ilçesinde bulunan ve 2008 yılında İMKB Kız Meslek Lisesi olarak hizmet vermeye başlayan ve bugün 13.eğitim-öğretim yılına devam eden İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri geleceğe hazırlıyor.

İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri geleceğe hazırlıyor

Okul tanıtımına Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş, Manisa Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ali Bartu, Yunusemre İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sema Çiftçi katıldı. Okulda Büro Yönetimi, Çocuk Gelişimi, Halkla İlişkiler, Güzellik Saç Bakım ve Yiyecek İçecek alanları bulunurken, okuldan mezun olan öğrenciler birçok sektörde rahat bir şekilde iş bulabiliyor.


İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Halil Solak, “İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak 13.eğitim-öğretim yılına devam ediyor. 54 Kadrolu öğretmen,6 idareci, 2 ücretli öğretmen, 3 geçici işçi, 1 görevlendirme memur,1 sürekli işçi, 1 yardımcı hizmetli, 1 TYP kapsamında çalışan güvenlik personeli olmak üzere toplam 69 kişi kurumda çalışıyor. Güçlü öğretmen kadromuz ile çağın gerektirdiği yenilikçi yaklaşımlarla ilgili sektörlerin istediği yetişmiş elemanları yetiştirme gayreti ile akademik ve mesleki eğitime devam etmekteyiz. Mesleki eğitimlerimiz laboratuvar, atölyeler ve işletmelerde birebir uygulamalı olarak yapılmaktadır. Öğrencilerimiz akademik ve mesleki öğrenmelerinin yanı sıra sosyal yönden de kendilerini geliştirme çalışmalarını sunma ve düşüncelerini ifade edebilme imkânına sahiptirler. İlgi ve yeteneklerine göre spor, müzik ve görsel sanatlarla ilgili çalışmalara katılabilmekte. Gelişime açık ve eğitime hevesli öğrencilerimizi aydınlık bir gelecek inşa etmek üzere okulumuza davet ediyoruz” dedi.

OKULUMUZDA 5 ALAN VAR

Okulumuzda bulunan alanlar, dalların kariyer/iş imkanları n bahseden Solak, “1. Yiyecek İçecek Hizmetlerinden mezun olan öğrenciler her türlü konaklama ve seyahat işletmelerinde dalları ile ilgili bölümlerde çalışabilirler. Fuar, kongre, otobüs, tren, hava yollarının ilgili bölümlerinde çalışabilirler. Ayrıca mutfağı, pastaneleri olan işletmeler ile her türlü yiyecek ve içecek hizmetleri sektöründe görev yapabilirler. 2. Güzellik Hizmetlerinden mezun olan öğrenciler güzellik merkezlerinde, kozmetik satış yapan firmalarda özle hastanelerde, spor merkezlerinde, masaj merkezlerinde, sinema ve dizi sektöründe, televizyon stüdyosunda, akşam sanat okullarında, halk eğitim merkezlerlinde çalışabilirler, kendi kuaför salonlarını açabilirler. 3. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanından mezun olan öğrenciler kamu kuruluşlarına bağlı kreşlerin, özel yuva ve anaokullarının, gündüz bakımevlerinin artmasıyla birlikte alanı genişleyen bir meslektir. Kız meslek lisesi çocuk gelişimi ve eğitimi mezunları, kreş, yuva, anaokulu, ana sınıfı, rehabilitasyon merkezleri ve çocuk kulüplerinde öğretmen yardımcısı olarak görev yapabilirler. 4. Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı dalından mezun olanlar özel sektör ile kamu kuruluşlarında, hastane, belediye, dernek, oda, baro gibi kurumların ilgili bölümlerinde istihdam edilirler. Ayrıca hukuk, mühendislik, hekimlik, mimarlık bürolarının temel ihtiyacı olan sekreterlik görevlerini en iyi şekilde yapabilecek elemanlardır. 5. Halkla İlişkiler alanından mezun olan öğrenciler halkla ilişkiler ajanslarında, özel ve kamu kurum ve kuruluşların halkla ilişkiler, kurumsal iletişim ve tanıtım bölümlerinde, görsel ve işitsel medya kuruluşlarında, medya takip ajanslarında, kamuoyu ve piyasa araştırma şirketlerinde, reklam ajanslarında, haber ajanslarında, çağrı merkezlerinde, şirketlerin müşteri ilişkileri birimlerinde, organizasyon ve fuar şirketlerinde, turizm şirketlerinde, ticaret odaları gibi yerlerde çalışabilirler” konuştu.

 

Mesleki İşbirliği Protokolü imzaladık

 

İşi kaynağından öğrenmek için protokoller imzaladıklarını kaydeden Solak, “Özel sektörle bağımızı güçlendirmek ve işi kaynağından, ustalarından öğrenmek amacı ile yiyecek hizmetleri alanımız için Manisa Lokantacılar Kebapçılar Yoğurtçular Odası Başkanı Mehmet Akgül ile ve güzellik hizmetleri alanımız içinde Manisa Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ali Bartu ile Mesleki İşbirliği Protokolü imzaladık. Böylece bu alanlarımız için, özel sektörümüzün gücünü arkamıza alarak daha da güçleneceğiz” dedi.

 

Eğitim içinde üretim; Üretim içinde eğitimdir

 

Döner sermaye işletmesini uygulamaya başladıklarını ifade eden Solak, “2020 yılının Mart ayında açtığımız döner sermaye işletmesini aktif olarak çalıştırmak için kolları sıvadık. Devletimizin imkanları ile üretim mutfağını oluşturduk ve donattık. Yunusemre İlçemizi Türkiye genelinde ciro olarak üst sıralara çıkarmak hedefimizdir. Döner Sermayesinin ilkesi “Eğitim içinde üretim; Üretim içinde eğitimdir” yani tüm mal ve hizmet üretim süreçlerinde öğrencilerin ve öğretmenlerimizin yer alması piyasa şartlarını deneyimlemesidir. Deneyimleme derken buna çalışanların emekleri karşılığında alacakları ücretlerde dahildir. Döner sermaye işletmemizin ana lokomotifi ilçe milli eğitim müdürlüğümüzün taşıma merkezlerine getirilen öğrencilerin yemek ihtiyaçlarını bizden yani üretim mutfağından temin etmesi ve okul öncesi eğitim-öğretim hizmetlerinin döner sermaye kapsamında yürütülmesidir” diye konuştu.

 

Öğrencilerimiz Ustalık ve iş yeri açma belgesi alıyorlar

 

İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek İçecek Hizmetleri Bölüm Öğretmeni Hülya Karataş, “Burada Türk mutfağı ve uluslar arası mutfaklarda yapabileceğimiz yemekleri müfredat dâhilinde öğretmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda kızlarımız 12. sınıfa geldiklerinde işletmelere gidiyorlar. İşletmelerde burada öğrendikleri bilgi ve becerileri uygulamaya dönüştürüp kendilerini daha da geliştirme fırsatı buluyorlar. Elimizden geldiğince onlara hem uygulamalı hem de teorik olarak bilgilerimizi veriyoruz. Öğrencilerimiz gayet başarılı ve istekliler. Aşçı çırağı olarak bu okuldan mezun oluyorlar. Ustalık ve iş yeri açma belgesi alıyorlar” dedi.

 

 

Öğrencilerimizi işletmelere gönderiyoruz

 

Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş, “Mesleki ve teknik liselerimiz ile işletmelerdeki odalarımızla birlikte protokol imzaladık. Öğrencilerimizi işletmelere gönderiyoruz. Mesleki eğitimlerde öğrencilerimiz işletmelerde eğitim gördükleri için bir kayıp yaşamadılar. Mesleki eğitim liselerinin bir avantajı da bu. Üretmeye devam ettiler” diye konuştu. Manisa Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ali Bartu ise öğrencilerin berber ve güzellik salonlarında staj gördüklerini ifade etti.

HABER:KENAN YÜCEEL/MANİSA

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar