İşitme engelli kişi eşcinsel olduğu gerekçesiyle dövüldü

Sosyal medyada ‘Fırat Delikanlı’ rumuzlu bir şahıs, işitme engelli olan eşcinsel bir kişiye şiddet uyguladığı anlara ilişkin görüntüleri sosyal medyadan paylaştı. İnfial yaratan görüntüler sonrası Twitter'da açılan #FıratDelikanlıTutuklansın etiketi gündemde birinci sıraya çıktı.

İşitme engelli kişi eşcinsel olduğu gerekçesiyle dövüldü

Şiddet görüntülerindeki şahsın gerçek adının Fırat Kaya olduğu, 30 suç kaydının bulunduğu ve görüntüler nedeniyle arandığı öğrenildi. Konuya ilişkin açıklama yapan Aydın Barosu, olayın Kocaeli’nde geçtiğini, soruşturma yetkisinin Kocaeli Cumhuriyet Başsavclığı’nda olduğunu belirtti.

Sosyal medyada ‘Fırat Delikanlı’ ismini kullanan bir şahıs, eşcinsel bir kişiye şiddet uygulayarak bu anlara ilişkin görüntüleri sosyal medya hesabından paylaştı.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEMİN İL SIRASINA YÜKSELDİ

Instagram’dan yapılan paylaşımda ‘Fırat Delikanlı’ rumuzunu kullanan şahsın, yüzü kanlar içinde kalan bir kişiyi saçlarından tuttuğu görülüyor. ‘Fırat Delikanlı’ adlı hesaptan, “Erkek seks gay sapık şerefsiz duydum ne zaman gördüm tutum kavga yüzü parça kan ağır geçmiş olsun … sapık gay pişlik” şeklinde anlaşılması zor bir not da düşüldü. Darp edilen kişinin, işitme engelli olduğu da yazıldı.

Görüntüler kamuoyunda infial yarattı. Olaya tepki gösteren sosyal medya kullanıcıları, #FıratDelikanlıTutuklansın etiketiyle Twitter’dan kampanya başlattı. Etiket, Twitter gündeminde 1’nci sıraya kadar yükseldi.

DAHA ÖNCE DE İŞİTME ENGELLİ KADINI DARP ETMİŞ

Sosyal medyada aynı şahsın faili olduğu söylenen bir şiddet fotoğrafı daha paylaşıldı. Bu fotoğrafta da şiddet uygulanan kişinin eşcinsel ve duyma engelli olduğu ifade edildi. Söz konusu anlara ilişkin bir video da sosyal medyadan yayıldı. Bu videoda, darp edilen kişinin işitme engelli olduğu görülüyor.

Ayrıca ‘Fırat Delikanlı’ rumuzlu kişinin, bir süre birlikte olduğu işitme engelli kadına da şiddet uyguladığı iddia edildi.

DARP İZMİT’TE YAŞANDI

DHA, Fırat Kaya’nın şiddetine maruz kalan E. E.’nin emniyetteki ifadesini aktardı.

E. E., kendisi de işitme engelli olan Fırat Kaya tarafından ticari bir iş için İzmit’e davet edildiğini, akşam dört arkadaşıyla dağ evinde içki içerken grubun saldırısına uğradığını anlattı.

Ajans, Fırat Kaya’nın yaralama, tehdit, gasp, dolandırıcılık ve cinsel istismar gibi suçlardan 30 kaydı olduğunu aktardı. Ajans ayrıca, Fırat Kaya’nın aranmakta olduğunu da aktardı.

Sosyal medyada olayın Aydın’da geçtiğinin iddia edilmesi üzerine, Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt bir açıklama yaparak, suçun işlendiği yerin Kocaeli olduğunu belirtti. Konunun Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir tarafından da yakından takip edildiğini kaydeden Bozkurt, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şunları dile getirdi:

BARO: TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

“Açıklamamızda da yer aldığı üzere; suçun işlendiği yer Aydın değil Kocaeli olup, soruşturma Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmekte ve bizzat Kocaeli Barosu Başkanımız Sayın Bahar Candemir (Kocaeli Barosu Başkanı) tarafından da yakından takip edilmektedir. #FıratDelikanlıTutuklansın”

Bozkurt, tweetine Aydın Barosu’nun resmi açıklamasını da ekledi. Açıklamada, “Araştırmalarımız sonucunda olayın Kocaeli ilimizde gerçekleştiği, bu nedenle soruşturma yetkisinin de Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’nda olduğu, Aydın’la bir ilgisinin bulunmadığı, haberlerde Aydın şeklinde geçmesinin sebebinin muhtemelen müştekinin Aydın ilinde ikamet etmesinden kaynaklandığı anlaşılmıştır” denildi.

Baro, gerçek adı Fırat Kaya olan saldırgan şahısla ilgi yürütülen süreci takip edeceklerini duyurdu.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar