İşte doğalgaz faturalarını ucuzlatmanın sırrı

Hava soğukluklarının devam etmesiyle birlikte kombiler çalıştırılmaya devam ediyor. Sivas’ta kombi servis sorumlusu olarak çalışan 53 yaşındaki Halil İbrahim Eliş, doğalgaz faturalarını kontrol altında tutmanın sırlarını verdi.

İşte doğalgaz faturalarını ucuzlatmanın sırrı

Sivas’ta yaşayan kombi servis sorumlusu Halil İbrahim Eliş, doğalgaz faturalarında tasarruf sağlanmak için yapılması gerekenleri anlattı. Eliş, faturaların düşürülmesinde kombi ve petek temizliğinin önemine dikkat çekti. Ülkenin Kuzey ve Doğı kesimlerinde devam eden soğuklar, doğal gaz tüketimini artırırken, faturaların da yükselmesine neden oldu.

Kombi bakımının yetkili kişilerce yapılması gerektiğini özellikle vurgulayan Eliş; “Kombi bakımının içerisinde eşanjör, fan ve bacasının temizlenmesi yer alıyor. Kombi bakımının yanı sıra bir de radyatör bakımı yer alıyor. Radyatör bakımında da makine ile temizleme önemli. Elle temizlemeyi kendiniz de yapabilirsiniz. Temizleme de kullanılan ilaç da çok önemli. Kötü ilaç radyatöre zarar verir. Kombi bakımı, kesinlikle her 2 senede bir güvenilir yerlerde yapılmalıdır. Bakım yaptırılan kombide en az yüzde 20 ile 25 arasında tasarruf edilebilir. Bunun haricinde tasarruf etmek isteyen vatandaşımız, eğer evi yalıtımlı ise kesinlikle oda termostatı taktırmalı. Taktırılan bu termostat en azından yüzde 15’lik bir tasarruf sağlar” diye konuştu.

“YOĞUŞMALIYSA 50 İLE 55 DERECEYE AYARLANMALI”

Evlerde kullanılan hermetik ile yoğuşmalı kombi arasında önemli farklar olduğunu belirten İbrahim Eliş, “Bu iki kombi türü arasında her ay yüzde 20 yakıt tasarrufu farkı oluyor. Malum Sivas soğuk memleket, bu yüzden herkes yoğuşmalı kombiye artık geçmeli. Zaten hermetik kombi devlet tarafından da yasaklandı. Artık ne üreten ne de satan var. Her yerde artık yoğuşmalı kombi satılıyor. Eğer vatandaşlar kombilerini çok yakmak istemiyorlarsa belirli bir ayara getirdikten sonra sürekli yakacak. Kombi, hermetikse 40, yoğuşmalıysa 50 ile 55 dereceye ayarlanmalı” dedi.

 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar